"Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże"

Procesja Bożego Ciała w Warszawie
Boże Ciało w kraju i przemówienie metropolity warszawskiego
Źródło: TVN24

Uroczystości Bożego Ciała w stolicy zaczęły się od mszy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Z bazyliki przeszła także centralna procesja. Na placu Piłsudskiego wierni wysłuchali homilii. - Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże; dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił kard. Nycz. 

Po porannej mszy tuż przed południem wyruszyła z bazyliki centralna procesja Bożego Ciała. Wierni przeszli: ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską na plac Piłsudskiego.

Najświętszy Sakrament był niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża. Ochraniał go baldachim z parafii archikatedralnej. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny niósł ją bp Piotr Jarecki, do drugiego przy kościele seminaryjnym – bp Rafał Markowski, a do trzeciego przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego – bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję niósł biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w asyście generałów.

"Kiedyś ksiądz z monstrancją nie mógł stanąć w publicznym miejscu"

W homilii wygłoszonej na Placu Piłsudskiego metropolita warszawski podkreślił, że w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Kościół wychodzi na ulice miast i wsi, by głosić prawdę, że Bóg stał się człowiekiem i odkupił człowieka przez mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu oraz Jego zmartwychwstanie.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas procesji Bożego Ciała
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas procesji Bożego Ciała
Źródło: PAP/Radek Pietruszka

- Dawno, ponad osiem wieków temu, Kościół postanowił nie zamykać w obrębie świątyń i w tabernakulach prawdy i mocy Eucharystii, ale wychodzić z nią w procesjach eucharystycznych, a w święto Bożego Ciała także w przestrzeń publiczną wiosek i miast - zaznaczył.

Zdaniem metropolity warszawskiego obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest "wyrazem normalności, która odzyskaliśmy 30 lat temu".

- Kiedyś - wiemy że w imię fałszywych założeń ideologicznych, okrutnych - ksiądz z monstrancją, biskup czy kardynał w Krakowie czy w Warszawie nie mógł stanąć w publicznym miejscu. Nie było dla niego miejsca w czasie Bożego Ciała - przypomniał.

Dodał, że "wydaje się, że mamy to już za sobą". - Wydaje się, że powinniśmy i możemy publicznie wyznawać swoją wiarę, nikogo nie obrażając, nikomu nie przeszkadzając, że jesteśmy w tym miejscu potrzebni - stwierdził.

Zdaniem kard. Nycza, dyskusja o świeckości i bezstronności państwa jest potrzebna i będzie nas czekała.

"Nie potrzeba nowych wojenek i podziałów"

- Jesteśmy przekonani, że nie przekreślają tej świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże. Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy i ważniejsze sprawy - ocenił.

Kard. Nycz przypomniał, że w uroczystość Bożego Ciała wspominamy tajemnicę, że Chrystus stał się człowiekiem i przyjął ludzkie ciało ze wszystkim oprócz grzechu.

- W ten sposób objawił dwie niezwykłe prawdy o naszym człowieczeństwie, o naszej ludzkiej godności. Skoro Bóg, z miłości do ludzi, staje się człowiekiem, przyjmuje ludzkie ciało, to człowiek i jego godność wśród stworzeń jest wyjątkowa i niepowtarzalna - podkreślił.

Dodał, że "w tajemnicy Eucharystii Bóg niejako woła: człowieku, szanuj swoją godność, szanuj godność innych, niezależnie od tego, czy są to ludzie mocni, czy słabi, wielcy czy mali, dopiero co poczęci czy u kresu sił - dbaj o godność i prawa człowieka zarówno w czasach pokoju jak i niepokoju".

Według metropolity warszawskiego słowa Chrystusa wypowiedziane podczas ostatniej wieczerzy "to czyńcie na moją pamiątkę", oznaczają że wszyscy, którzy podczas Eucharystii karmią się Ciałem i Krwią Chrystusa, mają ofiarować swoje życie za innych i za zbawienie świata.

- Widzimy przy tym ołtarzu wojsko, żołnierzy z bronią w ręku (...), gotowych bronić godności każdego człowieka, bronić przed niesprawiedliwością, bronić przed agresją i wojną. Oby nigdy nie musieli z tych narzędzi, które mają, korzystać - mówił.

Jednocześnie zaznaczył, że w niedalekim sąsiedztwie i w wielu miejscach świata trwają wojny.

Historia Chrystusa od dzieciństwa do zmartwychwstania

Tegoroczna kompozycja ołtarzy przedstawia historię Chrystusa od dzieciństwa do zmartwychwstania.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, dla całego Kościoła została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome. W Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej i jest to dzień wolny od pracy. 

Czytaj także: