Odpady tekstylne i zużytą odzież można oddawać do mobilnych punktów

Radni zdecydują o odbiorze odpadów tekstylnych i odzieży
Od tego roku tekstyliów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. To problem dla wielu Polaków
Źródło: Adrianna Otręba/Fakty TVN

W czwartek radni Warszawy przyjęli projekt uchwały, która dopuszcza możliwość oddawania odzieży i tekstyliów w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z segregacją przewidziane są kary.

Od początku roku gminy mają obowiązek odbierać od mieszkańców niepotrzebną odzież i tekstylia. Warszawiacy mogą oddawać je w czterech PSZOK-ach.

PSZOK-i są wspomagane odpowiednio przystosowanymi samochodami, tzw. Mobilnymi Punktami Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), które przyjmują od mieszkańców wybrane rodzaje odpadów komunalnych w 42 lokalizacjach w wybrane dni tygodnia. Obecnie MPSZOK-i nie przyjmują tekstyliów i odzieży.

Dlatego w porządku czwartkowych obrad sesji rady Warszawy znalazł się projekt uchwały, która dopuszcza możliwość oddawania odzieży i tekstyliów w MPSZOK-ach.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniował Skarbnik Miasta, a także Powiatowy Inspektor Sanitarny.

MPSZOK-i dwa razy w tygodniu

Obecnie w stolicy, zamieszkiwanej przez około dwa miliony osób, funkcjonują tylko cztery PSZOK-i. Znajdują się przy ulicach: Zawodzie 1 w Wilanowie, przy Płytowej 1 na Białołęce, przy Tatarskiej 2/4 na Woli oraz przy Kampinoskiej 1 na Bielanach.

Dotarcie do takiego punktu nie zawsze jest dla mieszkańców łatwe. Dlatego po zmianie przepisów pojawiają się głosy warszawianek i warszawiaków o potrzebie ustawienia dodatkowych kontenerów na tekstylia, które mogłyby znajdować się bliżej ich miejsc zamieszkania.

Kontenerów nie będzie, ale problem mają rozwiązać właśnie MPSZOK-i.  Obecnie MPSZOK-i działają w systemie objazdowym, dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. Zatrzymują się w 42 wyznaczonych miejscach na terenie miasta, o określonych godzinach, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

HARMONOGRAM I WYKAZ LOKALIZACJI MPSZOK - prawobrzeżna WarszawaHARMONOGRAM I WYKAZ LOKALIZACJI MPSZOK - lewobrzeżna Warszawa

Kary za brak segregacji

Inne podejście prezentują władze Łodzi. Do końca stycznia stanie w mieście 50 kontenerów na zużytą odzież i tekstylia. Miasto podpisało umowę z firmą, która za darmo odbierze i po segregacji ponownie wykorzysta wyrzuconą przez łodzian odzież. Pierwszy z kontenerów stanął na początku stycznia przy ul. Piotrkowskiej.

Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z segregacją przewidziane są kary finansowe. Straż miejska oraz policja mogą nakładać grzywny do 5 tys. zł na właścicieli nieruchomości, którzy nie przestrzegają regulaminów gminnych. Dodatkowo, jeśli tekstylia zostaną wykryte w odpadach zmieszanych, opłaty za ich wywóz mogą być podwyższone.

W 2024 roku zostało wydanych 59 decyzji o nałożeniu podwyższonej opłaty za nieprawidłową segregację odpadów na łączną kwotę 936 043,53 złotych.

Czytaj także: