Warszawscy restauratorzy zwolnieni z części opłaty za koncesję na alkohol

Restauratorzy nie zapłacą drugiej raty opłat za koncesję na alkohol (zdj. ilustracyjne)

Restauratorzy nie zapłacą drugiej raty opłat za koncesję na alkohol (zdj. ilustracyjne)
Siłownie i restauracje pozostają zamknięte
Źródło: TVN24

Restauratorzy będą zwolnieni z opłat za drugą ratę koncesji za alkohol. Ci, którzy zapłacili za rok z góry, otrzymają zwrot 1/3 kwoty. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Warszawy.

Za projektem uchwały dotyczącej zwolnienia z opłaty za korzystanie w 2021 roku z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych było 59 radnych, nikt nie był przeciw, jedna osoba wtrzymała się od głosu.

Trzaskowski: mam nadzieję, że pomożemy utrzymać miejsca pracy

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że zwolnieni z części opłaty będą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na miejscu. Restauratorzy, którzy już uiścili kwotę za cały rok, otrzymają zwrot jednej trzeciej tej sumy. Nowy przepis nie będzie dotyczył sklepów.

- To bardzo trudny czas dla branży gastronomicznej, wykorzystujemy wszystkie możliwe sposoby, by pomóc przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom pomożemy przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy i powrocie do normalnej działalności, kiedy skończy się już epidemia COVID-19 – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przedstawił radzie projekt uchwały.

Przypomniał, że na zmiany zezwala wprowadzona 26 stycznia tego roku nowelizacja ustawy "O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

Branża gastronomiczna chce znoszenia obostrzeń
Źródło: TVN24

Jednorazowo lub w trzech równych ratach

Przedsiębiorcy składają pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży do końca stycznia. Opłatę mogą wnosić jednorazowo za cały rok lub w trzech równych ratach. Opłaty uzależnione są od zawartości procentowej alkoholu i wartości obrotu w skali całego roku.

- To kolejna forma pomocy, jaką miasto zaoferowało warszawskim przedsiębiorcom. Szczególnie ważna, bo gastronomia to jedna z branż najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa – zaznaczyła cytowana w komunikacie Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Przypomniała także, że miasto w zeszłym roku wprowadziło także pakiet zawierający różnorodne formy wsparcia gospodarczego, m.in. obniżki czynszu z tytułu najmu w miejskich lokalach użytkowych, obniżki opłat za dzierżawę nieruchomości, bonifikatę za korzystanie z ogródków gastronomicznych czy odroczenia i ulgi w opłatach lokalnych i podatkowych. - Uruchomiliśmy też doradcze programy wsparcia dla małych i średnich firm w czasie pandemii – podkreśliła.

Milionowe obniżki różnych opłat

Jak wyliczył ratusz, w ramach pakietu #WarszawaPomaga obniżki czynszów w miejskich lokalach otrzymało 3483 najemców na kwotę prawie 40 milionów złotych. Ulgi z tytułu najmu i dzierżawy wyniosły prawie osiem milionów złotych.  Pomoc otrzymali także najemcy ogródków gastronomicznych, do końca roku wpłynęło 58 wniosków o obniżenie czynszu dzierżawnego (447 tysięcy złotych) i 338 o obniżenie opłaty związanej z handlem w pasie drogowym (ponad cztery miliony złotych).

Czytaj także: