Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Warszawscy restauratorzy zwolnieni z części opłaty za koncesję na alkohol

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Siłownie i restauracje pozostają zamknięteTVN24
wideo 2/3
TVN24Siłownie i restauracje pozostają zamknięte

Restauratorzy będą zwolnieni z opłat za drugą ratę koncesji za alkohol. Ci, którzy zapłacili za rok z góry, otrzymają zwrot 1/3 kwoty. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Warszawy.

Za projektem uchwały dotyczącej zwolnienia z opłaty za korzystanie w 2021 roku z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych było 59 radnych, nikt nie był przeciw, jedna osoba wtrzymała się od głosu.

Trzaskowski: mam nadzieję, że pomożemy utrzymać miejsca pracy

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że zwolnieni z części opłaty będą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na miejscu. Restauratorzy, którzy już uiścili kwotę za cały rok, otrzymają zwrot jednej trzeciej tej sumy. Nowy przepis nie będzie dotyczył sklepów.

- To bardzo trudny czas dla branży gastronomicznej, wykorzystujemy wszystkie możliwe sposoby, by pomóc przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom pomożemy przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy i powrocie do normalnej działalności, kiedy skończy się już epidemia COVID-19 – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przedstawił radzie projekt uchwały.

Przypomniał, że na zmiany zezwala wprowadzona 26 stycznia tego roku nowelizacja ustawy "O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19".

Branża gastronomiczna chce znoszenia obostrzeńTVN24

Jednorazowo lub w trzech równych ratach

Przedsiębiorcy składają pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży do końca stycznia. Opłatę mogą wnosić jednorazowo za cały rok lub w trzech równych ratach. Opłaty uzależnione są od zawartości procentowej alkoholu i wartości obrotu w skali całego roku.

- To kolejna forma pomocy, jaką miasto zaoferowało warszawskim przedsiębiorcom. Szczególnie ważna, bo gastronomia to jedna z branż najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa – zaznaczyła cytowana w komunikacie Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Przypomniała także, że miasto w zeszłym roku wprowadziło także pakiet zawierający różnorodne formy wsparcia gospodarczego, m.in. obniżki czynszu z tytułu najmu w miejskich lokalach użytkowych, obniżki opłat za dzierżawę nieruchomości, bonifikatę za korzystanie z ogródków gastronomicznych czy odroczenia i ulgi w opłatach lokalnych i podatkowych. - Uruchomiliśmy też doradcze programy wsparcia dla małych i średnich firm w czasie pandemii – podkreśliła.

Milionowe obniżki różnych opłat

Jak wyliczył ratusz, w ramach pakietu #WarszawaPomaga obniżki czynszów w miejskich lokalach otrzymało 3483 najemców na kwotę prawie 40 milionów złotych. Ulgi z tytułu najmu i dzierżawy wyniosły prawie osiem milionów złotych.  Pomoc otrzymali także najemcy ogródków gastronomicznych, do końca roku wpłynęło 58 wniosków o obniżenie czynszu dzierżawnego (447 tysięcy złotych) i 338 o obniżenie opłaty związanej z handlem w pasie drogowym (ponad cztery miliony złotych).

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24