Rektor UW o wykładzie Hanny Machińskiej: aula jest do dyspozycji organizatorów. Ci znaleźli już inne miejsce

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich TVN24
wideo 2/3
TVN24Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Nowak poinformował w oświadczeniu, że aula starej biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu jest do dyspozycji organizatorów wykładu doktor Hanny Machińskiej. Jednak nie poinformował o tym... samych zainteresowanych. W ubiegłym tygodniu wykład "A mury runą, runą, runą", który we wtorek miała wygłosić była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich został odwołany "z przyczyn technicznych".

"W związku z licznymi wypowiedziami, pytaniami oraz sprzecznymi informacjami dotyczącymi wykładu dr Hanny Machińskiej w dniu 17.01.2023 r. niniejszym informuję, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu. Jednocześnie przypominam, że zgodnie z tradycją i zwyczajami uniwersyteckimi organizacja wykładów, w których zapraszającym jest rektor UW wymaga stosowania odpowiednich procedur, w tym przede wszystkim poinformowania rektora o zaplanowanym wydarzeniu" - poinformował w opublikowanym na stronie UW oświadczeniu rektor uczelni profesor Alojzy Nowak. "Powyższe wymagane jest zarówno ze względu na dobre obyczaje nie tylko uniwersyteckie, ale również z uwagi na elementarny porządek organizacyjny na uczelni" - dodał w oświadczeniu.

Jak się okazuje, organizator wykładu doktor Machińskiej, który miał się odbyć w ramach cyklu "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie", profesor Piotr Węgleński, były rektor UW oraz członek Polskiej Akademii Nauk, nie otrzymał informacji o zmianie decyzji władz uczelni. - Nic o odwołaniu tego zakazu nie wiem. Natomiast już się umówiłem z dziekanem wydziału historycznego, że następny wykład, lutowy, który wygłosi profesor Adam Rotfeld, odbędzie się na wydziale historii. Natomiast zadzwonił do mnie prezes pen clubu i zaoferował, że ten wykład doktor Machińskiej, może się odbyć w Domu Literatury, ale w późniejszym terminie - przekazał w rozmowie z tvnwarszawa.pl profesor Węgleński.

- Wiem natomiast, że jutro (we wtorek - red) o godzinie 17 sporo osób przyjdzie na uniwersytet w okolice starego BUW-u, aby zademonstrować swoje poparcie dla pani doktor Machińskiej. To będzie coś w rodzaju wiecu - dodał profesor Węgleński.

Wykład odwołany "z przyczyn technicznych"

Informację o odwołaniu wykładu potwierdził w piątek w rozmowie z doktor Machińską reporter TVN24 Jan Piotrowski. Machińska została poinformowana, że wydarzenie nie dojdzie do skutku "z przyczyn technicznych".

Wcześniej była zastępczyni RPO przyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że była zaskoczona tą decyzją. A o odwołaniu miała dowiedzieć się od znajomej, która zadzwoniła do rektoratu UW, aby potwierdzić swoją obecność. Mówiła też, że rektor nie odbierał od niej telefonu i nie odpisał na esemesa, choć się znają. - Na ten wykład zostałam zaproszona 16 października, termin został ustalony parę tygodni później - mówiła "Wyborczej" Machińska.

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się od rzeczniczki Uniwersytetu Warszawskiego doktor Anny Modzelewskiej, "że rektor UW prof. Alojzy Nowak, widniejący na zaproszeniu na wykład jako osoba zapraszająca, nie został poinformowany nawet o planach jego organizacji".

Odwołanie doktor Machińskiej

Hanna Machińska pełniła rolę zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) od 2017 roku. Wcześniej, w latach 1991-2017, była dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie. 7 grudnia rzecznik praw obywatelskich profesor Marcin Wiącek zwolnił doktor Machińską z obowiązków swojej zastępczyni. Zastąpił ją doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Machińska posiada doświadczenie i osiągnięcia we wdrażaniu do polskiego porządku prawnego europejskich standardów prawnych, w tym dotyczących ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Jest zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Jest autorką szeregu publikacji dotyczących ochrony praw człowieka. Podczas pełnienia swojej funkcji w biurze RPO zaangażowana była między innymi w działalność na rzecz praw migrantów, co było szczególnie widoczne podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości