W środę spotkali się przedstawiciele organizacji społecznych i środowisk żydowskich oraz darczyńcy. Dyskutowali o przyszłości muzeum i o tym, kto ma być dyrektorem placówki.
Poprosili o zażegnanie kryzysu
W piśmie zwrócili się do założycieli muzeum, poprosili o zażegnanie kryzysu.
"Muzeum POLIN nie może pozostawać w stanie zawieszenia, bez dyrektora powołanego na wieloletnią kadencję, który z powodzeniem będzie kontynuować misję instytucji tak dobrze służącej dialogowi i porozumieniu polsko–żydowskiemu oraz obrazowi Polski w świecie" – napisali między innymi.
Zwracają też uwagę na to, że najlepszym kandydatem na to stanowisko byłby Dariusz Stola, który w maju ubiegłego roku wygrał konkurs, ale ostatecznie Piotr Gliński go nie powołał.
"Brak powołania profesora Stoli musi zostać odebrany jako porażka"
"Dziś jednak stoimy w obliczu patowej sytuacji, ponieważ kandydatura profesora Stoli nie uzyskała akceptacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zostało to zakomunikowane oficjalnie przez pana Premiera prof. Piotra Glińskiego na spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia ŻIH w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dn. 7 lutego 2020. Trudno zrozumieć i zaakceptować powody, dla których tak się stało. Brak powołania profesora Stoli musi zostać odebrany jako porażka przez każdego, komu na sercu leży dobro Muzeum" – napisali.
Kto nowym kndydatem?
Autorzy pisma odnieśli się też do słów profesora Stoli, który oświadczył, że jest gotów zrezygnować ze stanowiska dla dobra muzeum. "Przyjmujemy to z najwyższym uznaniem" - przekazali dalej i dodali, że jedynym rozwiązaniem może okazać się powołanie innego kandydata.
"W naszej zgodnej opinii bezwzględnie powinna to być jednak osoba wskazana przez Stowarzyszenie ŻIH w pełnym porozumieniu z Prezydentem Miasta st. Warszawy, co stanowiłoby gwarancję, że działalność tak ważnej dla nas wszystkich instytucji będzie kontynuowana bez przeszkód i równie owocnie, jak dotychczas pod kierownictwem prof. Dariusza Stoli. Oczekujemy, że tak wskazany kandydat uzyska również akceptację MKiDN i zakończy się kryzys związany z obsadą stanowiska dyrektora Muzeum. Naszym zdaniem naturalnym kandydatem jest dotychczasowy p.o. dyrektora Zygmunt Stępiński" – czytamy dalej.
Wydali wspólne oświadczenie
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Piotra Wiślickiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce. Obecna była też przedstawicielka prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Podczas spotkania przyjęte zostało wspólne oświadczenie, które podpisało kilkadziesiąt osób związanych z muzeum POLIN.
Wśród nazwisk pojawiły się Anna Bando z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Kamila Dąbrowska ze Stowarzyszenia z Żydowskiego Instytutu Historycznego czy Magda Dorosz z Fundacji Hillel Polska.
Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o oświadczeniu profesora Stoli:
Autorka/Autor: katke/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN