Remont Sali Kongresowej trwa dłużej niż budowa Pałacu Kultury. I wciąż nie wiadomo, kiedy się skończy

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
PKiNSala Kongresowa

Już ponad sześć lat ciągnie się remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Jak przyznaje miasto, nie ma terminu zakończenia prac, ponieważ wciąż nie wybrano nowego wykonawcy. Urzędnicy szacują, że modernizacja sali będzie kosztować ponad 200 milionów złotych.

Władze stolicy nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Dariusza Figury (PiS), kiedy zakończy się remont Sali Kongresowej. Ostatni koncert w Kongresowej odbył się w 2013 roku i od tego czasu trawa jej remont.

Wciąż trwają prace projektowe

Zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedzi na interpelację, obecnie trwają prace projektowe, których zakończenie planowane jest drugi kwartał 2021 roku. Ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych w ramach "Projektu Modernizacja Sali Kongresowej" planowane jest na przełomie II i III kwartału 2021 roku.

"Termin przekazania Sali Kongresowej do eksploatacji uzależniony jest od przebiegu procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót, jak również zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania. Dopiero po podpisaniu umowy z Wykonawcą robót budowlanych, możliwe będzie określenie dokładnego terminu zakończenia prac oraz przekazania obiektu do użytkowania" – czytamy w odpowiedzi.

Pierwszy wykonawca ogłosił upadłość

Pierwszy wykonawca remontu Kongresowej ogłosił upadłość i miasto rozwiązał z nim umowę. Zanim to się stało wykonano głównie prace rozbiórkowe, wzmocniono strop widowni i konstrukcji sceny. Ponadto, wykonano elementy instalacji oddymiania i wentylacji mechanicznej. "W zakresie prac konserwatorskich została odnowiona centralna rozeta nad salą widowiskową, paludament nad estradą (element dekoracji sceny w formie firanek - PAP), jak również poddano renowacji wszystkie żyrandole w Sali Kongresowej" – poinformowało miasto.

Koszty z tym związane sięgnęły niemal 40 milionów złotych. Miasto zaplanowało na realizację robót budowlanych związanych z modernizacją Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki kwotę 183 milionów złotych.

Zgodnie wyjaśnieniami koncepcji modernizacji Sali Kongresowej (w przeciwieństwie do pierwotnego założenia - "Dostosowanie Sali Kongresowej do wymogów p.poż."), przewiduje się modernizację Sali Kongresowej wraz z pomieszczeniami powiązanymi funkcjonalnie z Salą Kongresową, w tym: dostosowanie jej do przepisów budowlanych, wymianę 70-letnich urządzeń technologicznych. Projekt obejmuje również unowocześnienie akustyki oraz urządzeń estrady i oświetlenia scenicznego.

Budowa pałacu trwała trzy lata

Budowa Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina rozpoczęła się w maju 1952 roku, a oficjalnie zakończyła w lipcu 1955 roku. Remont Sali Kongresowej ma kosztować ponad 220 milionów złotych. Dla porównania: cena budowy pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma wynieść około 600 milionów złotych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy, jak informowano w prasie o budowie Pałacu Kultury i Nauki:

Budowa Pałacu Kultury w prasie
Budowa Pałacu Kultury w prasie"Stolica"

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKiN

Pozostałe wiadomości

"Mimo licznych apeli i informacji w mediach o kolejnych tragediach spowodowanych prędkością, dalej widzimy, że niektórzy traktują drogę jak tor wyścigowy" - mówią stołeczni policjanci i dodają, że tacy kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Każdy z bohaterów opublikowanego przez policję filmu został ukarany mandatem w kwocie od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych.

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwaszawa.pl

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamykają rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

Zamykają rondo Sedlaczka

Zamykają rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend, od 1 do 4 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich planuje drugi etap frezowania ulicy Chodeckiej. Kierowcy pojadą objazdami. Nieczynna będzie pętla Bródno-Podgrodzie.

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać od końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Mimo zakazu używania pieców bezklasowych, a tym bardziej palenia odpadami, nie brakuje osób, które w ten sposób "oszczędzają". Tym razem strażnicy miejscy odwiedzili z tego powodu warsztaty: samochodowy na Woli i stolarsko-ślusarski na Ursynowie.

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 1 grudnia, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska – na Moczydle i Stegnach. W mikołajki kolejne - przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Miasto przygotowuje też wiele innych zimowych atrakcji, między innymi półkolonie.

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarzawa.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do placu Bankowego.

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia