Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA W FERIE

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz ferii zimowych komunikacja będzie funkcjonowała inaczej. Kursowanie niektórych linii autobusowych i tramwajowych zostanie zawieszone. Pierwsze zmiany wchodzą w życie już w ten weekend.

W weekend Trakt Królewski będzie deptakiem. Startuje świąteczna iluminacja

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke,kk
/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plUbiegłoroczna iluminacja świąteczna

W najbliższy weekend Trakt Królewski zmieni się w deptak, by - jak zaznacza ratusz - warszawiacy mogli podziwiać świąteczną iluminację.

Jak poinformował ratusz, tegoroczna iluminacja z powodu pandemii będzie skromniejsza niż w poprzednich latach. Zgodnie z zapowiedzią stolica wprowadza oszczędności i rezygnuje z kilku lokalizacji, w których do tej pory warszawiacy mogli ją podziwiać.

Spacery przy zachowaniu odpowiedniej odległości

W tym sezonie ozdoby zawisną na Trakcie Królewskim, na placu Zamkowym i Starówce (m.in. ulice: Piwna, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Freta, Rynek Nowego Miasta, Kościelna do Podzamcza). "Dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, przy utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych" - wyjaśnili urzędnicy w komunikacie na ten temat.

I zapowiedzieli, że w najbliższy weekend, 5 i 6 grudnia, mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć tegoroczną iluminację. W tym czasie Trakt Królewski tradycyjnie już stanie się deptakiem.

"Zamknięte dla samochodów zostaną ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście od ronda de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Przejezdna będzie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo. Z kolei na ul. Bednarskiej wprowadzone zostaną dwa kierunki ruchu i nie będzie można na niej zaparkować. Ponadto, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ul. Karowej, Królewskiej, Wierzbowej (zatoka postojowa) i Moliera (w rejonie pl. Teatralnego)" - wskazał ratusz.

Kataryniarz, karuzela i konny tramwaj

Tegoroczna iluminacja będzie skromniejsza, ale za to w nowej odsłonie. Jej projektanci inspirowali się przedwojenną stolicą. Wzdłuż Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia pojawią się złote kandelabry, przybrane zielonymi girlandami z bombkami, kwiatami gwiazdy betlejemskiej i czerwonymi kokardami.

Przy pomniku Kopernika stanie konny tramwaj, wzorowany na komunikacji miejskiej dawnej Warszawy. Na skwerze księdza Twardowskiego pojawi się świetlny labirynt, inspirowany grą w szachy. "To w Warszawie przed wojną spotykali się najsłynniejsi poeci i pisarze, by rozgrywać zacięte partie. Tuż obok pojawią się dwie gigantyczne, wysokie na pięć metrów misternie zdobione świetliste bramy, połączone tunelem długim na ponad 50 metrów" - zapowiada ratusz. Kolejnym wyróżniającym się elementem będzie złoto-czerwona karuzela przy skwerze Hoovera.

Zwieńczeniem całości będzie 27-metrowa choinka na placu Zamkowym. Drzewko, choć sztuczne, do złudzenia ma przypominać naturalny świerk. Zawisną na niej złote, czerwone i srebrne bombki. W pobliżu staną świetlne postacie baloniarza i kataryniarza.

Objazdy dla autobusów

Jak czytamy w komunikacie, autobusy linii E-2, 102, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 będą kierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 102 będą jeździły ulicą Świętokrzyską do Emilii Plater, a 106 w kierunku Browarnej od Królewskiej przez plac Małachowskiego i ulicami: Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska. W przeciwnym kierunku ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, pl. Małachowskiego do ul. Królewskiej.

Dla autobusów linii E-2 i 111, w kierunku pętli Metro Ratusz-Arsenał i Esperanto, będzie obowiązywała trasa prowadząca ulicami: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka (w przeciwnych kierunkach: Kredytowa – Jasna – Zgoda) – pl. Małachowskiego – Królewska.

Autobusy linii 116180222503 i 518 w kierunku północnym będą kursowały: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w kierunku południowym ulicami: Senatorska – Wierzbowa – Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka.

Autobusy linii 128 i 175 w kierunku pl. Piłsudskiego pojadą ul. Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnych ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska.

Dla autobusów linii 178, jadących w kierunku pętli Konwiktorska, będzie obowiązywała trasa: Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w przeciwnym kierunku ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna. Autobusy linii nocnej N44, w kierunku Żoliborza, będą kursowały ulicami: Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera (w przeciwnym kierunku ul. Wierzbową) – Senatorska.

"Ruch na Trakt Królewski powróci w poniedziałek, 7 grudnia, o poranku. Taka sama organizacja ruchu i zmiany w kursowaniu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego będą wprowadzone także w okresie świąteczno-noworocznym, od 24 grudnia do 6 stycznia" - zapowiedział ratusz.

Tak wyglądała świąteczna iluminacja w ubiegłym roku:

Autor:katke,kk /ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy