Zakończyła się budowa gmachu Uniwersytetu Warszawskiego przy Dobrej 55, przeznaczonego między innymi dla wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii. Na terenie nowego obiektu znalazły się 92 sale dydaktyczne, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, sala multimedialna na 150 osób i ogród na dachu.
Uczelnia planuje rozpocząć zajęcia w budynku w nowym roku akademickim. Będą z niego korzystać studenci, doktoranci i pracownicy wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz inne jednostki dydaktyczne w ramach przestrzeni ogólnouniwersyteckich.
- Budynek naukowo-dydaktyczny przy Dobrej 55 jest dotychczas największą inwestycją programu wieloletniego pod względem powierzchni i nakładów finansowych. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania budownictwa ekologicznego. Poza pomieszczeniami dydaktycznymi w gmachu będą się również znajdować: przestrzeń biblioteczna, administracyjna, socjalna, gastronomiczna oraz techniczna. Co dla nas ogromnie ważne, jak każdy nowy budynek, który powstaje na naszej uczelni, również ten będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową - mówi cytowany w komunikacie profesor Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozwiązania energooszczędne i ogród na dachu
Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Prowadziła je firma Hochtief S.A, a dokumentację projektową I i II etapu inwestycji wykonała pracownia Kuryłowicz & Associates. Nowa część gmachu jest jedną z 16 inwestycji programu wieloletniego, kompleksowego planu inwestycyjnego uczelni. Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i dwie kondygnacje podziemne. Jego powierzchnia całkowita wynosi blisko 28,7 tysięcy metrów kwadratowych, a użytkowa blisko 25 tys. metrów kwadratowych. To ponad dwa razy więcej niż pierwsza część budynku, powstała w 2012 roku.
"W gmachu znajdować się będą m.in.: 92 sale dydaktyczne, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 7 sal konferencyjnych, a także przestrzenie wypoczynkowe dla studentów, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pomieszczenia biblioteczne oraz sala multimedialna, która może pomieścić ponad 150 osób. Na dachu znajduje się ogród, z którego widać panoramę lewobrzeżnej Warszawy. W części podziemnej zlokalizowano garaż" - wylicza Uniwersytet Warszawski w komunikacie.
Zaznacza, że budynek został połączony funkcjonalnie i wizualnie z gmachem powstałym w I etapie. Na elewacji, tak samo jak w części pierwszej, położono blachę miedzianą od strony Wiślanej oraz konstrukcję umożliwiającą dopływ świeżego powietrza z zewnątrz od Browarnej i Lipowej. Zastosowano rozwiązania energooszczędne takie, jak panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła współpracujące z gruntowym wymiennikiem ciepła. W najbliższych miesiącach w budynku trwać będą prace wykończeniowe, uczelnia kupi też i zamontuje wyposażenie.
Informowaliśmy też o karze nałożonej na Politechnikę Warszawską:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UW