TVN Warszawa | Śródmieście

Cztery punkty w Warszawie, największy na Legii. Jeśli będą szczepionki, mogą działać 24 godziny na dobę

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Będziemy mogli otworzyć cztery punkty masowych szczepień w połowie maja"
"Będziemy mogli otworzyć cztery punkty masowych szczepień w połowie maja"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Będziemy mogli otworzyć cztery punkty masowych szczepień w połowie maja"

- Wygląda na to, że będziemy mogli otworzyć cztery punkty masowych szczepień 14 maja. Mamy nadzieję, że ta data się nie zmieni i że rządzący będą w stanie dostarczyć odpowiednią liczbę szczepionek - zapowiedział na środowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Renata Kaznowska, odpowiedzialna za służbę zdrowia w stolicy, zorganizowali konferencję prasową na stadionie Legii. - Wszyscy chcemy powrócić do normalności - zaczął prezydent. - Żeby powrócić do normalności, oczywiście musimy opanować epidemię. Najlepszym sposobem jest przyspieszenie szczepień. Jesteśmy do tego gotowi od wielu tygodni - ocenił i zachęcił warszawiaków do szczepień.

- Ponad miesiąc temu rządzący zwrócili się do samorządów o pomoc. O to, żeby byli gotowi do tego, żeby zorganizować jak najwięcej punktów masowych szczepień. Przygotowaliśmy program "Warszawa szczepi", byliśmy gotowi otworzyć 13 punktów, byliśmy gotowi szczepić nawet 80 tysięcy osób tygodniowo. Niestety, dowiedzieliśmy się z konferencji pana premiera, że ten program będzie opóźniony. Dowiedzieliśmy się, że 19 kwietnia tylko jeden punkt będzie otwarty. Przygotowywaliśmy się dalej, rekrutowaliśmy ludzi, kupowaliśmy sprzęt - wyjaśnił prezydent.

- 14 maja, mamy nadzieję, że ta data się nie zmieni, że rządzący będą w stanie dostarczyć odpowiednią liczbę szczepionek, tak, że będziemy mogli program "Warszawa szczepi" rozpocząć i być może uda się szczepić nawet 60 tysięcy warszawianek i warszawiaków tygodniowo - zapowiedział Trzaskowski.

Podkreślił, że miasto jest gotowe do współpracy z rządem i ma nadzieję, że szczepionki dotrą na czas. - Cztery punkty, ten największy na stadionie Legii, gdzie powinno działać 30 zespołów. Stąd będziemy w stanie szczepić taką liczbę. Trzy pozostałe punkty będą na Białołęce, Targówku i w Wawrze - wymienił Trzaskowski. Dodał, że miasto otworzyło również stronę internetową warszawaszczepi.pl, gdzie można zasięgnąć wszystkich informacji. Za pośrednictwem tej strony miasto rekrutowało też personel. Strona kieruje też na rządową rejestrację szczepień.

Od 14 maja, od godziny 8

Renata Kaznowska podkreśliła, że zorganizowanie punktów masowych szczepień to ogromne wyzwanie organizacyjne. - Na stadionie Legii montaże rozpoczynają się 2 maja. Wszystkie zakupy - czy to boksów, czy to wyposażenia mebli, komputerów, sprzętu niezbędnego, aparatury medycznej - to wszystko mamy już zorganizowane. Podobnie jak personel, który wciąż zapraszamy do współpracy. Już ponad 700 osób zgłosiło się do współpracy z nami w ramach warszawskich punktów szczepień powszechnych, ale zapraszamy wszystkich chętnych, ponieważ chcemy też rozwijać nasze pozostałe punkty szczepień, które zorganizowaliśmy w styczniu, a jest ich aż 59. To są punkty zorganizowane poprzez Zakłady Opieki Zdrowotnej - przypomniała Kaznowska.

Dodała też, że miasto chciałoby zwiększyć potencjał szczepień. - Dzisiaj szczepimy około dwóch tysięcy osób tygodniowo. Moglibyśmy szczepić nawet 15 tysięcy tygodniowo - wyliczyła. Zaznaczyła, że w poniedziałek przygotowane już punkty przeszły kontrolę NFZ. - 10 maja będą to już kontrole końcowe, czyli w poniedziałek. I od piątku, 14 maja, od godziny 8 rozpoczynamy szczepienia - zapowiedziała wiceprezydent.

Lokalizacja warszawskich punktów szczepień powszechnychUM Warszawa

Nawet 24 godziny na dobę

Podkreśliła też, że jeżeli pojawi się więcej szczepionek, miasto jest gotowe na powiększanie potencjału szczepień w 59 punktach. - Naszym założeniem było zaczepienie wszystkich chętnych i uprawnionych warszawiaków i warszawianek do wakacji. Czyli w 10 tygodni. Niestety tak się nie stało, ale będziemy robić wszystko, żeby ten potencjał napływających szczepionek jak najszybciej wykorzystywać - zapewniła. - W tych naszych punktach szczepień, plus tych, które mamy zorganizowane już na terenie miasta jesteśmy w stanie szczepić sporo ponad 100 tysięcy tygodniowo i tak będziemy chcieli robić - dodała.

Przypomniała też, że od 14 maja miasto zorganizuje linię autobusową jadącą z przystanku metro centrum - numer 901 - która będzie odjeżdżać co 15 minut i podwozić na stadion Legii wszystkich chętnych na szczepienie. - Plany mamy dalekosiężne i uzależnione od szczepionek. Zastanawiamy się też nad możliwością szczepienia dłużej, aniżeli to, co założyliśmy dzisiaj - zapowiedziała Kaznowska.

I dodała: - Planujemy szczepienia 10 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Ale jeżeli będą szczepionki, będzie taka możliwość, to w niektórych punktach planujemy białe noce i szczepienia 24 godziny na dobę.

Głos zabrała także Elżbieta Skwira, przedstawicielka środowiska medyków, pielęgniarka z wieloletnim stażem. – Mimo wielu obowiązków zgłosiłam własną gotowość do szczepień i kwalifikacji. My, medycy, czekamy na wszystkich warszawiaków. Jesteśmy gotowi podjąć walkę dzienną i nocną – tak zaprosiła do szczepienia. - To nasza przyszłość, nasze zdrowie i nasze życie – dodała.

Warszawskie punkty szczepień powszechnych:

- Stadion Legii, ul. Łazienkowska 3

- Hala sportowa OSiR Targówek, ulica Ossowskiego 25

- Białołęcki Ośrodek Sportu, ul. Strumykowa 21

- Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości