Wybudowana w XVII wieku, spalona w powstaniu. Wyremontują kamienicę przy Piwnej

Kamienica przy Piwnej 13
Kamienica przy Piwnej 13 w Warszawie
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnarszawa.pl

Ratusz zapowiada rozpoczęcie prac przy renowacji i konserwacji kamienicy przy ulicy Piwnej 13 na Starym Mieście. Powstała w końcu XVII wieku, została nadbudowana o jedno piętro w XIX wieku. W trakcie Powstania Warszawskiego budynek został spalony, a jego pozostałości rozebrane. W latach 50. kamienicę odbudowano. Generalnego remontu wymagała już od lat.

Jak przekazuje ratusz, obecnie prace zostaną przeprowadzone na najbardziej widocznej ścianie frontowej. Elewacja jest zabrudzona, zawilgocona i zasolona. Tynki są spękane. Remont polegać będzie na naprawie spękań murów, ich osuszeniu, uzupełnieniu ubytków tynku. Na koniec zostaną położone nowe tynki elewacyjne barwione w masie, przez co zostanie przywrócona oryginalna kolorystyka, obecnie spłowiała. 

Najcenniejszy element elewacji zachował się z oryginalnej kamienicy

Prace konserwatorskie obejmują portal bramy od strony ulicy Piwnej. Jest to najcenniejszy element tej elewacji i całego budynku. Wykonano go z piaskowca szydłowieckiego. To jedyny wartościowy element, który zachował się z oryginalnej XVII-wiecznej kamienicy. Nosi ślady licznych uszkodzeń wojennych, napraw, a także zabrudzeń i aktów wandalizmu. Portal jest znacznie zawilgocony i zanieczyszczony. Wymaga profesjonalnych prac konserwatorskich: oczyszczenia, wzmocnienia, usunięcia śladów licznych napraw, wykonania nowych uzupełnień i zabezpieczenia.

Pierwotnie planowano oczyszczenie ścierno-mechaniczne. Jednak ostatecznie wykonawca prac konserwatorskich zdecydował się na czyszczenie przy użyciu lasera. "Biorąc pod uwagę dekoracyjną formę zwornika portalu z przedstawieniem figuralnym głowy św. Jana Chrzciciela, była to właściwa decyzja" - zapewniają urzędnicy.

"Prace konserwatorskie kamienicy mają potrwać do 2 października. Kwota przyznanej miejskiej dotacji wynosi 108 000 zł" - podsumowuje ratusz.

Czytaj także: