2022 Rokiem Gabriela Narutowicza. W programie warsztaty, wystawy i premiera książki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Popiersie prezydenta Gabriela NarutowiczaUM Warszawa

Dom Spotkań z Historią wraz ze stołecznym ratuszem zorganizują szereg wydarzeń pod wspólnym hasłem "Niezgoda na nienawiść". Jest to forma upamiętnienia zamordowanego 100 lat temu prezydenta Gabriela Narutowicza.

Jak przypomina w komunikacie stołeczny ratusz, 16 grudnia minie 100 lat od zabójstwa pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Rada Warszawy ogłosiła 2022 rokiem jego imienia. Z tej okazji przy współudziale Domu Spotkań z Historią przygotowany został program wydarzeń, w którym wiodącymi tematami będą wykluczenie, tolerancja, manipulacja, transparentność treści i w końcu – nienawiść. Cykliczne wydarzenia rozpoczną się już w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 16-18 grudnia właśnie w DSH. Wydany także będzie specjalny numer "Dwutygodnika". Zaplanowano otwarcie dwóch wystaw i rocznicowy weekend z koncertem zespołu Hańba.

Warsztaty filmowe, fotograficzne i pirograficzne

W ramach obchodu Roku Narutowicza, reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze poprowadzi masterklasy "Obcy przy moim stole". "Podczas spotkań z grupą uczestników i uczestniczek będą analizowane filmy polskie i światowe pod kątem języka opowieści o obcym, innym oraz o źródłach nietolerancji, nienawiści, rasizmu. Cykl warsztatów to 6 spotkań po 3,5 godziny. Odbywać się będą w DSH od 16 do 19.30 - 15 i 16 października, 5 i 6 listopada oraz 3 i 4 grudnia" - zapowiada ratusz.

Z kolei dokumentaliści Dyba i Adam Lach zapraszają na "masterklasy fotograficzne i pogłębione dyskusje na temat tworzenia fake newsów a także romantycznych, ilustracyjnych obrazów w świecie, gdzie fotografia dokumentalna musi być oparta na bezpośrednim kontakcie, zaufaniu oraz rzetelnej i pogłębionej obserwacji i analizie tematu". To seria czterech pięciogodzinnych warsztatów – 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia.

Natomiast artyści Rafał Bujnowski i Sylwia Janczyszyn zaproponowali masterklasy z pirografii – techniki zdobniczej oraz druku wypukłego polegającego na wypalaniu wzorów "Pirografia – warsztaty o nadziei i nienawiści". Spotkania odbędą się 15 i 22 października oraz 6 listopada. Terminy poszczególnych warsztatów, warunki zapisów oraz regulamin uczestnictwa znaleźć można na stronie Domu Spotkań z Historią.

Narutowicz - "Niezgoda na nienawiść" DSH

Premiera książki i specjalne wydanie "Dwutygodnika"

Ważny elementem celebracji Roku Gabriela Narutowicza jest zapowiadana na 24 listopada premiera książki "Zabójstwo Narutowicza. Kres demokracji w II RP". W publikacji ośrodek KARTA przedstawia zbrodnię z grudnia 1922 oraz jej tło polityczne i społeczne – opowiedziane głosami bezpośrednich uczestników i świadków wydarzeń, a także relacjami z ówczesnej prasy. Ratusz podkreśla, że to "szokująca kronika nacjonalistycznej nienawiści, która doprowadziła do tragedii wyznaczającej kres demokracji w II Rzeczpospolitej". Współwydawcą książki jest DSH.

Z kolei wydawane przez DSH czasopismo kulturalne "Dwutygodnik" podejmie, w specjalnym wydaniu, próbę namysłu i dyskusji nad współczesnymi formami i przejawami nienawiści: klasowej, sieciowej, indywidualnej i wspólnotowej. Autorzy i autorki przyjrzą się najważniejszym wątkom współczesnych "hate studies" a także obrazom, wizualnym zapisom hejtu. Powrócą do lat 20. XX wieku, aby lepiej zrozumieć współczesne lata 20. Wreszcie, piórami ukraińskich autorek, zadane zostaną pytania o nienawiść w kontekście ukraińsko-rosyjskiej wojny.

Wystawy i koncert

W setną rocznicę śmierci prezydenta, 16 grudnia, na Krakowskim Przedmieściu stanie wystawa plenerowa przygotowana przez Marcina Matuszewskiego, która przybliży sylwetkę Narutowicza oraz realia społeczne i polityczne w 1922 roku. Z kolei wystawę "Towarzystwo zniechęcenia" przygotowaną przez Martę Czyż i Yuriya Bileya, będzie można oglądać w DSH od 16 do 18 grudnia. "Pozwoli ona nie tylko stanąć przez obrazami, na które patrzył chwilę przed swoją śmiercią prezydent Narutowicz, lecz także lepiej poznać tło tamtych wydarzeń, również pod kątem ich percepcji we współczesnej sztuce i kulturze" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert Członków Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba, którzy wcielą się w bohaterów z lat 30. piętnujących zło otaczającego ich świata: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wesprą ich w tym poeci: Tuwim, Broniewski, Szenwald, Szlengel, Ginczanka, Wittlin oraz podwórkowe instrumentarium.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odnalezieniu oryginalnych form gipsowych używanych w fabryce Braci Łopieńskich do wyrobu rzeźb z brązu. Wśród nich znalazła się między innymi pośmiertna maska prezydenta Gabriela Narutowicza:

"To niesamowite znalezisko"
"To niesamowite znalezisko"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl