2022 Rokiem Gabriela Narutowicza. W programie warsztaty, wystawy i premiera książki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Popiersie prezydenta Gabriela NarutowiczaUM Warszawa

Dom Spotkań z Historią wraz ze stołecznym ratuszem zorganizują szereg wydarzeń pod wspólnym hasłem "Niezgoda na nienawiść". Jest to forma upamiętnienia zamordowanego 100 lat temu prezydenta Gabriela Narutowicza.

Jak przypomina w komunikacie stołeczny ratusz, 16 grudnia minie 100 lat od zabójstwa pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Rada Warszawy ogłosiła 2022 rokiem jego imienia. Z tej okazji przy współudziale Domu Spotkań z Historią przygotowany został program wydarzeń, w którym wiodącymi tematami będą wykluczenie, tolerancja, manipulacja, transparentność treści i w końcu – nienawiść. Cykliczne wydarzenia rozpoczną się już w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 16-18 grudnia właśnie w DSH. Wydany także będzie specjalny numer "Dwutygodnika". Zaplanowano otwarcie dwóch wystaw i rocznicowy weekend z koncertem zespołu Hańba.

Warsztaty filmowe, fotograficzne i pirograficzne

W ramach obchodu Roku Narutowicza, reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze poprowadzi masterklasy "Obcy przy moim stole". "Podczas spotkań z grupą uczestników i uczestniczek będą analizowane filmy polskie i światowe pod kątem języka opowieści o obcym, innym oraz o źródłach nietolerancji, nienawiści, rasizmu. Cykl warsztatów to 6 spotkań po 3,5 godziny. Odbywać się będą w DSH od 16 do 19.30 - 15 i 16 października, 5 i 6 listopada oraz 3 i 4 grudnia" - zapowiada ratusz.

Z kolei dokumentaliści Dyba i Adam Lach zapraszają na "masterklasy fotograficzne i pogłębione dyskusje na temat tworzenia fake newsów a także romantycznych, ilustracyjnych obrazów w świecie, gdzie fotografia dokumentalna musi być oparta na bezpośrednim kontakcie, zaufaniu oraz rzetelnej i pogłębionej obserwacji i analizie tematu". To seria czterech pięciogodzinnych warsztatów – 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia.

Natomiast artyści Rafał Bujnowski i Sylwia Janczyszyn zaproponowali masterklasy z pirografii – techniki zdobniczej oraz druku wypukłego polegającego na wypalaniu wzorów "Pirografia – warsztaty o nadziei i nienawiści". Spotkania odbędą się 15 i 22 października oraz 6 listopada. Terminy poszczególnych warsztatów, warunki zapisów oraz regulamin uczestnictwa znaleźć można na stronie Domu Spotkań z Historią.

Narutowicz - "Niezgoda na nienawiść" DSH

Premiera książki i specjalne wydanie "Dwutygodnika"

Ważny elementem celebracji Roku Gabriela Narutowicza jest zapowiadana na 24 listopada premiera książki "Zabójstwo Narutowicza. Kres demokracji w II RP". W publikacji ośrodek KARTA przedstawia zbrodnię z grudnia 1922 oraz jej tło polityczne i społeczne – opowiedziane głosami bezpośrednich uczestników i świadków wydarzeń, a także relacjami z ówczesnej prasy. Ratusz podkreśla, że to "szokująca kronika nacjonalistycznej nienawiści, która doprowadziła do tragedii wyznaczającej kres demokracji w II Rzeczpospolitej". Współwydawcą książki jest DSH.

Z kolei wydawane przez DSH czasopismo kulturalne "Dwutygodnik" podejmie, w specjalnym wydaniu, próbę namysłu i dyskusji nad współczesnymi formami i przejawami nienawiści: klasowej, sieciowej, indywidualnej i wspólnotowej. Autorzy i autorki przyjrzą się najważniejszym wątkom współczesnych "hate studies" a także obrazom, wizualnym zapisom hejtu. Powrócą do lat 20. XX wieku, aby lepiej zrozumieć współczesne lata 20. Wreszcie, piórami ukraińskich autorek, zadane zostaną pytania o nienawiść w kontekście ukraińsko-rosyjskiej wojny.

Wystawy i koncert

W setną rocznicę śmierci prezydenta, 16 grudnia, na Krakowskim Przedmieściu stanie wystawa plenerowa przygotowana przez Marcina Matuszewskiego, która przybliży sylwetkę Narutowicza oraz realia społeczne i polityczne w 1922 roku. Z kolei wystawę "Towarzystwo zniechęcenia" przygotowaną przez Martę Czyż i Yuriya Bileya, będzie można oglądać w DSH od 16 do 18 grudnia. "Pozwoli ona nie tylko stanąć przez obrazami, na które patrzył chwilę przed swoją śmiercią prezydent Narutowicz, lecz także lepiej poznać tło tamtych wydarzeń, również pod kątem ich percepcji we współczesnej sztuce i kulturze" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert Członków Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba, którzy wcielą się w bohaterów z lat 30. piętnujących zło otaczającego ich świata: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wesprą ich w tym poeci: Tuwim, Broniewski, Szenwald, Szlengel, Ginczanka, Wittlin oraz podwórkowe instrumentarium.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o odnalezieniu oryginalnych form gipsowych używanych w fabryce Braci Łopieńskich do wyrobu rzeźb z brązu. Wśród nich znalazła się między innymi pośmiertna maska prezydenta Gabriela Narutowicza:

"To niesamowite znalezisko"
"To niesamowite znalezisko"Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl