Producent filmowy i powstaniec Honorowymi Obywatelami Warszawy

Źródło:
PAP

Stołeczni radni przyznali honorowe obywatelstwa Warszawy producentowi filmowemu i społecznikowi Januszowi Dorosiewiczowi oraz uczestnikowi Powstania Warszawskiego Juliuszowi Kuleszy.

Uroczystą sesję, która odbyła się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej, otworzyła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Wprowadzono sztandar miasta, a straż miejska odegrała na trąbkach hejnał warszawski.

Przewodnicząca powitała radnych oraz przybyłych gości i następnie zaprezentowała sylwetki honorowych obywateli Warszawy.

"Powstańcy warszawscy uczą nas czegoś bardzo istotnego"

Obecny również na sesji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że to nie przypadek, że uroczysta sesja odbywa się w auli Politechniki Warszawskiej. - Przede wszystkim dlatego, że to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w Polsce, ale daje nam to również powód, żeby zastanowić się nad kilkoma sprawami, które dla nas są niesamowicie istotne - powiedział. Przypomniał, że w auli wyryty jest cytat Jana Zamojskiego: "Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jak ich młodzieży chowanie".

- Te myśli, które towarzyszą różnym pokoleniom, przekazują nam bardzo ważną mądrość, która również była mądrością powstańców warszawskich, którzy oddawali życie za naszą Ojczyznę - podkreślił.

Ocenił, że "często mówimy o patriotyzmie (...) i dobrze, bo jest to słowo, które jest drogowskazem dla nas wszystkich, niezależnie od tego, jakie mamy poglądy, do jakiego środowiska należymy".

- Jak rozmawiamy o Powstaniu Warszawskim, to myślimy głównie o patriotyzmie walki, odwagi, oporu i uporu wobec najeźdźcy. Ale powstańcy warszawscy uczą nas czegoś bardziej istotnego, a mianowicie nie tylko tego, że potrzebny jest patriotyzm w momencie próby, ale też patriotyzm budowania Rzeczpospolitej, wpisywania jej w przyszłość. To jest patriotyzm znacznie trudniejszy - wyjaśnił.

Podkreślił, że Warszawy miało nie być. Zaznaczył, że ma to szczególne znaczenie, gdy patrzymy na to, co się teraz dzieje na Ukrainie, gdy widzimy miasta zrównane z ziemią i cały świat się zastanawia, czy one kiedyś będą mogły być odbudowane. - A my wiemy, że mogą. Nawet jesteśmy w stanie w tym pomóc. I pomagamy. Bo mamy swoje doświadczenia, bo wiemy, że nie wolno rezygnować - dodał.

"Serce zawsze najmocniej biło w Warszawie"

Głos zabrali również Honorowi Obywatele Warszawy.

- To jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Samorząd Warszawy jest otwarty na społeczeństwo i dlatego moja działalność była możliwa. W swoim długim życiu byłem w wielu miejscach, ale serce zawsze najmocniej biło w Warszawie. Przyjmuję to wielkie wyróżnienie jako dług, który będę spłacał do końca swoich dni. A spłacam go już od wielu lat. Mój sen o Warszawie ciągle trwa, bo warto żyć nie tylko dla siebie - powiedział Janusz Dorosiewicz .

Juliusz Kulesza zaznaczył, że warszawiakiem jest 95 lat i najważniejsze wydarzenia jego życia wpisane są w plan Warszawy, ale kulminacją tych warszawskich przeżyć było powstanie. - Uczestniczyłem w nim, jako żołnierz Armii Krajowej, załogi słynnej reduty PWPW. Po wojnie postanowiłem tę służbę kontynuować w tym sensie, że mimo ukończenia Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z czasem przeobraziłem się z artysty plastyka w człowieka piszącego o Powstaniu Warszawskim. Trochę się tych książek uzbierało, ale pisać je można tylko w Warszawie - podkreślił.

- Zostanie Honorowym Obywatelem Warszawy jest dla mnie, pod względem emocjonalnym, wierzchołkiem życiowej kariery - podkreślił.

Przemówienia nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Następnie wręczone zostały statuetki Syreny Warszawskiej Laureatom Nagrody m.st. Warszawy.

Pomniki, prochy Deyny i bulwar Pattona

Janusz Dorosiewicz - architekt i producent filmowy, w latach 1992-1998 dyrektor Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia (CWKS).

Założył dwie fundacje, które wzniosły trzy pomniki w prestiżowych lokalizacjach w centrum Warszawy: pomnik Ronalda Reagana w Alejach Ujazdowskich, naprzeciwko ambasady USA w setną rocznicę urodzin Prezydenta; pomnik "Solidarności", którego częścią jest oryginalny mur berliński wtopiony w monument; pomnik Kazimierza Deyny.

Janusz Dorosiewicz sprowadził również do Polski prochy Kazimierza Deyny, wielkiego piłkarza, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym w USA. Wspiera lwowski klub sportowy "Pogoń".

Z inicjatywy Dorosiewicza jeden z odcinków bulwaru warszawskiego nad Wisłą nosi imię amerykańskiego generała George S. Pattona.

Strzelec w Powstaniu Warszawskim

Juliusz Kulesza z zawodu jest grafikiem, z pasji i przekonania pisarzem i historykiem. Jako strzelec uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wyzwoleniu napisał i opublikował wiele książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia powstania.

Za wieloletnie zasługi Juliusz Kulesza otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Medal Za Warszawę, Medal za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za Zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich środowisk: Zgrupowania "Leśnik", Zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść". Przez całe życie pozostał bezpartyjny. Należy jedynie do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 2018 roku został awansowany przez MON do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Osoba wyróżniona Honorowym Obywatelstwem otrzymuje: medal Honorowego Obywatela, odznakę nadanej godności do wpięcia, dyplom oraz legitymację. Uroczystego wręczenia odznak Honorowego Obywatelstwa dokonuje Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy na uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy albo podczas innej uroczystości. Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy prowadzi Księgę Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy oraz Galerię Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy.

Sprawdź również: Program obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego>>

Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstania
Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstaniaTVN24

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24