Śródmieście

Śródmieście

Zobacz program obchodów rocznicy powstania w getcie

Trzy dni potrwają uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Poza częścią oficjalną przygotowano spotkania, warsztaty i koncerty. W sobotę warszawiacy po raz pierwszy będą mogli obejrzeć wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich.

Remont Portu Czerniakowskiego na finiszu

Port Czerniakowski ma być jak nowy. Będą miejsca dla kajakarzy, jachtów, powstanie ścieżka dla pieszych. – Zostały już praktycznie prace wykończeniowe – mówi Marek Piwowarski , pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły.

Rocznica powstania. Zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych

W związku z obchodami 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim w czwartek i piątek na Muranowie i w okolicy Teatru Wielkiego będzie obowiązywał zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych - poinformował w środę mazowiecki urząd wojewódzki.

IPN publikuje raport kata warszawskiego getta

Raport dowódcy SS i policji Juergena Stroopa, dokumentujący, dzień po dniu, tłumienie przez Niemców powstania w getcie warszawskim, trwającego od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r., zaprezentował w środę IPN. W piątek mija 70 lat od wybuchu żydowskiego zrywu.

Legia w finale Pucharu Polski

Stołeczna drużyna po raz trzeci z rzędu stanie przed szansą wygrania tych rozgrywek. Jej mężem opatrznościowym okazał się Wladimer Dwaliszwili. Dwa gole Gruzina zapewniły stołecznym zwycięstwo z Ruchem 2:1. Drugiego zdobył po wątpliwym rzucie karnym.

Mezuza na muzeum. "Możemy poczuć się jak w domu"

Mezuzę - czyli pojemnik z fragmentem Tory wieszany tradycyjnie na obramieniach drzwi w żydowskich domach - zainstalowano w u wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W tym tygodniu muzeum ma zostać otwarte dla zwiedzających. Główną ekspozycję zobaczymy jednak dopiero za rok.

Rondo dla Reagana na węźle Łopuszańska

Imię byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma nosić rondo na węźle Łopuszańska. "Tak" dla Reagana powiedzieli eksperci skupieni w zespole nazewnictwa, a także radni dzielnicy Włochy - to na jej terenie znajduje się rzeczone rondo.

Na Nowolipki wróciły autobusy

Ulica Nowolipki jest już przejezdna. Na swoją trasę wróciły autobusy linii 107. Od piątku wodociągowcy usuwali tam awarię przy skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II.

Złota 44 prawie gotowa. Dźwig się rozbiera

Z warszawskiego krajobrazu znika charakterystyczny czerwony dźwig, "przyklejony" do budynku Złota 44. Demontaż potrwa co najmniej tydzień. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się po nowym roku.

Bulwary zmieniają się w gruz

Po jednej stronie jeszcze w miarę uporządkowany teren, a po drugiej już gruzowisko. Tak z perspektywy mostu Śląsko-Dąbrowskiego wygląda modernizacja lewobrzeżnych bulwarów. A właściwie rozbiórka betonowych elementów nabrzeża, która poprzedza właściwe prace.

Do Smoleńska z Kartą Historii? Ośrodek KARTA protestuje

"W imieniu Fundacji Ośrodka KARTA (...) składamy stanowczy protest przeciwko zarejestrowaniu Fundacji Karta Historii" - od takich słów rozpoczyna się komunikat fundacji. Sprawa dotyczy ulotek informujących o możliwości wykupienia wycieczki do Smoleńska i Katynia, które 10 kwietnia były rozdawane przed Pałacem Prezydenckim.

Wywiozą pamiątki z Pragi. Wrócą już do nowego muzeum

- Z Muzeum Pragi wywożone są eksponaty – zaalarmowali tvnwarszawa.pl internauci. Jak się dowiedzieliśmy, pamiątki, które znajdują się w magazynach przy Ząbkowskiej są na razie pakowane, a później mają trafić do Pałacu Kultury i Nauki. Dyrekcja tłumaczy to bezpieczeństwem i finansami.