Śródmieście

Śródmieście

Warszawiacy, których już nie ma, wracają na Nowy Świat

Stróże, kominiarze, przekupki, nosiwody – te charakterystyczne warszawskie postaci wracają po latach na Nowy Świat. Od czwartku będzie można tam oglądać wystawę "Warszawiaków portret niedzisiejszy"."Wystawa prezentuje warszawiaków, których dziś już nie ma, a którzy ponad sto lat temu stanowili nieodłączny element miejskiego pejzażu Warszawy" - tak zachęcają do oglądania ekspozycji organizatorzy.Żebracy i szopkarzeNa rysunkach, szkicach, fotografiach, grafikach, także o zabarwieniu karykaturalnym, będzie można zobaczyć charakterystyczny wygląd ówczesnych mieszkańców miasta. To z jednej strony sprzedawcy kawy, kataryniarze, uliczni śpiewacy, szopkarze, dorożkarze. Z drugiej elegantki i eleganci, emeryci, żebracy i śmieciarze. "Są oni ukazani na tle fotografii i pocztówek dawnej Warszawy, tej z przełomu stuleci, XIX i XX w., która była ich domem. Ekspozycję uzupełniają też dokumenty, np. ogłoszenia, cenniki, oraz fragmenty tekstów zamieszczanych w ówczesnej prasie" – zapewniają przedstawiciele Archiwum Państwowego m. st. Warszawy i prezydent stolicy.Otwarcie wystawy plenerowej "Warszawiaków portret niedzisiejszy" odbędzie się 9 maja 2013 r. o godz. 15.00 przy ulicy Nowy Świat 18/20.

Legia celuje w pierwszy skalp

Piłkarze Legii staną w środę przed ogromną szansą wywalczenia trzeciego z rzędu Pucharu Polski. W meczu ze Śląskiem są faworytem i nie tylko dlatego, że zagrają przy pełnych trybunach. Z Wrocławia wrócili z dwubramkową zaliczką. - Byłoby grzechem nie wykorzystać tej sytuacji - przyznaje trener legionistów Jan Urban.

Straż miejska ratuje młode zwierzaki

Mały lisek, kaczuszki, zajączek i wiewiórki. Strażnicy z ekopatrolu są coraz częściej wzywani na pomoc zbłąkanym, młodym zwierzakom. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców stolicy: nie zabierajcie ich do domu.

Cosmopolitan: wieżowiec z amarantowym detalem

Kończy się budowa 160-metrowego wieżowca przy ulic Twardej. Wewnątrz trwa montaż instalacji, szykowane są też pierwsze mieszkania pokazowe. Na zewnątrz powstaje konstrukcja szklanego dachu nad patio. A bardziej spostrzegawczy przechodnie mogą już dostrzec najbardziej szalony element powściągliwego projektu autorstwa Helmuta Jahna.

Cud nad Wisłą wraca obok mostu Łazienkowskiego

Popularny klub nad rzeką wraca w nowej odsłonie. 12 maja warszawiacy będą mogli bawić się na Skwerze Flotylli Wiślanej. Powstanie tam nie tylko klub, będzie też wypożyczalnia kajaków i łódek.

12,50 zł za wywóz śmieci? "To możliwe"

Warszawska Wspólnota Samorządowa jest zbulwersowana opłatami za wywóz śmieci, jakie mają być wprowadzone od 1 lipca 2013 r. w Warszawie. Z analiz WWS wynika, że realne jest płacenie 12.50 zł za miesiąc od osoby mieszkającej tak w bloku jak i w domku jednorodzinnym. Wspólnota zapowiada, że jeżeli opłaty nie zostaną zweryfikowane, to ta zorganizuje referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Na remont miejskich budynków potrzeba ponad miliard złotych

Z ponad 2 tys. budynków należących do warszawskiego samorządu 186 wymaga kapitalnego remontu, a ponad 200 nadaje się do rozbiórki. Sprzedanie ich inwestorom, którzy mogliby sfinansować remonty, uniemożliwiają m.in. roszczenia spadkobierców przedwojennych właścicieli - pisze PAP.

"Wejście smoka" Koseckiego

Zaledwie minuta gry na boisku wystarczyła, aby Jakub Kosecki strzelił gola dla Legii Warszawa. Podopieczni Jana Urbana w meczu z Lechią Gdańsk wygrali 1:0 i wrócili na fotel lidera ekstraklasy.

Strażacka defilada w stolicy

Kilkadziesiąt pojazdów pożarniczych przejechało Traktem Królewskim na plac Piłsudskiego, gdzie odbyła się impreza w ramach obchodów Dnia Strażaka.

Tną zarobki w wodociągach? "Wielkie wzburzenie załogi"

Związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji alarmują, że w spółce źle się dzieje: wynagrodzenia maleją, a wzburzenie załogi wręcz przeciwnie. – Średnie wynagrodzenie wzrośnie o ok. 200 złotych – odpiera zarzuty rzecznik wodociągowców.

Biegacze uczcili Konstytucję

Uczestnicy XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja wystartowali chwilę po godz. 11.00 z ul. Rozbrat. Na pokonanie trasy organizator przewidział około godzinę. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy były wyłączane z ruchu kolejne ulice.

Kosmiczna wystawa przed PKiN

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszyła przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Dwie Warszawy. Po wojnie i teraz

Julien Bryan nakręcił film w Warszawie, która była oblężona przez Niemców w wrześniu 1939 roku. Wrócił do Warszawy po wojnie i tym razem już na kolorowej taśmie filmowej nakręcił obraz miasta w ruinie. Dwie stolice porównuje na podstawie niezwykłego filmu Marek Osiecimski. Zobacz reportaż z programu "Polska i Świat" w TVN24 .

"Wodna symfonia" zabrzmi w deszczu? Ruszają fontanny

Multimedialny park fontann dziś po raz pierwszy oficjalnie zmieni się w "Wodną symfonię". Organizatorzy spodziewają się na pokazie tłumów i radzą, by na wieczorne show na Podzamczu udać się komunikacją miejską. Niewykluczone, że będziemy musieli uzbroić się także w parasole.

Warszawiacy świętują Dzień Flagi

Kompanie reprezentacyjne Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne przeszły już przed Pałac Prezydencki. Później dołączyli do nich uczestnicy marszu, który inauguruje akcję "Orzeł może".

Krytykują przeciwników remontu. "Zastraszanie metodą agresji"

"Z zaniepokojeniem obserwujemy postępującą brutalizację debaty publicznej, która od kilku miesięcy eskaluje w coraz ostrzejszych działaniach nieformalnej grupy zwanej Obrońcami Drzew z Ogrodu Krasińskich, ostatnio występującej pn. Zielona Moc" – piszą w swoim apelu przedstawiciele trzech stołecznych organizacji.