Tak ma wyglądać nowy "Kopernik". Ogłosili wyniki konkursu

Koncepcja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
Koncepcja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Coraz bliżej budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, nowego budynku Centrum Nauki Kopernik. Stanie on tuż obok obecnej siedziby. W środę ogłoszono wyniki konkursu na jego koncepcję.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to nowe centrum badawczo-rozwojowe, które planuje wybudować Centrum Nauki Kopernik. Ma stanowić przestrzeń do prowadzenia eksperymentalnych badań i innowacyjnych projektów z zakresu antropologii, socjologii i nowych technologii.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYM BUDYNKU CNK

Budynek PPK ma stanowić prostą bryłę liczącą cztery kondygnacje (trzy nadziemne i jedną podziemną). Będzie liczyć blisko 4,5 tysiąca metrów kwadratowych i stanie tuż obok znanego nam budynku "Kopernika", na terenie Parku Odkrywców, od strony Zajęczej i mostu Świętokrzyskiego.

- Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, jaką zbudujemy na warszawskim Powiślu, to kolejny ważny element w przestrzeni miasta. Stworzymy tu przestrzeń współpracy edukacji, nauki i biznesu - zapowiedziała w środę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

- Dzisiejsze wydarzenie, ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję pracowni, potwierdza, jak duży potencjał tkwi w przestrzeni skupionej nad Wisłą, którą od kilku lat przywracamy miastu i mieszkańcom - dodała.

Pracownia powstanie na terenie CNK
Pracownia powstanie na terenie CNK
Źródło: Centrum Nauki Kopernik

Projekt w 2018, budowa do 2020 roku

Konkurs na koncepcję PPK cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego 35 pracowni z kraju i z zagranicy. Zwycięzcą okazała się pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską.

- Zależało nam, aby wyłoniony w drodze konkursu projekt, wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta - podkreśliła Kaznowska.

Jak mówił Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego autorom przyznano nagrodę m.in. za dobrą kontynuację linii zabudowy obecnego "Kopernika" i prawidłowe wpisanie budynku w otaczający krajobraz. - Wykreowano prostą i elegancką w formie bryłę budynku z ukształtowanymi w niej podcieniami w narożnikach od strony północnej i południowej - podkreślił.

Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na realizacje projektu, który powinien powstać do kwietnia 2018 roku. Niedługo potem ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę, którego zadaniem będzie z kolei ukończenie budowy. To planowane jest do końca 2020 roku.

Zobacz nasze archiwalne nagrania z Centrum Nauki Kopernik:

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Źródło: TVN24
5-milionowy gość Centrum Nauki Kopernik
5-milionowy gość Centrum Nauki Kopernik
Teraz oglądasz
Otwierają dach Kopernika
Otwierają dach Kopernika
Teraz oglądasz
Trójwymiarowe selfie w Koperniku
Trójwymiarowe selfie w Koperniku
Teraz oglądasz

Centrum Nauki Kopernik

kw/pm

Czytaj także: