Komisja Jakiego postanowiła: decyzja w sprawie Twardej uchylona

[object Object]
Komisja uchyliła decyzję reprywatyzacyjnąTVN24
wideo 2/5

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ratusza o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Twardej 8. Wcześniej miasto samo wstrzymało wykonanie decyzji i nie podpisało z M. aktu notarialnego.

Postanowienie komisji ma rygor natychmiastowej wykonalności.

"Z rażącym naruszeniem"

Komisja zebrała się o godzinie 11 na niejawnym posiedzeniu. Wydane przez nią postanowienie dotyczy nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10. Chodzi o decyzję reprywatyzacyjną stołecznego ratusza z 2014 r. na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja M., w związku z którą gimnazjum numer 42 musiało się przenieść z ul. Twardej na ul. Żywnego na Mokotowie.

- Decyzja o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8 wydana została z rażącym naruszeniem prawa procesowego - stwierdził przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

- W toku postępowania rozpoznawczego komisja ustaliła zaś, że w dniu wydania decyzji przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M. - dodał Jaki.

Nie było aktu notarialnego

Jak mówił, z materiału dowodowego wynika, że o sprawie nieruchomości przy ul. Twardej 8 informowani byli wiceprezydenci oraz prezydent m.st. Warszawy, a pracownicy Biura Gospodarki Nieruchomości "byli świadomi, że w sprawach reprywatyzacyjnych były nieprawidłowości".

Wcześniej ratusz informował, że urzędnicy sami nabrali wątpliwości co do swojej decyzji z 2014. Doprowadziło to do wznowienia postępowania administracyjnego oraz zawieszenia wydanej wcześniej decyzji.

Maciej M. faktycznie nigdy nie dostał udziału w gruncie przy Twardej ponieważ nigdy nie został podpisany akt notarialny w tej sprawie.

Wystąpienie Patryka Jakiego skomentowała też na Twitterze prezydent Warszawy.

#Twarda jest własnością miasta, to nasze starania zatrzymały jej zwrot. Dziś #KomisjaWeryfikacyjna spija śmietankę. https://t.co/glm6QZj8Pl— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 10 lipca 2017

Pierwsze spotkanie

W sprawie Twardej komisja zwoływana była dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie odbyło się 26 czerwca. Zeznawał na nim Krzysztof Śledziewski, były urzędnik z BGN. Najbardziej zaskakującym elementem jego oświadczeń była sprawa rzekomej ingerencji Hanny Gronkiewicz-Waltz w podejmowane decyzje reprywatyzacyjne.

Drugi przez komisją zeznawał Jerzy M., wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomości. Przekonywał, że decyzja o zwrocie Twardej, którą podpisał w kwietniu 2014 roku, była "zgodna z prawem i ze stanem faktycznym, jaki wówczas posiadał".

Tego dnia przed komisją zeznawała też była urzędniczka ratusza Gertruda J.-F. Konsekwentnie odmawiała odpowiedzi na pytania, dlatego została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Drugie spotkanie

Komisja weryfikacyjna kontynuowała prace w czwartek 29 czerwca. Jako pierwszy zeznawał wtedy Marcin Bajko - były szef dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Przesłuchanie trwało blisko sześć godzin.

Według byłego urzędnika, prezydent Warszawy miała pełną wiedzę o reprywatyzacji.

Były szef BGN jako główną przyczynę likwidacji gimnazjum przy Twardej wielokrotnie wskazywał uchwałę Rady Warszawy. Ta została przegłosowana przez radnych Platformy Obywatelskiej na sesji 13 lutego 2014 lutego. Bajko przekonywał na posiedzeniu, że przyjęcie uchwały go "wtedy zaskoczyło".

Zaraz po nim przesłuchiwani byli dwaj pełnomocnicy spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości przy Twardej. W charakterze strony wezwana była prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie stawiła się, za co została ukarana grzywną.

W czwartek 13 lipca odbędzie się trzecie jawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Tym razem jej członkowie zajmą się zwrotem słynnej działki przy dawnej Chmielnej 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Wśród wezwanych stron są: Hanna Gronkiewicz-Waltz i była urzędniczka Marzena K.

Zobacz jak wyglądało spotkanie komisji w sprawie Twardej:

[object Object]
Patryk Jaki o wtorkowym posiedzeniuTVN24
wideo 2/2

kz/PAP/r/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl