Wiadukt przeszedł gruntowny remont, ale czegoś zabrakło. Ratusz obiecuje zmiany

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiadukt na Przyczółku Grochowskim już otwarty
Wiadukt na Przyczółku Grochowskim już otwartyArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plWiadukt na Przyczółku Grochowskim już otwarty

Urząd miasta zapowiada, że poprawimy dostępność na węźle Przyczółek Grochowski. Na ostatniej sesji radni zapewnili środki na budowę pochylni – na zmianach zyskają przede wszystkim seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach – podają władze Warszawy.

 - Na ostatniej sesji stołeczni radni zapewnili środki na budowę pochylni na węźle Przyczółek Grochowski, co pozwala nam rozpocząć sporządzanie projektu budowlanego. Dzięki temu seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z maluchami w wózkach zyskają łatwiejsze dojście do ulicy Kinowej – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Wiadukt po gruntownym remoncie

Wiadukt wzdłuż Ostrobramskiej nad aleją Stanów Zjednoczonych w 2020 roku przeszedł gruntowny remont. Wcześniej był w tak złym stanie technicznym, że w grę wchodziła tylko kompleksowa modernizacja. Dlatego urzędnicy zdecydowali, że rozebrane zostaną schody prowadzące na przeprawę od strony północno-wschodniej. Ułożone z chodnikowych płyt stopnie z biegiem czasu stały się na tyle nierówne, że przestały nadawać się do użytku.

- Odnowiony wiadukt, jak i cały węzeł, jest w pełni dostępny. Wszędzie można się dostać istniejącymi pochylniami, jednak w kilku przypadkach wymaga to nadkładania drogi. Przykładem jest dojście do Kinowej, które dla seniorów i osób z ograniczoną mobilnością nie jest dziś zbyt komfortowe – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.

Jak dodaje, aby ułatwić przejście, ratusz wybuduje pochylnię.

- Aby ją dobudować, Rada Warszawy na ostatniej sesji przyznała na ten cel 1,2 mln zł. To daje zielone światło do przygotowania projektu budowlanego tej inwestycji – informuje rzeczniczka.

Gdzie powstanie pochylnia?

Pochylnia powstanie w śladzie dawnych schodów.

- Zostanie włączona do wiaduktu w miejscu, które w tym celu przygotowaliśmy w trakcie remontu obiektu. Obejdzie się bez ingerencji w przeprawę, zdejmiemy tylko fragment barierki i odpowiednio wyprofilujemy część nasypu pod przyłączenie nowego elementu – opisuje Karolina Gałecka.

Jednak prace będą miały szerszy zakres. Obejmą prowadzący do pochylni chodnik, w miejscu którego powstanie ciąg pieszo-rowerowy od strony Międzyborskiej, a także skupią się na przejściu pod łącznicą pozwalającą wjeżdżać samochodom z al. Stanów Zjednoczonych na Ostrobramską. Przejście zostanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w planie jest też jego poszerzenie.

Jak podaje ratusz, szczegóły inwestycji zostaną dopracowane na etapie projektowania i uzgodnień. Projekt powinien być gotowy w drugim kwartale tego roku. Budowa najprawdopodobniej rozpocznie się w 2022 r.

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości