Mural znajdujący się na tylnej elewacji budynku przy ulicy Targowej 22 został wpisany do rejestru zabytków. To reklama preparatów owadobójczych i dezynfekcyjnych namalowana w latach 70.
O wpisaniu muralu do rejestru zabytków poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki. Reklama powstała w latach 70. ubiegłego wieku na dwóch tylnych ścianach oficyny dawnej kamienicy Dominika Cichockiego.
"Według teorii reklamy socjalistycznej"
Jak przekazał konserwator, wpisany do rejestru zabytków mural stanowi reklamę produktów biobójczych - owadobójczych i dezynfekcyjnych - produkowanych przez Zakłady Chemiczne "Azot" w Jaworznie. Są to Molozol, Muchozol, Sanitozol.
Zdaniem Lewickiego walory artystyczne malowidła przejawiają się w wyważonej kompozycji i kolorystyce wielkoformatowego dzieła. "Mural, projektowany według prawideł teorii reklamy socjalistycznej, nawiązywał bezpośrednio do produktu, jednocześnie mając za zadanie - jako ogólnodostępny nośnik i masowy środek przekazu - kształtowanie gustu estetycznego społeczeństwa poprzez swoją formę graficzną" - wyjaśnił konserwator.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że pomimo dużych zniszczeń mural posiada dużą wartość wynikającą z zachowania oryginalnej skali, formy i kolorystyki.
"Obiekt posiada również wartości historyczne, jako jeden z nielicznych zachowanych obiektów reklamy wielkoformatowej na terenie Warszawy powstałej w latach 70. XX w. oraz element współtworzący wizualną tożsamość tego rejonu Pragi" - zaznaczył Lewicki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków