Więcej zieleni, ławek i metamorfoza młyna. Park Michałowski się zmienia

Zmiany w Parku Michałowskim
Park Michałowski się zmienia
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
W ramach rozpoczętej w tym tygodniu rewitalizacji park Michałowski zyska więcej zieleni, ławek, stolików, a także nowe oświetlenie i alejki. Z kolei sąsiadujący z nim zabytkowy młyn Michla ma stać się centrum kreatywności dla artystów.

Park Michałowski przy Kawęczyńskiej na Pradze Północ jest niewielkim zieleńcem położonym obok zabytkowego, wybudowanego pod koniec XIX wieku młyna Michla oraz boiska Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dwa etapy prac

Koncepcja rewitalizacji parku powstała w 2018 roku w ramach spacerów z architektami oraz konsultacji społecznych. Według niej prace zostaną podzielone na dwa etapy. Najpierw w centralnej części zieleńca powstanie murawa otoczona rabatami kwietnymi, która mieszkańcom ma służyć jako miejsce na pikniki i odpoczynek. Po bokach pojawią się zwarte krzewy, a pośród zieleni staną ławki oraz zgłoszone w budżecie obywatelskim miejsca ze stolikami do gry w szachy czy warcaby. Nawierzchnia alejek została zaprojektowana tak, by przepuszczała wodę do gleby. Będzie też wybieg z torem przeszkód dla psów i łąka.

Teren parku został już ogrodzony. Prace w ramach pierwszego etapu mają potrwać do końca tego roku. Ich koszt wyceniono na ponad 1,8 miliona złotych.

Metamorfoza młyna

W ramach drugiego etapu inwestycji zostanie zbudowany plac zabaw, oddzielony krzewami od boiska DOSiR. Przy parku powstanie także ogród społeczny do uprawy warzyw i ziół, sad owocowy oraz fontanna.

Metamorfozę przejdzie też znajdujący się w sąsiedztwie, wpisany w 2010 roku na listę zabytków młyn Michla. Obiekt jest pozostałością po dawnym kompleksie przemysłowym wybudowanym w 1899 roku. Od lat 90. XX wieku budynek pozostaje niezagospodarowany i niszczeje.

Jak informuje warszawski ratusz, po kompleksowej modernizacji młyn stanie się siedzibą artystów i rzemieślników, a jego przestrzenie zajmą pracownie oraz warsztaty. Na parterze budynku znajdzie się miejsce na kawiarnię i sanitariaty, dostępne również dla użytkowników parku.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o rozpoczęciu prac rewitalizacyjnych na Bazarze Różyckiego:

20200204_154238
Koparki na Bazarze Różyckiego
Źródło: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: