Odkryli szczątki 114 żołnierzy Armii Czerwonej. Koniec prac ekshumacyjnych przy krajowej "61"

Kości, hełmy, elementy mundurów. Znalezisko na placu budowy

Kości, hełmy, elementy mundurów. Znalezisko na placu budowy
Kości, hełmy, elementy mundurów. Znalezisko na placu budowy
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Szczątki 114 czerwonoarmistów, którzy zginęli w czasie walk w październiku 1944 roku odnaleziono w okolicach wiaduktu kolejowego, przy drodze krajowej numer 61 w Wieliszewie - poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Badacze zakończyli prace, a poległych pochowano na cmentarzu wojennym w Białobrzegach.

Od 4 do 6 listopada 2022 roku na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN miały miejsce prace ekshumacyjne przy drodze drodze krajowej numer 61 w okolicy wiaduktu kolejowego na wysokości Wieliszewa.

- Podczas prac przygotowawczych do budowy drogi odkryto ludzkie szczątki. Sprawa trafiła do miejscowej prokuratury, która ze względu na historyczny charakter szczątków zamknęła sprawę i wtedy trafiła ona do IPN. Prezes IPN podjął decyzję o ekshumacji. Pracę prowadzili historycy i archeologowie z Biura Upamiętnia Walk i Męczeństwa. Zakończyły się wczoraj - przekazał w poniedziałek rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Wskazał też, fragmenty wyposażenia oraz umundurowania jednoznacznie wskazują, że byli to "żołnierze Armii Radzieckiej polegli w 1944 roku, gdy w tej okolicy toczyły się ciężkie walki".

Informacja o znalezieniu szczątków wpłynęła do Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN 17 sierpnia tego roku. Pracownicy BPI IPN przeprowadzili wówczas wizję lokalną terenu, w czasie której potwierdzili występowanie w wykopie "luźnych fragmentów kostnych". Zwrócili też uwagę na możliwość powiązania pochówków ze starym cmentarzem garnizonowym - założonym w 1902 roku dla garnizonu rosyjskiego - znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie. "Uzyskano też informację, że pierwsze szczątki zostały odkryte w połowie lipca br., o czym została zawiadomiona Policja i Prokuratura Rejonowa w Legionowie. Prokurator wszczął postępowanie i zlecił zabezpieczenie zebranych z powierzchni fragmentów kostnych w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie" - podał w komunikacie IPN.

Następnie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przekazało sprawę według właściwości do Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Szczątki 114 poległych żołnierzy

Nawiązało też kontakt z inwestorem - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie oraz prowadzącym sprawę prokuratorem. "Ustalono, że do czasu zakończenia czynności obszar występowania pochówków zostanie wyłączony z prac budowlanych, jednakże przeprowadzenie ekshumacji było niezbędne do zakończenia inwestycji o kluczowym znaczeniu dla modernizacji sieci drogowej i kolejowej. Po uzyskaniu informacji o zakończeniu postępowania prokuratorskiego i zgodzie na przejęcie zabezpieczonych szczątków z Zakładu Medycyny Sądowej, zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych, Prezes IPN wydał decyzję o ekshumacji szczątków z grobów wojennych w celu przeniesienia ich na teren cmentarza wojennego" - wskazano.

Na podstawie analizy historycznej i oględzin artefaktów ustalono, że szczątki należą do żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami w październiku 1944 roku. "Pozwoliło to wojewodzie mazowieckiemu wskazać właściwe docelowe miejsce pochówku – cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej w Białobrzegach. Prace ekshumacyjne na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa miały miejsce od 4 do 6 listopada 2022 roku. W ich wyniku odnaleziono i pochowano na cmentarzu wojennym w Białobrzegach szczątki 114 poległych czerwonoarmistów" - wyliczyli historycy.

IPN podkreślili, że wbrew głoszonej przez stronę rosyjską propagandzie o bezczeszczeniu i profanowaniu szczątków poległych czerwonoarmistów w związku z realizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu, IPN nigdy nie naruszał i nie likwidował grobów wojennych. "Przeciwnie, w minionych latach Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w ramach swoich zadań ustawowych przeniósł z polowych mogił i pobojowisk na cmentarze wojenne szczątki ok. 250 żołnierzy Armii Czerwonej. Teraz dodajemy do tej liczby 114 czerwonoarmistów z Wieliszewa, którzy znaleźli swoje miejsce spoczynku na cmentarzu wojennym pozostającym pod opieką i na utrzymaniu wojewody mazowieckiego" - poinformowano.

Wygrodzili teren, nie będzie opóźnień

Rzeczniczka warszawskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska przekazała nam w poniedziałek, że na czas prac nadzór archeologiczny wygrodził teren. - Wyłączenie przez wykonawcę około 200 metrów kwadratowych pasa drogowego nie opóźni inwestycji, w szczególności, że obiekt został zrealizowany i oddany do użytkowania - podkreśliła. Dodała też, że w niedzielę IPN już zakończył swoje prace.

Informację o zakończeniu budowy wiaduktu kolejowego w Wieliszewie drogowcy podali pod koniec października. Była ona związana z rozbudową drogi krajowej numer 61 pomiędzy Legionowem i Zegrzem.

Czytaj także: