"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzić prace konserwatorskie i roboty budowlane w budynku dawnej Elektrowni Gminy Letniska Falenica" - poinformował konserwator w mediach społecznościowych.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku, "to nakaz kontrolny, który ma wykonać Stoen Operator Sp. z o.o. - posiadacz zabytku. Prace mają na celu zabezpieczenie zabytku przed istotnym uszkodzeniem lub jego zniszczeniem".
MWKZ przypomniał, że budynek, wraz z terenem posesji, od lipca 2018 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Oddany do użytku został w 1929 roku. "Jest świadectwem intensywnego rozwoju Falenicy. To jeden z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy" - wskazał konserwator. Zaznaczył też, że decyzja została wydana "z rygorem natychmiastowej wykonalności".
Udostępnił też zdjęcia ukazujące stan budynku w 2008 roku i obecnie.
Budynek przy ulicy Gruntowej 2 od lipca 2018 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Obiekt jest jednym z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy, zachowanym praktycznie w niezmienionym kształcie. Został oddany do użytku 1 kwietnia 1929 roku. Dokumentuje intensywny rozwój Falenicy, a także dawnych letnisk podwarszawskich w okresie II RP.
Służyła mieszkańcom i letnikom
Uruchomienie elektrowni - dla władz ówczesnej gminy - było strategiczną inwestycją, umożliwiającą samodzielne i niezależne funkcjonowanie. Dostępność energii elektrycznej przyciągała przemysł (wymagający ogromnego zapotrzebowania w prąd) oraz zwiększała komfort mieszkańców i letników. Świadczy to również o trwającym w Polsce procesie elektryfikacji mniejszych miejscowości.
"Pomimo przemysłowej funkcji, obiekt posiada również wartości artystyczne. Wynikają one w głównej mierze z urozmaiconej i asymetrycznej bryły, o elewacjach wzbogaconych skromną dekoracją ścienną oraz zróżnicowanymi (pod względem kształtów i podziałów) oknami. Spośród wyposażenia zachowała się pierwotna stolarka i ślusarka okienna oraz drzwiowa, a także drewniane i terakotowe posadzki (wykończone kwadratowymi płytkami w układzie szachownicowym)" - przekazał konserwator.
"Jest świadectwem intensywnego rozwoju Falenicy. To jeden z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy" - dodał.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl