W drugiej edycji szkoleń organizowanych na Torze Modlin mogą sprawdzić się kierowcy w dwóch grupach wiekowych: od 18 do 24 lat oraz powyżej 55. roku życia. Każda z osób przejdzie testy na koncentrację, weźmie też udział w zajęciach z psychologiem.
Jak zaznacza współorganizator - samorząd Mazowsza - cel jest jeden: poprawa bezpieczeństwa na drogach. Specjaliści pokażą też, jaki wpływ na kierowanie samochodem mają środki psychotropowe, ale także leki.
Rośnie liczba pijanych kierowców
– Co roku około 9-10 procent ogółu wypadków spowodowanych jest działaniem alkoholu u ich uczestników. Warto przy tym zauważyć, że samych zatrzymanych kierowców będących pod wpływem alkoholu było w ubiegłym roku 110 tysięcy i było to o sześć tysięcy więcej niż rok wcześniej. Przerażające jest, o ile więcej wypadków mogłoby mieć miejsce, gdyby nie te zatrzymania – wskazuje cytowany w komunikacie prasowym marszałek województwa Adam Struzik.
W ubiegłym roku w szkoleniach wzięło udział prawie 700 kierowców. W tym, ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny, zapisać może się 440. Każda z grup skorzysta z jednodniowych spotkań, na których będą: trzy godziny zajęć teoretycznych (m.in. z psychologiem) oraz trzy godziny zajęć praktycznych z instruktorem (na pojazdach szkoleniowych Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault).
Młodzi najczęściej sprawcami wypadków
Jednodniowe szkolenia pozwolą w kontrolowanych warunkach uświadomić kierowcom wpływ prędkości na drogę hamowania. Kierowcy sprawdzą też, jak na koncentrację wpływa rozmowa telefoniczna lub z pasażerem. Zaplanowane ćwiczenia pokażą też, jak ważne jest zachowanie odstępu, który zwiększa szansę na właściwą reakcję.
Szkolenia skierowane są do dwóch grup. Jak uzasadniają organizatorzy - młodsza (18-24 lat) jest wyraźnie widoczna w policyjnych statystykach. Ma najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tysięcy osób. W 2019 roku byli oni w skali kraju sprawcami 4910 wypadków, w których zginęły aż 462 osoby, a 6409 zostało rannych. Oceniono, że wynika to z braku doświadczenia, ale jednocześnie młodzi kierowcy mają skłonność do brawury i używek.
Grupa kierowców w wieku 55+ ma z kolei słabszą koncentrację, często opóźnioną reakcją wynikającą z przyjmowania leków. Dlatego także dla nich skierowane jest szkolenie.
W tym roku szkolenia odbywają się do 30 listopada 2020 roku. Nabór prowadzą bezpośrednio WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec. Zajęcie będą odbywać się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy - Tor Modlin.
Na tvnwarszawa.pl opisywaliśmy niebezpieczną sytuację na autostradzie:
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Samorząd Województwa Mazowieckiego