Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Jezioro Zegrzyński (zdjęcie ilustracyjne)
Co trzeba wiedzieć o sinicach | 17.07.2023

Sanepid ostrzega o kolejnym w tym sezonie zakwicie sinic w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na dwóch kąpieliskach.

Tymczasowo nie można się kąpać w dwóch miejscach nad Jeziorem Zegrzyńskim i jego okolicach. Zakaz obowiązuje na kąpielisku "Dzika Plaża" w Nieporęcie oraz nad Narwią w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli przy ul. 600-lecia w Wieliszewie. Zakaz został w prowadzony w tych miejscach z powodu zakwitu sinic - poinformował w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Jak dodano w komunikacie, kąpiel jest dozwolona na kąpielisku przy plaży miejskiej w Serocku. Aktualny stan wody można sprawdzić na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sinice groźne dla zdrowia

Sinice to bakterie, które zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na naszej planecie. Mogą się osiedlać w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Można je znaleźć m.in. w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, w gorących źródłach, w wodach słonych i słodkich.

Bakterie są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH, a gdy nie ma ich za dużo, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych.

Zakwit sinic ogranicza ilość tlenu i światła, które nie mogą dotrzeć do głębszych warstw wody, powodując tym samym obumieranie żyjących tam organizmów, co powoduje brzydki wygląd i zapach wody.

Niektóre z sinic występujące w wodach, produkują toksyny, które mogą wywołać u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, wysypkę na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę, a także bóle mięśni i stawów.

Czytaj także: