Jak dowiadujemy się z komunikatu MWKZ, czas powstania budynku nie jest znany. Przyjęło się, że został on wzniesiony w czasie stacjonowania w twierdzy wojsk rosyjskich, o czym może świadczyć forma architektoniczna budynku, czyli w drugiej połowie XIX wieku.
W 2012 roku stacja przeszła remont i renowację konserwatorską. Obecnie nie jest używana.
Źródło dla badań nad zabudową i wojskowością
Jak zaznacza biuro MWKZ, na tle całego zespołu, czyli Twierdzy Modlin, obiekt wyróżnia się indywidualną funkcją i estetyką. "Otrzymał on dostosowaną do stylistyki istniejącej zabudowy formę architektoniczną, o profilowanych gzymsach, skromnie opracowanych otworach okiennych i drzwiowych, które połączone zostały z elementami drewnianymi" - czytamy w komunikacie.
Podkreślono przy tym, że stacja stanowi świadectwo wykorzystywania gołębi pocztowych na potrzeby wojskowości, a także, że jest to "jeden z nielicznych zachowanych na terenie kraju" obiekt tego typu. "Ma zatem znaczną wartość historyczną" - dodano.
"Wartość naukowa budynku wynika jego z warstwy materialnej, m.in. technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i ich opracowania, jak również rozwiązań technicznych i funkcjonalnych cechujących budownictwo ceglane, umożliwiającej prowadzenie badań nad historyczną zabudową Twierdzy Modlin" - przekazało biuro MWKZ.
Ponadto stacja gołębi pocztowych może również posłużyć jako istotne źródło dla badań nad dziejami wojskowości.
Autorka/Autor: dg/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków