Ruszył pierwszy budżet obywatelski Mazowsza. 25 milionów złotych do podziału

Pieniędzy na budżet obywatelski będzie więcej
Budżet obywatelski Mazowsza
Źródło: TVN24

Najpierw były spotkania informacyjne z mieszkańcami, a teraz można już zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego Mazowsza. Każdy mieszkaniec województwa może oddać dwa głosy.

To pierwsza edycja budżetu obywatelskiego Mazowsza. Jak przekazały w czasie poniedziałkowej konferencji władze województwa, samorząd przeznaczy na to 25 milionów złotych, z czego 20 na projekty podregionalne, a pięć na projekty ogólnowojewódzkie. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 31 sierpnia tego roku.

"Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co im potrzebne"

Jak podkreśliły władze samorządowe, Mazowsze jest jednym w pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Dodały, że biorąc pod uwagę wielkość i zaludnienie województwa, będzie to duże wyzwanie organizacyjne. Jak podkreślono w czasie konferencji, to duża szansa dla mieszkańców gmin, w których budżet obywatelski nie funkcjonuje.

- Oddajemy mieszkańcom głos i inicjatywę, ponieważ to oni najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne - podkreślał na briefingu prasowym marszałek województwa Adam Struzik. - Liczymy, że bardzo kreatywnie społeczeństwo do tego podejdzie, że będziemy mieli bardzo ciekawe propozycje - dodał.

Województwo podzielono zgodnie ze stosowaną w Unii Europejskiej klasyfikacją NUTS. To oznacza, że Mazowsze dzieli się na podregiony: warszawski wschodni, warszawski zachodni, płocki, ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski oraz Warszawę.

Każdy może oddać dwa głosy

Nabór projektów rozpoczął się w poniedziałek 2 marca i potrwa do 31 marca. Następnie od 1 kwietnia do 29 maja trwać będzie ich ocena. Ostatni etap to głosowanie, które potrwa od 20 lipca od końca sierpnia. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy - jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej. Mieszkańcy bez dostępu do internetu lub komputera będą mogli oddać głos, korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk w siedzibie urzędu marszałkowskiego oraz w jego delegaturach.

Jak podkreśla samorząd województwa, do budżetu obywatelskiego można zgłaszać projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne. Te pierwsze dotyczą na przykład stworzenia miejsc rekreacyjnych, budowy aktywnych przejść dla pieszych i zakupu karetek. Nieinwestycyjne to z kolei: warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci czy seniorów.

Projekty muszą też dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim, być zgodne przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego to milion złotych, a nieinwestycyjnego - 200 tysięcy złotych. Dotychczas takie edycje budżetu obywatelskiego wprowadziły też województwa małopolskie, śląskie czy łódzkie.

W samej stolicy odbyło się dotychczas sześć edycji budżetu obywatelskiego. Miasto zrealizowało ponad 2600 pomysłów warszawiaków. W ostatniej edycji rozdysponowano rekordową kwotę ponad 83 milionów złotych.

Czytaj także: