Zieleń, ławki, wodna mgiełka. Tak się zmieni pl. Powstańców

TVN Warszawa


Ponad 200 drzew i kilkadziesiąt tysięcy krzewów pojawi się na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy jeszcze tej jesieni – zapowiada stołeczny ratusz, który rozpoczął właśnie poszukiwania wykonawcy prac. Zmiany to efekt budżetu partycypacyjnego.

Na zielone zmiany na Świętokrzyskiej trzeba będzie poczekać do wiosny. Ale, jak podaje stołeczny ratusz, nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone już jesienią, aby w okresie zimowym się zakorzenić.

- Wzdłuż całej ulicy Świętokrzyskiej pojawią się 4 graby i 190 platanów. Sadzone drzewa będą miały 8-9 metrów wysokości i obwód pnia 30-35 cm. Oprócz drzew rosnących w szpalerach, pojawią się też formy krzewiaste: 18 rozłożystych wiśni różowych o wysokości 2,5-3 m. Wzdłuż całej ulicy posadzimy też żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz kilkanaście tysięcy bylin i kwiatów – wylicza Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Zieleń ma cieszyć oczy i ułatwić odpoczynek. Dlatego w kilku miejscach zaaranżowane zostaną w tym celu specjalne kąciki. Na Świętokrzyskiej przybędzie kilkadziesiąt dodatkowych ławek, a część z nich wyposażona w wygodne podłokietniki i oparcia. Pojawi się więcej koszy na śmieci i stojaków dla rowerów.

Instalacje podziemne będą chronione ekranami przeciwkorzennymi i rurami osłonowymi.

Plac jak kwietna łąka

Zmiany czekają też plac Powstańców Warszawy. Ten na tysiącu m. kw. zmieni się w zieloną łąkę kwietną, obsadzoną tysiącami kwiatów i bylin. Pojawi się na nim też ponad tysiąc krzewów wierzby purpurowej i wierzby rokity, 25 wysokich na 6,5-7 m lip srebrzystych. Drzewa zostaną zasadzone w stalowych misach, co ma ułatwić ich przesadzanie podczas planowanej w kolejnych latach budowy garażu podziemnego pod placem.

Ponadto ratusz zapowiada, że na placu staną uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Ulgę w czasie upałów zapewni zamontowany system zraszaczy, rozpylających wodną mgiełkę.

Szukają wykonawcy

Ulicę Świętokrzyską przebudowano po zakończeniu prac przy centralnym odcinku II linii metra. Poszerzono chodniki, wyłożono je kamiennymi płytami, wytyczono nowe miejsca parkingowe, przejścia dla pieszych i pasy rowerowe. Niestety, zagospodarowanie ulicy w zieleń pozostawiało wiele do życzenia. Efekt działań ratusz został nieprzychylnie oceniony przez warszawiaków.

Podobnie na pl. Powstańców wielkie, kolorowe donice na rośliny od początku wzbudzały kontrowersje.

- Pomysły na zieleń w tych miejscach pojawiły się jako projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Szczegółowy projekt latem był poddany konsultacjom społecznym, a dziś na jego podstawie Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie prac – informuje Bartosz Milczarczyk.

Tak wyglądała ulica Świętokrzyska po pierwszym liftingu:

skw/b

Donice na nowej Świętokrzyskiej
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl