- Jeżeli wpłynie do mnie wniosek dotyczący wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina, to przeanalizujemy go i poinformujemy o naszej decyzji - zapowiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wniosek taki przygotowuje Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) które zarządza portem.
- Taki wniosek musi do mnie wpłynąć. Jak wpłynie, to go przeanalizujemy i wówczas wydamy oświadczenie. On jeszcze do nas nie wpłynął - powiedział Samson dziennikarzom w czwartek.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował w środę PAP, że istnieje możliwość wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina. Gdyby takie rozwiązanie zostało wdrożone, to zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu obowiązywałby od godziny 23.30 do 5.30. Jak mówił wiceminister, wniosek przygotowywany jest przez PPL, zarządzające Lotniskiem Chopina. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).
Wraz z letnim rozkładem
Niewykluczone, że "cisza nocna" zostanie wprowadzona wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów.
- Jeżeli ma to obowiązywać od marca przyszłego roku, to musi być wydany w takim czasie, aby przewoźnicy mogli dostosować swój letni rozkład lotów. Czyli najpóźniej do początku października tego roku taki wniosek powinien do mnie wpłynąć - powiedział Samson. Jak tłumaczył, mieszkańcy dzielnic z okolic lotniska, jak m.in. z Bemowa, Ursusa, czy Włoch wielokrotnie na spotkaniach podnosili temat "ciszy nocnej". - Zarząd lotniska podjął taką decyzję - dodał szef ULC.
W trakcie czwartkowego wystąpienia otwierającego Forum Lotnicze 2017, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział, że decyzja o wprowadzeniu całkowitego zakazu nocnych lotów na stołecznym lotnisku "nie ma żadnej wątpliwości, że została podjęta". Jak mówił Adamczyk, zakaz nocnych lotów pozwoli na to, aby Lotnisko Chopina lepiej zarządzało przepustowością. Resort nadzoruje PPL oraz ULC. Cisza nocna dotyczyć będzie głównie przewoźników czarterowych, którzy nocą wykonują większość rejsów.
38 procent ruchu
Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych - o 14,5 proc. więcej niż w 2015 r. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. W 2016 r. w porównaniu do 2015 r. o 11,4 proc. wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.
PAP/md/b
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BIŚ