Z Kabat na Młociny w 25 lat z hip-hopem "na słuchawkach"


Niemal dokładnie 20 lat temu oddano do użytku pierwszy fragment warszawskiego metra. Odcinek Kabaty - Politechnika wciąż pozostaje najdłuższym, oddanym na raz. Wtedy jednak był ogryzkiem, którym nie dało się nawet dojechać do centrum.

To była impreza w starym stylu. Na peronie urzędujący premier Józef Oleksy i prezydent Warszawy Marcin Święcicki. Nie zabrakło prymasa Józefa Glempa, który poświęcił stację. Nie pojawił się tylko Wojciech Jaruzelski, choć to właśnie on, w mrocznych czasach stanu wojennego zdecydował o rozpoczęciu budowy warszawskiego metra.

Metro na hip-hopowym bicie

Dziwne było to metro - nie docierało do centrum miasta, kończyło bieg w dość przypadkowej lokalizacji i obsługiwało w zasadzie tylko dwie dzielnice: Mokotów i Ursynów. Ten drugi z dnia na dzień przybliżył się do miasta tak bardzo, że z perspektywy nastolatka mieszkającego na drugim końcu Warszawy wyglądało, jakby dopiero wtedy został włączony w jego granice. Hektary bloków na dalekim południu nagle znalazły się w zasięgu. Pamiętam pierwszą wycieczkę na Kabaty i porażający widok po wyjściu z podziemi: puste pole i Las Kabacki gdzieś na horyzoncie. Odkrywałem też w końcu Mokotów, a konkretnie okolice al. Niepodległości, w mojej świadomości "od zawsze" rozkopanej.

Skrócił się czas podróży i dystanse między ludźmi. Gdybym do tego wspomnienia chciał dobrać muzykę, to byłby to polski hip-hop, który rodził się między innymi na Ursynowie, a do centrum miasta "wjechał" metrem. Symboliczna z tego punktu widzenia pozostaje lokalizacja klubu Remont, tuż przy metrze Politechnika, gdzie DJ VOLT grał pierwszej imprezy. To była zresztą reakcja zwrotna - metro pojawiało w hip-hopowych piosenkach, a jego dźwięki - hamowanie wagonów czy głos Ksawerego Jasieńskiego - były samplowane i wykorzystywane w podkładach. W tekstach pojawia się do dziś: "Jak się poruszasz po mieście? Tramwaj, autobus, metro i znowu" (Stare Miasto) / "Następna stacja Politechnika - spotkasz tam z ligi zawodnika" (Metropolia) / "Żyliśmy luźno, nikt nie patrzył na zegarek, metro działało od niedawna, nie było przegrywarek" (Molesta) / "Kupiłem w metrze bilet za 3.40 bo choć mam fury trzy, to lubię metrem jeździć" (TeDe).

A gdybym miał do tego obrazka dodać jeszcze smak i zapach, to wspomniałbym warszawskie hawker centre - polsko-wietnamskie budki na placu Konstytucji i sajgonki z sosem słodko-kwaśnym.

Od różu do szarości

Budki zlikwidowano w 1999 roku. Metro dojeżdżało już wtedy do Centrum, a w między czasie zapadła decyzja o budowie dalszej części - aż na Młociny. Plan zakładał zakończenie w 2001 roku.

Doniosłym w skutkach wydarzeniem stało się otwarcie placu między stacją Centrum, a przejściem podziemnym pod rondem (dziś Dmowskiego). Z pozoru nieciekawa, betonowa przestrzeń stała się momentalnie jednym z najważniejszych miejsc spotkań w Warszawie, a z czasem zdetronizowała Rotundę (w czasach, gdy ludzie nie mieli telefonów komórkowych, taki punkt był niezbędny, jeśli spotkanie miało się w ogóle udać).

Na kolejny odcinek trzeba było czekać trzy lata. Metro dotarło na skraj Muranowa w maju 2001 roku i wzbogaciło się o dwie ważne stacje: Świętokrzyska i Ratusz (przemianowana później na Ratusz - Arsenał). Ta pierwsza umożliwiała wtedy przesiadkę do autobusów w stronę Woli, a ta druga zmieniła plac Bankowy w węzeł, na którym możliwa była przesiadka do tramwajów w stronę dworca Wileńskiego. Z czasem to miejsce zupełnie się zatkało - w popołudniowym szczycie ciężko było się tu wcisnąć do tramwaju. Otwarcie drugiej linii metra powinno pomóc.

Odcinek między tymi stacjami to dziś okazja do podróży w czasie: różowo-zielona Świętokrzyska to ostatnie tchnienie szalonego dizajnu lat 90., podziemny odpowiednik wrocławskiego SolPolu. Ratusz to już stonowane szarości, a na zewnątrz szczotkowana stal i kąty proste zamiast półokrągłych, szklanych półtuneli nad wejściami, wykonanych z niebieskich profili.

W tym samym duchu zaprojektowania jest stacja Dworzec Gdański, otwarta w 2003 roku. To kolejny ważny punkt przesiadkowy - do tramwajów w stronę Pragi Północ i Bródna oraz do pociągów podmiejskich. Największy test dopiero przed nią - gdy kolejarze zaczną remont linii średnicowej, Gdański stanie się na kilka lat głównym warszawskim dworcem, a przesiadka do metra będzie w zasadzie jedyną możliwością, by dostać się stąd do centrum miasta.

Dojeżdżając do granicy Żoliborza metro ostatecznie ominęło Muranów. Niewybudowana stacja A16 pod ulicą Andersa to dziś dowód, jak potrafią się zemścić oszczędności - ta decyzja pozbawiła dużą dzielnicę mieszkaniową wygodnego dostępu do podziemnej kolejki.

W UBIEGŁYM ROKU PREZYDENT ZAPOWIEDZIAŁA, ŻE STACJA MURANÓW "NIE BĘDZIE UZUPEŁNIANA":

Ratusz nie planuje uzupełnienia I linii metra
Ratusz nie planuje uzupełnienia I linii metratvnwarszawa.pl

Wilson wygrywa z Łilsonem

Gdy otwierano ostatnią śródmiejska stację I linii metra, Żoliborz wyczekiwał już gorączkowo chwili, w której w końcu będzie mógł przestać zazdrościć południowej stronie miasta. Na Placu Wilsona trwały prace budowlane, a w internecie rozgrzewał się spór o to, jak czytać należy tę nazwę. Przed wojną warszawiacy wymawiali nazwisko prezydenta USA przez W i taki zwyczaj przetrwał nawet czasy, gdy plac nosił imię Komuny Paryskiej. Ł było domeną warszawiaków z krótszym stażem, których nikt jeszcze wtedy nie nazywał słoikami. Na szczęście Ksawery Jasieński nie miał wątpliwości i przeczytał przez W, a żoliborskiej tradycji stało się za dość.

Pierwszy pociąg na Żoliborz przyjechał z Krecikiem - tym z logo metra - na pokładzie, a przywitali go osobiście prezydent Wilson i Królowa Marysieńka reprezentująca czekający już na kolejną stację Marymont. Spontaniczny happening mieszkańców Żoliborza okazał się dosłownie brzemienny w skutkach, a ja miałem okazję być świadkiem na ślubie Marysieńki i Wilsona.

Duma żoliborzan z metra jest tym większa, że odważna, choć kontrowersyjna architektura stacji została dostrzeżona - w 2008 została uznana za najładniejszą na świecie.

Swojej stacji Marysieńka doczekała się 1,5 roku później. Na Marymoncie nie było jednak torów odstawczych, dlatego pociągi wciąż kończyły regularne kursowanie na placu Wilsona. Do nowej kursował tylko jeden - wahadłowy. Mimo to z metra zaczęły korzystać nowe dzielnice - mieszkańcy Tarchomina i Bródna dojeżdżali do niego autobusami, przez most Grota-Roweckiego.

Prezydent Wilson i królowa Marysieńka witają metro na ŻoliborzuAleksandra Wysocka

25 lat i czas na Pragę

A samo metro tymczasem zaczęło zbliżać się do Bielan. Wiosną 2008 roku pociągi dojechały na Słodowiec, która miała być gotowa razem z Marymontem, a pół roku później - do Młocin. Bielany doczekały się swojego "włączenia w granice miasta" i - jak się domyślam - przybliżyły się do Ursynowa. Wysiadający na ostatniej stacji nie zobaczyli jednak pustego pola - nad Młocinami powstał potężny węzeł przesiadkowy z parkingiem P+R oraz rozbudowaną pętlą autobusową i tramwajową.

Na bielańskim odcinku stacje zbudowano płytsze - mają tylko jeden, a nie dwa podziemne poziomy. Dzięki temu było taniej i szybciej. "Europejskie" tempo budowy podkreślała Hanna Gronkiewicz-Waltz, której przypadło otwarcie ostatniego etapu 25-letniej inwestycji. - Podziękowałam każdemu inżynierowi i tym, którzy zaczęli budowę, wysłaliśmy list nawet do generała Wojciecha Jaruzelskiego i do Lecha Kaczyńskiego, który był moim poprzednikiem - powiedziała wtedy. Wyraziła też nadzieję, że centralnym odcinkiem II linii metra pojedziemy... do 2015 roku.

Patrząc na to, jak zmieniły się w ciągu ćwierczwiecza Kabaty i Bielany, zastanawiam się, jak otwarcie II linii metra wpłynie na miasto. Czy dla Pragi i Woli oznaczać będzie początek rewitalizacji, czy raczej bolesną gentryfikację? Jak z czasem zmieni Bemowo i Bródno? Czy zostanie rozbudowana na Gocław albo na Zieloną Białołękę? I kto pierwszy nagra o niej hip-hopowy kawałek?

TAK PRZYBYWAŁO METRA:

Słynna kurzawka, osiadający grunt, ruszające się perony - to wszystko przyczyniło się do opóźnień na budowie pierwszej linii metra:

Sławomir Paćko wspomina nurkowanie w metrze
Sławomir Paćko wspomina nurkowanie w metrzeMarcin Gula /Tvnwarszawa.pl i Technika Podwodna

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl