Wykonawca wieżowca przy Złotej 44 zszedł z placu budowy

mat. inwestoraZłota 44 ma być gotowa w 2016r.

Właściciel wieżowca przy Złotej 44 zakończył współpracę z włoską firmą budowlaną - głównym wykonawcą budynku. Inwestor zapewnia jednak, że prace nie zostaną wstrzymane.

- Firmy BBI Development S.A. i Amstar informują ponadto, że spółka INSO Sistemi Per Le Infrastrutture Sociali S.P.A. nie pełni już roli generalnego wykonawcy projektu. Prace na budowie kontynuowane są nieprzerwanie - poinformowała Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Złotej 44. - Fundusze Amstara zapewniły 100 proc. finansowania inwestycji ze środków własnych - zapewniła.

Mają skończyć w 2016 roku

Inwestor podał, że większość głównych działań budowlanych została zakończona, a teraz zaczyna się realizacja prac wykończeniowych. - Za ich wykonanie odpowiadają wyspecjalizowane, renomowane firmy, takie jak m.in. Mercury Engineering Polska (branża instalacyjna), Elektro A-Z (instalacje elektroenergetyczne), Noe-Świat (aranżacja wnętrz) - wyjaśniła Kościesza.

Innymi słowy, budowę dokończą firmy, które już ją prowadzą, ale dotychczas miały status podwykonawców włoskiego przedsiębiorstwa. Co ciekawe, INSO już raz zeszło z placu budowy - w grudniu 2013 roku. Wróciło po zmianie inwestora.

Przedstawicielka Złotej 44 podtrzymała, że pod koniec 2016 roku pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do apartamentów w centrum Warszawy.

Inwestycja z problemami

Budowa rozpoczęła się w marcu 2008 i przebiega z problemami. Po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora, robotnicy opuścili plac budowy. Kolejną przeszkodą było zablokowanie przez sąd administracyjny pozwolenia na budowę. Powodem były protesty sąsiadów. Sąd nie podzielił jednak ich argumentacji, a jedynie wykazał braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy. Prace zostały wznowione w styczniu 2011 roku. 1 lutego 2012 roku na szczycie budynku zawisła wiecha.

W sierpniu 2014 roku wieżowiec zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda przejęły firmy BBI Development i Amstar. Wcześniejszy właściciel, firma Orco, przyznała, że nie jest w stanie dokończyć inwestycji.

BBI Development to poważny gracz na warszawskim rynku nieruchomości. Oddał do użytku m.in. ogromny biurowiec z centrum handlowym Plac Unii oraz Rezydencję Foksal – luksusowy budynek apartamentowy w sercu stolicy. Inwestuje w praskim Koneserze.

Złota 44 sprzedana
Złota 44 sprzedanaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

b/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. inwestora

Pozostałe wiadomości