Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Wycinka przy Świątyni Opatrzności. Mieszkańcy protestują

Najnowsze


"Po cichu, potajemnie (...) wilanowskie władze wycinają kolejne duże drzewa w okolicy Świątyni Opatrzności Bożej" - zaalarmowało "Miasteczko Przyjazne", facebookowy profil mieszkańców osiedla Miasteczko Wilanów. Komunikat w tej sprawie szybko wydał burmistrz dzielnicy.

Administratorzy profilu "Miasteczko Przyjazne" na dowód załączyli kilka zdjęć. Widać na nich wycięte drzewa.

"To jaskrawy dowód tej niezwykłej arogancji Władz Wilanowa. (...) Brakuje nam słów na komentarz do tego co się dzieje. Panie Burmistrzu Ludwik Rakowski, wiemy, że Pan odwiedza nasz profil, wszystkim mieszkańcom należy się słowo wyjaśnienia!" - czytamy w poście na facebooku.

Władza odwiedza

Burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski odpowiedział w komentarzu. "Wycięte zostały drzewa chore i uschnięte, stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia Mieszkańców. Na terenie Wilanowa, w drugiej połowie lipca br., usunięto 5 drzew, na mocy zezwolenia wydanego z upoważnienia Marszałka Województwa Mazowieckiego" - napisał burmistrz Rakowski.

A potem wyliczył wycięte drzewa: klon zwyczajny (rosnący przy ul. St. Kostki Potockiego obok parkingu - drzewo było całkowicie suche), dwie topole białe (usytuowane przy ul. Hlonda – jedno drzewo było obumarłe, a drugie zamierające), świerk pospolity (znajdujący się na terenie zieleńca przy ul. Hlonda - drzewo zamierające, uschnięte do połowy wysokości korony), modrzew europejski (rosnący w parku Klimczaka - drzewo całkowicie suche).

Organ wydał decyzję

Na koniec burmistrz Rakowski zakomunikował: "Klasyfikacji drzew do usunięcia dokonano na podstawie komisyjnych oględzin przeprowadzonych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego oraz tutejszego Urzędu. W toku prowadzonego postępowania organ wydający decyzję, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, uzgodnił wycinkę omawianych drzew z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie".

Administratorzy profilu podziękowali za informacje. Na przyszłość oczekują jednak bardziej partnerskich stosunków z władzą dzielnicy. - Chcemy być w przyszłość informowani o wszystkich planach dotyczących wycinki drzew na terenie naszego osiedla. Tym bardziej, że jest u nas z zielenią nieciekawie - twierdzą. - Zieleń wokół Świątynni Opatrzności Bożej została wycięta. Zgodnie z planem na skwerze Hlonda przed Świątynią miała powstać fontanna i miały być drzewa. Zamiast drzew są drzewka w doniczkach - dodają.

Wodociągowcy chcą wycinki. Parking ważniejszy niż drzewa:

Drzewa przy ul. LotaryńskiejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

alex

Źródło zdjęcia głównego: Miasteczko Przyjazne