"Wychodzenie z ciszy w nowy świat". Odzyskali słuch, zagrają w musicalu


Musical "Przerwana Cisza" w reżyserii Michała Znanieckiego opowiada historię osób niesłyszących i uczenia się przez nie życia po operacji przywracającej słuch. Premiera musicalu odbędzie się w sobotę na scenie Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

Profesor Henryk Skarżyński, otolaryngolog, to pierwszy lekarz w Europie Środkowo-Wschodniej, który dokonał operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając pacjentowi słuch. Od tej pory prowadzi stały program stosowania implantów słuchowych. Niektórzy pacjenci Skarżyńskiego po odzyskaniu słuchu odkryli w sobie muzyczną pasję.

Profesor Skarżyński pisał piosenki, które jego pacjenci wykonywali między innymi na organizowanym przez niego Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy".

Krzesimir Dębski napisał muzykę do tekstów profesora Skarżyńskiego i tak powstał Musical "Przerwana Cisza".

"Przeżycia często tragiczne"

- Bohaterami są moi pacjenci, ich przeżycia, ich pasje. Pasje artystyczne, które pojawiły się później, przeżycia często tragiczne, trudne do opisania. Identyfikuję się z nimi jako lekarz, bo ilustrują jedne z największych osiągnięć współczesnej nauki i medycyny - powiedział podczas konferencji prasowej prof. Henryk Skarżyński. Kompozytor Krzesimir Dębski zwrócił uwagę, że "Przerwana Cisza" to "przedstawienie o ludziach wykluczonych, o innych, o tolerancji, o tym, że tej tolerancji i rozumienia innych ludzi jest jeszcze mało". W ocenie Dębskiego, "nie rozumiemy niesłyszących, nie doceniamy, jaki to skarb - słuch, niszczymy sobie słuch chodząc do dyskoteki i słuchając muzyki w słuchawkach". Mówił, że w przedstawieniu pokazane będą "prawdziwe historie związane z przejściem ze świata ciszy do świata dźwięku". Zauważył, że "około miliarda osób na świecie ma problemy ze słuchem".

- Dotykamy czegoś niezwykle istotnego, co ma wpływ na rozwój każdego współczesnego społeczeństwa i każdej grupy wiekowej - dodał kompozytor.

"Problem powrotu ze świata ciszy"

Reżyser Michał Znaniecki powiedział, że opowieść pokazana w przedstawieniu jest "historią wielopokoleniową". - Śledzimy rozwój bohaterów - od piątego roku życia, przez ich życie jako nastolatków, aż do wieku dorosłego. Mamy wychodzenie z ciszy w nowy świat, który może być niebezpieczny, nie jest taki idealny - wyjaśnił.

Powiedział, że chciał pokazać "jak trudne jest podjęcie decyzji przez matkę, żeby dziecko zostało zoperowane, jak trudno jest egzystować w szkole z implantem lub aparatem słuchowym". Historie postaci z przedstawienia są oparte na faktach.

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd podkreśliła, że "to jest projekt nie tylko artystyczny, ale również społeczny, który ma zwrócić uwagę na problem powrotu ze świata ciszy".

Odzyskali słuch, wystąpią na deskach teatru

W przedstawieniu wystąpią aktorzy i wokaliści oraz osoby, które odzyskały słuch i teraz rozwijają się muzycznie. Wystąpią między innymi: Ewa Szykulska, Maciej Miecznikowski, Anna Jurksztowicz, Olaf Kaca, Gabriela Zalewska, Karolina Tosia Sypniewska. Wystąpi również zespół wokalny WOK, kwartet smyczkowy Thetonacja. Przedstawienie można oglądać 14, 15, 27, 29 września oraz 17, 18, 19 listopada.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o tym, jak prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z młodzieżą na "Śniadaniu wolności":

[object Object]
"Byłem jedną z niewielu osób, które mówiły po angielsku"TVN24
wideo 2/3

PAP/em/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl