Mazowiecki wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski powiedział w środę PAP, że nadzór zakończył sprawdzanie wszystkich stacji. Jako ostatnią inspektorzy skontrolowali "Stadion Narodowy".
Jak powiedział Grabowski, pozostaje jeszcze kwestia wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tej stacji. Dodał, że pozostaje do wyjaśnienia z inwestorem "kwestia pojedynczych rysunków", ale, jak zaznaczył, jest to drobna sprawa i nie powinna mieć znaczenia dla wyniku kontroli.
Teraz czas na jazdy testowe
Ostatnim etapem przed oddaniem do użytkowania II linii metra będą ok. dwutygodniowe jazdy testowe.
W listopadzie ubiegłego roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała otwarcie II linii podziemnej kolejki na 14 grudnia. Ratusz tłumaczył, że opóźnienie w oddaniu II linii metra spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji "Rondo Daszyńskiego", do którego doszło 2 grudnia.
6 kilometrów trasy i 7 stacji
Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".
Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.
Nasz reporter przejechał już II linią metra:
Przejazd II linią metra
PAP
Źródło zdjęcia głównego: budowametra.pl