Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wojewoda nie chce opublikować wyników referendum w Legionowie

Warszawa

TVN24Materiał programu "Czarno na Białym"

Czy głos mieszkańców Legionowa będzie się liczył? Wojewoda nie chce publikować dokumentu potwierdzającego wolę lokalnego suwerena. Dlaczego jest z tym problem? I co będzie - jeśli mimo referendum - PiS i tak włączy Legionowo do metropolii?

Suweren z Legionowa nie miał większych wątpliwości. Ale ani rekordowa frekwencja - ponad 46 procent uprawnionych do głosowania - ani fakt, że prawie wszyscy głosujący powiedzieli "nie" dla pomysłu PiS-u na metropolię warszawską najwyraźniej nie poruszają mazowieckiego wojewody, który wstrzymał opublikowanie woli mieszkańców w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

- Przepisy mówią jasno, komisja przekazuje wojewodzie i wojewoda publikuje niezwłocznie - ocenia Agnieszka Bludas-Nadworska przewodnicząca Miejskiej Komisji ds. Referendum.

Zdaniem wojewody, przesłane dokumenty nie odpowiadają wymogom. Chodzi o jeden szczegół - wojewoda chce dokumentu w wersji elektronicznej, z kwalifikowanym elektronicznym podpisem.

Według legionowskich urzędników, lokalne komisje takimi możliwościami nie dysponują i nigdy nie dysponowały. - Komisja miejska nie posiada podpisów elektronicznych i nie ma możliwości stworzenia dokumentu elektronicznego. Te wszystkie możliwości i narzędzia ma wojewoda - tłumaczy Agnieszka Bludas-Nadworska.

Według nich, praktyką jest wysyłanie oryginałów referendalnych protokołów w wersji papierowej i w innych województwach, w takich sytuacjach problemów nie było. Bo to wojewodowie potwierdzali swoimi elektronicznymi podpisami ważność dokumentu, tworząc jego elektroniczną wersję, publikowaną w urzędowym dzienniku.

"Wina komisji"

Urząd wojewódzki w przesłanym nam oświadczeniu odpowiada jednak, że legionowska komisja nie dopełniła obowiązków, a "obowiązkiem wojewody jest dbałość o stosowanie legalnej, to jest zgodnej z prawem, procedury publikacyjnej".

Bez oficjalnej publikacji wyników procedura referendum w Legionowie formalnie się nie zakończy. Mimo że suweren powiedział głośne "nie", mając swoje powody.

Cyprian Jopek, TVN24

Legionowo będzie przyłączone do Warszawy?Łukasz Wieczorek, TVN24
wideo 2/4