O plany, dotyczące centrum miasta zapytaliśmy Renatę Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która już po objęciu urzędu zapowiedziała zmiany na placach. - Rysuję wizję ich przebudowy i połączenia - podtrzymuje deklaracje, ale na razie nad konkretami przeważają ogólniki.
Dostępność dla ludzi
- Jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie rewaloryzacja ulic i placów, zwłaszcza w strefie śródmiejskiej i w wybranych obszarach dzielnic. Wynika to z konieczności poprawy jakości i dostępności placów dla wszystkich obywateli – mówi nam Kaznowska.Obiecuje uprzywilejowanie pieszych, transportu publicznego i ruchu rowerowego, a priorytetowo nie będą już traktowane samochody. Według wiceprezydent wiąże się to z określeniem zasady obsługi transportowej, porządkowaniem i konserwacją zabudowy tworzącej pierzeje ulic (w tym modernizację i przekształcenia tej o niskiej wartości), porządkowaniem oświetlenia i reklam, czy modernizacją nawierzchni ulic. Z ogólnych założeń można odczytać, że place mają być atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym i turystycznym, a także tworzyć spójne fragmenty miasta. I tutaj mamy więcej konkretów.
"Pierwsza próba"
- Pierwszą taką próbą będzie stworzenie pewnego rodzaju ciągu spacerowego łączącego trzy place – Małachowskiego, Powstańców Warszawy i planowany Pięciu Rogów poprzez spójne rozwiązania architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne – tłumaczy Kaznowska.Jak już wiemy, w tych wypadkach można mówić szczegółowiej o planowanych zmianach. - Uspokojenie ruchu, likwidacja jednej jezdni i duże betonowe płyty – to założenia zmian na placu Piciu Rogów, według projektu który wygrał konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Prace mają rozpocząć się w 2018 roku.Do łask ma wrócić też zawieszony projekt placu Małachowskiego. Już dwa i pół roku temu pisaliśmy o tym, jak ma wyglądać. Duży kwadratowy plac ze schodami przed kościołem św. Trójcy, podświetlane drzewa, mnóstwo zieleni i ograniczenie ruchu samochodowego – taka wizja wyłania się ze zwycięskiego projektu.- Prace przy pl. Małachowskiego i Pięciu Rogów rozpoczną się pierwsze – obiecuje Kaznowska.
Inna sprawa to plac Powstańców Warszawy. Jeszcze w tym roku ma się głównie zazielenić w związku z realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego. A co później? - Pod placem planowany jest parking podziemny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Niebawem przystępujemy do ostatniej rundy negocjacyjnej na wybór wykonawcy. Budowa parkingu niewątpliwie zmieni plac chociażby przez jego obsługę komunikacyjną. Jednak co do zasady, przekształceń rewolucyjnych nie planujemy – zaznacza wiceprezydent.Listę pozostałych ulic i placów przeznaczonych to remontu mamy poznać do 2020 roku. Na razie nie wiadomo, jakie będą koszty.
PRZEBUDOWA CZEKA TEŻ KOLEJNY ODCINEK BULWARÓW WIŚLANYCH:
ran/mś
Bulwary do przebudowy
Źródło zdjęcia głównego: graf. tvn24.pl