Piwnice Pałacu Saskiego dostępne dla zwiedzających

Piwnice pałacu Saskiego dostępne dla zwiedzających
Co znaleziono na terenie dawnego Pałacu Brühla?
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Spółka Pałac Saski otworzyła zapisy na bezpłatne zwiedzanie piwnic zburzonego pałacu. W weekend można je zwiedzać indywidualnie, dni powszednie są zarezerwowane dla grup zorganizowanych.

"Wiemy jak ważne w zrozumieniu idei odbudowy zachodniej pierzei placu marszałka Józefa Piłsudskiego jest zobaczenie na własne oczy murów, niemych świadków historii. Właśnie dlatego otwieramy zapisy na bezpłatne zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego z przewodnikiem" - poinformował w mediach społecznościowych rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.

Dodał, że ścieżka edukacyjna dostępna jest dla zwiedzających indywidualnych i grup zorganizowanych. Indywidualnie zwiedzać można w weekendy i święta w godzinach 13-17. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Natomiast grupy zorganizowane mogą odwiedzać piwnice od poniedziałku do piątku od 11 do 17. Na stronie spółki Pałac Saski udostępniono platformę do zapisów.

Odsłonili piwnice

O planach udostępnienia zwiedzającym piwnic Pałacu Saskiego informowaliśmy już w styczniu tego roku. Prace w tym miejscu rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku, kiedy został wygrodzony teren pod przyszły Pałac Saski. W połowie września rozpoczęły się prace ziemne polegające na usunięciu piasku, który został wsypany w piwnice 14 lat temu przy poprzedniej próbie odbudowy pałacu. Tamte prace zostały przerwane z powodu przesunięcia środków w budżecie Warszawy na inne inwestycje.

Pałac Saski w Warszawie przetrwał niemal 300 lat, do roku 1944 roku, kiedy został wysadzony w powietrze przez niemieckie oddziały. Ocalał jedynie fragment środkowych arkad, gdzie 1 listopada 1925 roku złożono szczątki Nieznanego Żołnierza, a po wojnie pomnik odtworzono w formie trwałej ruiny.

Czytaj też: Przed wojną stał tu pałac Brühla. Archeolodzy znaleźli tajemniczy tunel

Co z konkursem architektonicznym?

Tymczasem do końca zbliża się ważny etap konkursu architektonicznego na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego. Ten został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu. - Z końcem lipca mija termin nadsyłania prac studyjnych. Już w sierpniu zbierze się sąd konkursowy, tak żeby w połowie października ogłosić wyniki - mówił nam trzy tygodnie temu Sławomir Kuliński.

Organizatorem konkursu jest spółka Pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Inwestycja, co budzi społeczne kontrowersje, ma kosztować ponad dwa miliardy złotych.

Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic zaplanowane jest w 2030 roku.

Pałac Saski po odbudowie - wizualizacja
Pałac Saski po odbudowie - wizualizacja
Źródło: niepodlegla.gov.pl / palacsaski.pl
Czytaj także: