Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież komputera z danymi studentów SGGW

Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plZ uczelni skradziono komputer z danymi osobowymi kilku tysięcy osób

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy są podejrzani o kradzież laptopa z danymi studentów SGGW. Usłyszeli już zarzuty. Policjanci wciąż szukają komputera.

- Policjanci w sprawie zatrzymali trzech mężczyzn, obywateli Gruzji - potwierdził Robert Koniuszy z mokotowskiej policji. Jak dodał, wszyscy usłyszeli już zarzuty.

Prokuratura zawnioskowała o tymczasowy areszt.

Jak podaje policja, mężczyźni specjalizowali się w kradzieży "na kolec". - Zostali zatrzymani na warszawskiej Pradze. Zabezpieczono komputer, który prawdopodobnie pochodzi z innej kradzieży - opisuje Koniuszy i zapewnia, że policjanci wciąż szukają laptopa skradzionego z okolic kampusu.

70 tysięcy nazwisk

Komputer został skradziony 5 listopada. Na dysku znajdowały się takie dane jak: imię, drugie imię, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, PESEL, płeć, narodowość, obywatelstwo, adres zamieszkania, seria i numer dowodu/paszportu, seria i numer dowodu osobistego, ukończona szkoła średnia, miejscowość szkoły średniej, numer telefonu komórkowego i stacjonarnego, rok ukończenia szkoły średniej i inne.

A więc wszystko, co może na przykład pozwolić, aby niepożądana osoba, wzięła w czyimś imieniu kredyt. Uczelnia w związku z tym ma rady dla studentów. Apeluje, aby zgłosili się na policję, a także założyli konto w systemie informacji kredytowej i gospodarczej celem monitorowania "swojej" aktywności kredytowej (dostępne są systemy, instytucje i przedsiębiorstwa, które oferują usługi pozwalające na takie monitorowanie). W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie tego faktu organom ścigania.

W sumie były to dane około 70 tysiąca osób, zarówno studentów SGGW, jak i tych, którzy starali się na tę uczelnię dostać.

We wtorek rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych Adam Sanocki poinformował, że urząd wszczął kontrolę w sprawie zgłoszenia dotyczącego naruszenia ochrony danych osobowych na uczelni.

Źródło: tvnwarszawa.pl

kz