Po weekendzie zamykają się muzea. Ostatnia szansa na zobaczenie "Tu Muranów" w POLIN

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mówi Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw POLIN
Mówi Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw POLIN
mat. prasowe
Zdjęcie z wystawy "Tu Muranów"mat. prasowe

Zostały jeszcze dwa dni, by zobaczyć wystawę "Tu Muranów" w Muzeum POLIN. Jej finisażowi towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i spacery on-line. W ostatni weekend przed ponownym lockdownem placówka będzie otwarta dłużej niż zwykle. 

Wystawa "Tu Muranów" to opowieść zbudowana wokół 13 adresów. Przedstawia dzieje osiedla i losy jego mieszkańców na przestrzeni XX i XXI wieku. Poznamy na niej historię dawnej Dzielnicy Północnej - przedwojennego centrum żydowskiego życia. Zobaczymy, co stało się, gdy w czasie wojny Niemcy przekształcili ją w największe getto okupowanej Europy. Dowiemy się też, jak na jego gruzach wybudowano modernistyczne, zielone osiedle. O szczegółach pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl.

Początkowo Muzeum POLIN planowało, że wystawę czasową będzie można oglądać do 22 marca 2021 roku. Sytuacja zmieniła się jednak po czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w związku z dużym wzrostem nowych zachorowań na COVID-19 na Mazowszu, ogłosił dodatkowe obostrzenia. Oznaczają one, że galerie i muzea będą od poniedziałku nieczynne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Finisaż wystawy

Tym sposobem finisaż wystawy "Tu Muranów" przypada na ten weekend. Rzeczniczka placówki Żaneta Czyżniewska informuje, że z tej okazji zaplanowane zostały oprowadzenia z współautorką Beatą Chomątowską i kuratorką Kamilą Radecką-Mikulicz. Z kolei Filip Springer poprowadzi wykład "Nie-ludzkie miasto", który będzie można zobaczyć na kanale YouTube oraz na stronie Muzeum POLIN.

W sobotę zaplanowane są warsztaty z twórcami plenerowej instalacji towarzyszącej wystawie - Arturem Żmijewskim i Zofią Waślicką-Żmijewską. - Instalacja, którą można oglądać w jednej z alejek tuż przy Muzeum POLIN, przedstawia przedmioty codziennego użytku znalezione w czasie wykopalisk podczas budowy muzeum. Artysta i badaczka pamięci Zagłady znaleźli odpowiadający im aktualny kontekst, włączając je we współczesny świat. Ten gest powtórzą podczas warsztatu, symbolicznie odzyskując dla współczesności leżące pod dzisiejszą muranowską nawierzchnią fundamenty kamienic. W oparciu o przedwojenne mapy, za pomocą kredy plastycznej uczestnicy odtworzą w przestrzeni publicznej zarysy nieistniejących już budynków - zapowiada Czyżniewska. Warsztaty odbędą się w dwóch lokalizacjach w pobliżu muzeum. Ich przebieg zostanie zarejestrowany, a film będzie można zobaczyć później na profilu placówki na Facebooku.

W sobotę o 18.00 odbędzie się też wirtualne spotkanie z Romanem Gutkiem, właścicielem firmy, do której należy Kino Muranów. Opowie on o jego historii i działalności. Po zakończeniu spotkania przez 24 godziny będzie można aktywować link do filmu "Syn Szawła" na platformie Gutek Film.

Przedstawiciele Muzeum POLIN zapowiadają, że wystawa nie zostanie jednak do razu zdemontowana. - Do wystawy zostanie dołożona kolejna warstwa znaczeń. Do towarzyszącej "Tu Muranów" instalacji społecznej, tworzonej z pamiątek rodzinnych, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkanki i mieszkańców Muranowa zostaną dodane nowe obiekty i opowieści. Instalacja pozostanie w muzeum na dłużej. Przez kolejne miesiące będzie rozwijała się w jego holu - informuje Czyżniewska.

Wydłużone godziny otwarcia

W weekend Muzeum POLIN będzie czynne od 10 do 20. Ostatnie wejście na wystawę czasową "Tu Muranów" będzie możliwe o 19.30, ostatnie wejście na wystawę stałą o 19. - Wszyscy, którzy przybędą, mogą liczyć na komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym - zaznacza Czyżniewska.

W związku z pandemią obowiązują limity osób mogących jednocześnie zwiedzać ekspozycję. Zalecane jest kupowanie biletów przez internet. Podczas wizyty należy zakrywać usta i nos maseczką oraz zdezynfekować ręce przy wejściu do budynku. Podczas zwiedzania goście są też proszeni o zachowanie dystansu.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl