W żłobkach jest ponad 650 wolnych miejsc, ale w niektórych dzielnicach wciąż ich brakuje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkach
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkachTVN24
wideo 2/6
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkachTVN24

- Osiągnęliśmy taką sytuację, że stale mamy wolne miejsca w stołecznych żłobkach w różnych dzielnicach - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Większość z siedmiu tysięcy nowych miejsc ratusz wykupił w prywatnych placówkach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zapewnienie bezpłatnych miejsc w warszawskich żłobkach było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego.

Jak podaje ratusz, na początku 2018 roku w stołecznych żłobkach było dostępnych niecałe 7400 miejsc. W tej chwili jest ich 14,5 tysiąca, także za sprawą wykupowania miejsc w placówkach prywatnych. Prezydent Trzaskowski poinformował w środę, że w ciągu roku przybyło sześć tysięcy takich miejsc. - To nie było proste, bo części tych miejsc nie było na rynku, tworzono je na zamówienie miasta - zaznaczył. Ocenił też, że system kontraktowania "bardzo dobrze się sprawdza".

- Osiągnęliśmy taką sytuację, że stale mamy wolne miejsca w stołecznych żłobkach w różnych dzielnicach - oznajmił prezydent i dodał, że obecnie jest ich 657. Najwięcej na Ursynowie, Mokotowie, Pradze Południe i w Wawrze. - Sporo się pojawiało złośliwości na temat tego programu. Próbowano mnie rozliczać po trzech miesiącach mojej prezydentury, potem po sześciu. To były działania planowane na całą kadencję, a już po półtora roku mamy tę obietnicę w dużej mierze zrealizowaną - chwalił się Trzaskowski.

Umowy na trzy lub pięć lat

Miasto wykupuje miejsca w prywatnych placówkach, zawierając z ich właścicielami kontrakty na okres trzech lub pięciu lat. Ta formuła ma zachęcić przedsiębiorców do współpracy i zapewnić im perspektywę jej kontynuowania.

- Taki model współpracy jest nowatorski. We współpracy z prywatnym sektorem zaspokajamy potrzeby mieszkańców i miasta. To generuje też powstawanie nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy - dodał Trzaskowski. - Wiele miast się tym interesowało - nawet jak tutaj był Sadiq Khan, burmistrz Londynu, to też był zainteresowany tym systemem. To model, który można zastosować w innych sektorach - mówił.

Rodzice nie płacą za miejsca w publicznych żłobkach prowadzonych przez miasto. Muszą wyłącznie pokrywać koszt wyżywienia. Analogiczne jest z miejscami wykupionymi przez ratusz w placówkach prywatnych. Ratusz podaje, że Warszawa, jako jedno z niewielu miast w Polsce, osiągnęła tak zwany cel barceloński. Jest nim "zagwarantowane miejsca w żłobkach dla co najmniej 33 procentom populacji dzieci w wieku 2-3 lata".

"Żłobki to mój absolutny priorytet"
"Żłobki to mój absolutny priorytet" - wideo z 2018 rokuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

"Wiemy, gdzie są potrzebne nowe żłobki z dokładnością co do osiedla"

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami prezydent tłumaczył, że przetargi na wykup dodatkowych miejsc w żłobkach, a także działania związane z budowaniem nowych lub modernizowaniem istniejących placówek są planowane na podstawie mappingu demograficznego.

- Dokładnie wiemy, gdzie są potrzebne nowe żłobki z dokładnością co do osiedla - zapewnił. - Dysponujemy bardzo szczegółowymi mapami miejsca zamieszkania dzieci w wieku od zera do trzech lat. Ja się z tego szczególnie cieszę, że tego typu podejście zostało zastosowane, że nie robimy tego na ślepo. Temu towarzyszą bardzo dokładne badania zamieszkania dzieci i potrzeb, z czego też można wysnuwać wnioski na przyszłość - opisywał Trzaskowski.

Podkreślił przy tym, że dane są bardzo szczegółowe i mogą okazać się pomocne przy planowaniu funkcjonowania przedszkoli i szkół podstawowych w kolejnych latach. - Dzięki tym analizom już dziś jesteśmy w stanie powiedzieć, że ten program jest zrealizowany. A w kolejnych latach reagować tylko w tych dzielnicach, gdzie te potrzeby będą większe - przekonywał prezydent.

Co zrobić, jeśli dziecko nie dostało się do wybranego żłobka?

Miasto planuje też uruchomienie akcji informacyjnej, która będzie polegała na cotygodniowym (co piątek) publikowaniu listy wolnych miejsc w dzielnicowych żłobkach. Będzie ona skierowana przede wszystkim do opiekunów, których podopieczni nie zostali zakwalifikowani podczas rekrutacji do tak zwanego żłobka pierwszego wyboru. "Informacje będą dostępne na stronie internetowej Zespołu Żłobków m.st. Warszawy oraz rozsyłane do rodziców, aby ułatwić znalezienie żłobka w pobliżu swojego miejsca pracy lub miejsca zamieszkania" - informuje ratusz.

Prezydent wyjaśniał, że miejscy urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, że choć w jednych dzielnicach miejsc jest pod dostatkiem, to wciąż są takie, gdzie rodzice mają problem, którego jedynym rozwiązaniem jest wybór prywatnej placówki bądź dowożenie dziecka do takiej, która oddalona jest o wiele kilometrów. - To też nasza polityka, żeby konieczności dojazdów do żłobków, przedszkoli i szkół było jak najmniej - zapewnił.

Deklarował jednocześnie, że problem braku wolnych miejsc w najbliższej okolicy jest dziś "punktowy" i nie dotyczy całych dzielnic.

Rafał Trzaskowski w żłobku przy SpartańskiejUrząd Miasta

Bon żłobkowy

Rodzice, których dzieci nie dostały się do miejskich placówek, mogą skorzystać z jeszcze jednej formuły wsparcia – tak zwanego bonu żłobkowego, na pokrycie części kosztów opieki w prywatnej placówce. Polega on na tym, że co miesiąc otrzymuje się maksymalnie 400 złotych dopłaty, aż do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek przedszkolny. Obecnie korzysta z niego około 1100 osób.

Ratusz informuje, że do Rady Warszawy skierowany został wniosek o rozszerzenie bonu żłobkowego. Zmiany mają doprowadzić do tego, by więcej rodzin mogło otrzymać świadczenie. Obecnie uprawnione do jego pobierania są te, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 2883 złotych netto. Ratusz zaproponował, by kryterium dochodowe wzrosło do 3844 złotych netto.

Projekt uchwały w tej sprawie zakłada także zmianę terminu składania wniosków na nowy rok szkolny. Najpóźniej będzie trzeba to zrobić do 1 sierpnia. Obecnie rodzice mają czas do 1 czerwca.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl