W żłobkach jest ponad 650 wolnych miejsc, ale w niektórych dzielnicach wciąż ich brakuje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkach
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkachTVN24
wideo 2/6
Trzaskowski: przez rok powstało sześć tysięcy miejsc w prywatnych żłobkachTVN24

- Osiągnęliśmy taką sytuację, że stale mamy wolne miejsca w stołecznych żłobkach w różnych dzielnicach - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Większość z siedmiu tysięcy nowych miejsc ratusz wykupił w prywatnych placówkach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zapewnienie bezpłatnych miejsc w warszawskich żłobkach było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego.

Jak podaje ratusz, na początku 2018 roku w stołecznych żłobkach było dostępnych niecałe 7400 miejsc. W tej chwili jest ich 14,5 tysiąca, także za sprawą wykupowania miejsc w placówkach prywatnych. Prezydent Trzaskowski poinformował w środę, że w ciągu roku przybyło sześć tysięcy takich miejsc. - To nie było proste, bo części tych miejsc nie było na rynku, tworzono je na zamówienie miasta - zaznaczył. Ocenił też, że system kontraktowania "bardzo dobrze się sprawdza".

- Osiągnęliśmy taką sytuację, że stale mamy wolne miejsca w stołecznych żłobkach w różnych dzielnicach - oznajmił prezydent i dodał, że obecnie jest ich 657. Najwięcej na Ursynowie, Mokotowie, Pradze Południe i w Wawrze. - Sporo się pojawiało złośliwości na temat tego programu. Próbowano mnie rozliczać po trzech miesiącach mojej prezydentury, potem po sześciu. To były działania planowane na całą kadencję, a już po półtora roku mamy tę obietnicę w dużej mierze zrealizowaną - chwalił się Trzaskowski.

Umowy na trzy lub pięć lat

Miasto wykupuje miejsca w prywatnych placówkach, zawierając z ich właścicielami kontrakty na okres trzech lub pięciu lat. Ta formuła ma zachęcić przedsiębiorców do współpracy i zapewnić im perspektywę jej kontynuowania.

- Taki model współpracy jest nowatorski. We współpracy z prywatnym sektorem zaspokajamy potrzeby mieszkańców i miasta. To generuje też powstawanie nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy - dodał Trzaskowski. - Wiele miast się tym interesowało - nawet jak tutaj był Sadiq Khan, burmistrz Londynu, to też był zainteresowany tym systemem. To model, który można zastosować w innych sektorach - mówił.

Rodzice nie płacą za miejsca w publicznych żłobkach prowadzonych przez miasto. Muszą wyłącznie pokrywać koszt wyżywienia. Analogiczne jest z miejscami wykupionymi przez ratusz w placówkach prywatnych. Ratusz podaje, że Warszawa, jako jedno z niewielu miast w Polsce, osiągnęła tak zwany cel barceloński. Jest nim "zagwarantowane miejsca w żłobkach dla co najmniej 33 procentom populacji dzieci w wieku 2-3 lata".

"Żłobki to mój absolutny priorytet"
"Żłobki to mój absolutny priorytet" - wideo z 2018 rokuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

"Wiemy, gdzie są potrzebne nowe żłobki z dokładnością co do osiedla"

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami prezydent tłumaczył, że przetargi na wykup dodatkowych miejsc w żłobkach, a także działania związane z budowaniem nowych lub modernizowaniem istniejących placówek są planowane na podstawie mappingu demograficznego.

- Dokładnie wiemy, gdzie są potrzebne nowe żłobki z dokładnością co do osiedla - zapewnił. - Dysponujemy bardzo szczegółowymi mapami miejsca zamieszkania dzieci w wieku od zera do trzech lat. Ja się z tego szczególnie cieszę, że tego typu podejście zostało zastosowane, że nie robimy tego na ślepo. Temu towarzyszą bardzo dokładne badania zamieszkania dzieci i potrzeb, z czego też można wysnuwać wnioski na przyszłość - opisywał Trzaskowski.

Podkreślił przy tym, że dane są bardzo szczegółowe i mogą okazać się pomocne przy planowaniu funkcjonowania przedszkoli i szkół podstawowych w kolejnych latach. - Dzięki tym analizom już dziś jesteśmy w stanie powiedzieć, że ten program jest zrealizowany. A w kolejnych latach reagować tylko w tych dzielnicach, gdzie te potrzeby będą większe - przekonywał prezydent.

Co zrobić, jeśli dziecko nie dostało się do wybranego żłobka?

Miasto planuje też uruchomienie akcji informacyjnej, która będzie polegała na cotygodniowym (co piątek) publikowaniu listy wolnych miejsc w dzielnicowych żłobkach. Będzie ona skierowana przede wszystkim do opiekunów, których podopieczni nie zostali zakwalifikowani podczas rekrutacji do tak zwanego żłobka pierwszego wyboru. "Informacje będą dostępne na stronie internetowej Zespołu Żłobków m.st. Warszawy oraz rozsyłane do rodziców, aby ułatwić znalezienie żłobka w pobliżu swojego miejsca pracy lub miejsca zamieszkania" - informuje ratusz.

Prezydent wyjaśniał, że miejscy urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, że choć w jednych dzielnicach miejsc jest pod dostatkiem, to wciąż są takie, gdzie rodzice mają problem, którego jedynym rozwiązaniem jest wybór prywatnej placówki bądź dowożenie dziecka do takiej, która oddalona jest o wiele kilometrów. - To też nasza polityka, żeby konieczności dojazdów do żłobków, przedszkoli i szkół było jak najmniej - zapewnił.

Deklarował jednocześnie, że problem braku wolnych miejsc w najbliższej okolicy jest dziś "punktowy" i nie dotyczy całych dzielnic.

Rafał Trzaskowski w żłobku przy SpartańskiejUrząd Miasta

Bon żłobkowy

Rodzice, których dzieci nie dostały się do miejskich placówek, mogą skorzystać z jeszcze jednej formuły wsparcia – tak zwanego bonu żłobkowego, na pokrycie części kosztów opieki w prywatnej placówce. Polega on na tym, że co miesiąc otrzymuje się maksymalnie 400 złotych dopłaty, aż do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek przedszkolny. Obecnie korzysta z niego około 1100 osób.

Ratusz informuje, że do Rady Warszawy skierowany został wniosek o rozszerzenie bonu żłobkowego. Zmiany mają doprowadzić do tego, by więcej rodzin mogło otrzymać świadczenie. Obecnie uprawnione do jego pobierania są te, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 2883 złotych netto. Ratusz zaproponował, by kryterium dochodowe wzrosło do 3844 złotych netto.

Projekt uchwały w tej sprawie zakłada także zmianę terminu składania wniosków na nowy rok szkolny. Najpóźniej będzie trzeba to zrobić do 1 sierpnia. Obecnie rodzice mają czas do 1 czerwca.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl