Fikcyjne faktury na ponad milion złotych. CBA zatrzymało urzędników i przedsiębiorców

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
CBACentralne Biuro Antykorupcyjne

Sześć osób, w tym dwoje pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, usłyszało zarzuty m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad miliona złotych - poinformowało w piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga śledztwo dotyczące podejrzenia zakłócania przetargów publicznych prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przedsiębiorcy i pracownicy Wód Polskich

Jak poinformowało w piątek CBA, ujawniono szereg nieprawidłowości związanych m.in. "z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie gospodarczym".

CBA podało, że wśród zatrzymanych znaleźli się przedsiębiorcy z województw mazowieckiego i łódzkiego specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwie osoby zatrudnione w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.

Funkcjonariusze CBA przeszukali także kilkanaście lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie oraz jego oddział w Radomiu, siedziby firm biorących udział w procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową.

Fikcyjne faktury, zmowa przetargowa

W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty usłyszało sześć osób zatrzymanych i jedna wezwana.

"Zarzuty te dotyczą m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad miliona złotych. Ustalenia śledczych wskazują także na proceder korupcyjny w związku z wejściem w 'zmowę przetargową' celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych, realizowanych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie oraz podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, tzw. pranie brudnych pieniędzy" - podano w komunikacie.

To pierwsza realizacja w śledztwie, ale - jak przyznało CBA - możliwe są kolejne zatrzymania.

Informowaliśmy też o sprawie byłego wiceszefa stołecznego Biura Gospodarowania Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego:

Prokurator odczytuje akt oskarżenia
Prokurator odczytuje akt oskarżeniaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości