"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bocheński o polityce transportowej Warszawy: nie będzie ideologicznego zwężania ulic
Bocheński o polityce transportowej Warszawy: nie będzie ideologicznego zwężania ulicTVN24
wideo 2/3
Bocheński o polityce transportowej Warszawy: nie będzie ideologicznego zwężania ulicTVN24

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

Reakcję Olszewskiego wywołała czwartkowa konferencja Bocheńskiego poświęcona polityce transportowej. Przypomnijmy, kandydat popierany przez PiS mówił podczas niej o "nieprawdopodobnie długich korkach", "ideologicznym zwężaniu ulic", "fasadowych konsultacjach społecznych". Było dużo o podejściu "zdroworozsądkowym", ale bez konkretnych propozycji. Tobiasz Bocheński zastrzegł, że "kompleksową strategię komunikacyjną" ma zaprezentować w najbliższych tygodniach.

Warszawa mniej zakorkowana, spadła w światowym rankingu

- Zdajemy sobie sprawę, że Warszawa jest miastem, po którym w godzinach szczytu nie jeździ się łatwo. Są miejsca, w których z uwagi na remonty są utrudnienia w ruchu, nikt tego nigdy nie kwestionował. Natomiast powiedzieć, że za kadencji Rafała Trzaskowskiego nic się nie zmieniło, to cynicznie skłamać - rozpoczął wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Na początek wziął na tapetę kwestię gigantycznych korków. - Mamy swoje pomiary, ale są też obiektywne rankingi, w których odzyskujemy pozycję miasta, po którym poruszać się coraz łatwiej. W latach 2018-2023 w rankingu najbardziej zakorkowanych miast spadliśmy z 34. pozycji na 75. - dowodził.

Powołał się tu na najnowszy Tomtom Traffic Index, który uwzględnił 387 miast w 55 krajach świata. - Nawet patrząc na polskie miasta w tym rankingu, to Warszawa jest daleko za Krakowem (51. miejsce - red.), Wrocławiem (24.) czy też rodzinnym miastem pana kandydata, czyli Łodzią (39.) - zauważył Olszewski.

Tempo 30 i strefy czystego transportu zapisane w rządowym dokumencie

W kwestii krytyki stref Tempo 30 i strefy czystego transportu wiceprezydent zarzucił kandydatowi PiS hipokryzję.

- Nas jako władze miasta zawsze cieszy, jak władza czasami powie coś, co jest prawdą, a czasem nawet to napisze. Jest słynny dokument, który non stop cytujemy, bo trafia dokładnie w problemy polskich miast. To Krajowa Polityka Miejska, dokument przyjęty przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu 2022 roku, wówczas pan Tobiasz Bocheński był wojewodą łódzkim, czyli reprezentantem rządu - przypomniał Michał Olszewski.

I cytował fragmenty dokumentu, w którym mowa o konieczności ograniczania ruchu samochodowego, stopniowego wprowadzenie stref czystego transportu, dążeniu do eliminacji aut spalinowych, wprowadzaniu stref ruchu uspokojonego w obszarach zabudowy mieszkaniowej, otoczeniu placówek oświatowych i opiekuńczych. - Wszystko dokładnie sprzeczne z tym, co na każdej konferencji mówią kandydaci prawej strony sceny politycznej - skonstatował zastępca Rafała Trzaskowskiego.

Mówiąc o grzechu obstrukcji, przytoczył dane dotyczące obwodnic.

- Obwodnica śródmiejska, dla której rządowa instytucja wydaje decyzję środowiskową w pięć i pół roku, podczas gdy dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - pod dyktando polityczne - wydaje w pół roku, jest dla nas przykładem obłudnej obstrukcji stosowanej przez poprzedni rząd - argumentował Michał Olszewski. Przypomniał też przewlekłość w wydawaniu koniecznych decyzji dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy:

Wschodnia Obwodnica Warszawy - dokumentyUM

Węzeł? "Niech sobie stołeczny samorząd go sfinansuje"

Zarzut niechęci do Warszawy zilustrował kwestią węzła S7, który miał być łącznikiem z Trasą Mostu Północnego. Pisaliśmy o tym szerzej na tvnwarszawa.pl.

- Przez kilkanaście miesięcy dopominaliśmy się pismami, żeby przy okazji budowy trasy S7, wybudować węzeł Janickiego. Za każdym razem słyszeliśmy, że minister infrastruktury nie będzie finansował tej inwestycji z uwagi na to, że jest to węzeł służący Warszawie, a nie drodze krajowej, więc niech sobie stołeczny samorząd go sfinansuje - przypomniał Olszewski. I dodał, że tylko dzięki lobbingowi miasta dopuszczono węzeł, ale tylko "jako opcję"

Sprawa węzła JanickiegoUM

Wytykając brak elementarnej wiedzy, rozprawił się z zarzutem "niereprezentatywności" konsultacji społecznych. By być precyzyjnym: sam Tobiasz Bocheński tego słowa nie użył, ale znalazło się ono w relacji z konferencji przesłanej mediom przez rzeczniczkę warszawskiego PiS.

- Nie zna ustawy o samorządzie gminnym. Żadne konsultacje nie są reprezentatywne, nie ma konsultacji reprezentatywnych, nie ma takiej możliwości. Reprezentatywne mogą być badania opinii publicznej, które są robione według konkretnej metodologii - punktował Olszewski, przypominając, że w konsultacjach społecznych może wziąć udział każdy, co wyklucza reprezentatywność.

O rzekomym braku konsultacji społecznych przed wprowadzeniem SCT pisał także Konkret 24.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP