Warszawa według PiS: 33 gminy, wspólny prezydent i rada

Co z granicami Warszawy?
Co z granicami Warszawy?
"Fakty" TVN
Co z granicami Warszawy?"Fakty" TVN

Warszawa ma składać się nie z 18, lecz z 32 okolicznych gmin. Wszystkie mają mieć jednego prezydenta i wspólną 50-osobową radę. Takie są plany posłów PiS, którzy opublikowali swój projekt ustawy o zmianie ustroju stolicy.

We wtorek rano Dziennik.pl informował o nieoficjalnych planach PiS dotyczących powiększenia granic Warszawy. Według nich, stolica miałaby zostać powiększona o 18 najbliższych gmin, które sąsiadują z obecnym terytorium stolicy.

Kilka godzin później na stronie Sejmu pojawił się oficjalny projekt zmian pokazujący, że politycy partii rządzącej postanowili pójść jeszcze dalej.

33 gminy i wspólny powiat

Według najnowszego pomysłu, miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem miałoby objąć aż 33 gminy. W tym największą - gminę Warszawa oraz 32 mniejsze: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Wszystkie te miejscowości miałyby tworzyć jeden wspólny powiat. Co oznacza, że dotychczasowe (np. powiat piaseczyński, wołomiński czy otwocki) przestałyby istnieć. Zmieniłby się też status samej Warszawy, która obecnie jest gminą na prawach powiatu. Po zmianie PiS miałaby stać się jedynie gminą miejską.

Taki podział proponują politycy PiSTVN24

Prezydent i burmistrz w jednym

"Organami miasta stołecznego Warszawy będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (jako organ stanowiący i kontrolny)" – czytamy w projekcie ustawy.

Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez wszystkich mieszkańców miasta stołecznego Warszawy (a więc również przez tych, którzy dziś mieszkają w Grodzisku, Otwocku czy Raszynie).

Co ważne – równolegle do bycia prezydentem całej aglomeracji, prezydent będzie jednocześnie burmistrzem gminy Warszawa. Oznacza to, że jeden urząd zacznie obsługiwać dwie jednostki.

"Burmistrzem gminy Warszawa będzie Prezydent m.st. Warszawy. Dzięki tej unii personalnej, w wyniku której jedna osoba sprawować będzie oba urzędy uzyska się zmaksymalizowanie koordynacji zarządzania zarówno obszarem gminy Warszawa jak i obszarem pozostałych okołowarszawskich gmin" – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Rada miasta, gminy i dzielnicy

Rada miasta ma liczyć 50 osób wybieranych w okręgach jednomandatowych. Po jednym radnym z każdej gminy (32) i każdej dzielnicy (18). Rada będzie m.in. kontrolować Prezydenta, udzielać mu absolutorium i uchwalać budżet.

Oprócz tego, Warszawa jako gmina ma mieć swoją oddzielną radę. Ta zamiast 60 osób (jak obecnie) ma zostać zmniejszona do 31. Do tego jako trzecia dojdzie rada dzielnicy. Bowiem obecny podział Warszawy na 18 dzielnic zostanie utrzymany, ale – co ważne – posłowie PiS chcieliby wzmocnienia ich funkcji.

Wzmocnione dzielnice

Rady dzielnic miałyby m.in. opracowywać projekt załącznika dzielnicowego do projektu uchwały budżetowej miasta stołecznego Warszawy. Obecnie to rada miasta tworzy te załączniki, a rady dzielnic jedynie je opiniują.

"Burmistrz dzielnicy będzie wykonywać zadania i kompetencje Burmistrza gminy Warszawa w zakresie zadań dzielnicowych z mocy ustawy (nie będzie już konieczne upoważnianie)" – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. To ważna zmiana, która pozwoliłaby uniknąć takich sporów kompetencyjnych, jaki obserwowaliśmy na Bemowie.

Przez kilka miesięcy istniały tam dwa równoległe zarządy. Pierwszy (na czele z Krzysztofem Zygrzakiem) został wybrany przez radę dzielnicy, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz nie udzieliła mu niezbędnych do zarządzania pełnomocnictw. Zamiast tego powołała drugi zarząd kierowany przez Marka Lipińskiego (PO) i jemu nadała odpowiednie upoważnienie.

Przejąć władzę w stolicy

O planowanych przez PiS zmianach w okręgach wyborczych mówi się od kilku tygodni. Taki zabieg miałby pomóc im przejąć władzę w stolicy. Nie jest bowiem tajemnicą, że wśród mieszkańców dołączanych gmin spora część to sympatycy partii rządzącej. Potwierdzają to wyniki wyborów, w których na ogół wygrywa właśnie PiS.

W uzasadnieniu do ustawy posłowie Prawa i Sprawiedliwości wskazują jednak inne przyczyny zmian. Przekonują, że obecny status Warszawy (miasta na prawach powiatu) jest barierą w rozwoju jej metropolitarnych funkcji.

"Warszawa jest jednym z 42 powiatów na terenie województwa mazowieckiego. Ma taki sam status jak znacznie mniejsze miasta: Radom, Płock czy Ostrołęka" – piszą w posłowie w uzasadnieniu.

"Dla zapewnienia dynamicznego i harmonijnego rozwoju metropolii niezbędne jest wydzielenie jednostki, która będzie wyposażona w kompetencje umożliwiające koordynację rozwoju całego obszaru metropolitalnego, obejmująca m.in. funkcje transportowe i zagospodarowanie przestrzenne" – dodają.

Do zadań miasta stołecznego Warszawy w nowym kształcie należeć mają wszystkie sprawy o znaczeniu metropolitarnym. W tym – jak czytamy w projekcie – kształtowanie ładu przestrzennego, działania związane z transportem publicznym, opracowywanie i realizacja wspólnej dla całego rejonu strategii rozwoju czy promocja metropolii.

Gronkiewicz-Waltz: "cwaniacka próba PiS"

Propozycję partii rządzącej skomentowała we wtorek rano prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - PiS proponuje rozbiór Warszawy. To cwaniacka próba przejęcia władzy w stolicy – powiedziała. Podkreśliła, że Warszawa „w ogóle przestanie decydować o sobie", bo będzie mieć jedynie 18 radnych w 50-osobowej radzie miasta. Pozostałe 32 osoby będą reprezentować gminy, które PiS chce dołączyć do obszaru metropolitalnego.

W podobnym tonie plany PiS skomentowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

"Ten nowy twór będzie wybierał wspólnego prezydenta, a w Radzie Aglomeracji większość będą mieli radni spoza dzisiejszych granic Warszawy. Naszym zdaniem, nowa ustawa PiSu jest niczym innym jak próbą przejęcia fortelem stołecznego samorządu" – punktują aktywiści.

Krytykują polityków za wprowadzanie zmian bez przeprowadzenia konsultacji. "Wygląda na to, że po raz kolejny nad głowami niczego nieświadomych mieszkańców rozgrywana jest wielka, krajowa polityka" – dodają.

MJN zapowiedziało na środę konferencję prasową w tej sprawie.

Podkowa Leśna nie będzie miastem stołecznym?

Co ciekawe, na liście gmin, które miałyby zostać przyłączone do Warszawy zabrakło Podkowy Leśnej. Zauważył to portal transport-publiczny.pl.

W wyborach samorządowych w 2014 r. w głosowaniu do rady powiatu grodziskiego mieszkańcy Podkowy Leśnej chętniej głosowali na PO (39 proc.) niż na PiS (22 proc.). W wyborach do rady gminy i na stanowisko burmistrza głosowali na lokalne komitety.

Gronkiewicz-Waltz o proponowanych zmianach
Gronkiewicz-Waltz o proponowanych zmianachTVN24

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wynik śledztwa policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV to zatrzymanie 16 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy. To kolejne uderzenie w gang w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w którym występuje łącznie 126 podejrzanych.

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

Źródło:
PAP

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP