"Rok, dwa lata czekania". Ogromne potrzeby, małe możliwości. Powstaje centrum psychiatrii dziecięcej

Źródło:
TVN24
Akcja Fundacji TVN i Centrum Zdrowia Dziecka
Akcja Fundacji TVN i Centrum Zdrowia DzieckaTVN24
wideo 2/2
Akcja Fundacji TVN i Centrum Zdrowia DzieckaTVN24

W Warszawie powstaje nowe Centrum Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka. Pomoc będą tutaj otrzymywały dzieci z całej Polski, bo potrzeby są ogromne. - Mamy takie obłożenie, że to jest rok, dwa czekania. Zgłoszeń jest ze trzy razy więcej, niż to, co możemy dać – opowiada kierowniczka oddziału psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w CZD.

Trwają prace przygotowawcze pod budowę przyszłego Centrum Psychiatrii i Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, które powstanie dzięki fundacji TVN "Nie jesteś sam" i pomocy widzów TVN. Nowy budynek, wielkości sześciu tysięcy metrów kwadratowych, ma pomieścić przeniesione onkologię i psychiatrię na najwyższym światowym poziomie. To około 30 łóżek, a na nich, rocznie, nawet kilkuset najmłodszych pacjentów z całej Polski.

- Na fundację zbiera się wielu ludzi. Wszyscy państwo w tym uczestniczą, nasi widzowie. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie społecznie ważne. Jest to dla nas też bardzo, bardzo ważne, żeby te nasze programy sięgały szeroko, żeby można było dotknąć całej Polski – mówiła w "Dzień dobry TVN" Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery EMEA.

OGLĄDAJ INNE PROGRAMY TVN24 W INTERNECIE 

Psychiatria dziecięca wymaga natychmiastowej interwencji. Fundacja zareagowała, bo niesienie pomocy to najlepszy sposób na uczczenie 20-lecia działalności. - Dwa lata temu, kiedy zastanawialiśmy się, jak uhonorować i podopiecznych i ludzi, którzy wpłacają na fundację i co możemy zrobić na dwudziestolecie, uznaliśmy, że naszej reakcji wymaga zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, a potem przyszła pandemia i ten problem zaczął narastać – wyjaśnia Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezeska fundacji "Nie jesteś sam".

Brakuje miejsc

Bo kiedy dzieci zostały zamknięte w czterech ścianach, problemy się namnażały. - Zaburzenia depresyjne, lękowe, objawy psychozy. Dziecko nie ma takich umiejętności radzenia sobie z trudnościami jak dorosły i radzi sobie jak umie: wpada w agresję, jest wycofane, zaczyna się samookaleczać albo wpada w zaburzenia odżywiania – wylicza Inga Mazurek, kierowniczka Oddziału Dziennego Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w Centrum Zdrowia Dziecka.

Na zaburzenia odżywiania cierpią nawet najmłodsi, kilkuletni pacjenci. Jak informują lekarze, już co dziesiąte dziecko w Polsce wymaga interwencji psychiatry. To kilkaset tysięcy potrzebujących. A doświadczenia lekarzy z ostatnich miesięcy są jeszcze bardziej przerażające. - Mamy takie obłożenie, że to jest rok czekania, dwa. Zgłoszeń jest ze trzy razy więcej, niż to, co możemy dać – dodaje Mazurek.

Powód? Brakuje miejsc, gdzie można uzyskać pomoc. Przy Centrum Zdrowia Dziecka dotychczas działała poradnia psychiatryczna i oddział dzienny, ale nie było przestrzeni na oddział stacjonarny. - Nie było ośrodka, który w pełni, kompleksowo zajmowałby się pacjentem od początku do końca – zauważa Janusz Zalewski, zastępca dyrektora z CZD.

- Rodzina musi zabezpieczyć i pomóc dziecku, ale nie zawsze jest w stanie, dlatego my staramy się wyjść naprzeciw tym potrzebom – mówi Inga Mazurek.

Leczenie i szkolenie

Medycyna dziecięca musi być zintegrowana, w otoczeniu najlepszych specjalistów, nie tylko psychiatrów. Mazurek podkreśla, że gdyby coś się działo, to dobrze mieć pod ręką na przykład pomoc diabetologiczną, nefrologiczną w przypadku problemów z cukrzycą lub nerkami.

Obecnie, w całym kraju, pracuje niespełna 500 psychiatrów dziecięcych. - Wszyscy wiedzą, co to jest Centrum Zdrowia Dziecka i wszyscy mają do Centrum Zdrowia Dziecka zaufanie. My też mamy zaufanie. Chcemy, żeby ono był też takim ośrodkiem, który będzie prowadził szkolenia dla innych osób z innych ośrodków, żeby ludzie mogli się uczyć, jak pracować z dziećmi i sami próbowali otwierać takie ośrodki w mniejszych miejscowościach – zapowiada Kolenda-Zaleska.

Autorka/Autor:Karolna Bałuc /mp/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja TVN "Nie jesteś sam"

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl