Radni przeciwko grodzeniu osiedli. Są nowe zasady

Źródło:
TVN24
Wicedyrektor Biura Architektury o grodzeniu
Wicedyrektor Biura Architektury o grodzeniuTVN24
wideo 2/2
Uchwała krajobrazowa a grodzenie osiedli

Nowe osiedla za płotem - to widok powszechny nie tylko w Warszawie. Ale właśnie w stolicy zdecydowano, że grodzenie osiedli będzie mocno ograniczone. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat". 

Warszawa ma dość płotów wokół bloków i wprowadza radykalne zasady: zakaz grodzenia osiedli. Radni przyjęli taki przepis w ramach uchwały krajobrazowej.

- Uchwała reguluje przede wszystkim trzy aspekty. Po pierwsze gabaryty ogrodzeń, czyli ich wielkość. Po drugie wyklucza pewne materiały, z których ogrodzenia będą mogły być konstruowane, chodzi o materiały najbardziej rażące estetycznie. Trzecią sprawą jest to, że uchwała wyklucza sytuacje, w których będzie można grodzić osiedla mieszkaniowe – mówi Wojciech Wagner ze stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Nowe zasady

- Uchwała wskazuje konkretne osiedla już istniejące, osiedla modernistyczne o otwartej kompozycji, których grodzenie nie będzie możliwe. To jest ponad sto zespołów na terenie całego miasta  – dodaje Wojciech Wagner.

Ale na zakazie zamykania starych osiedli się nie kończy. Radni przegłosowali też zakaz stawiania płotów wokół nowych inwestycji w Warszawie. Chodzi o ogradzanie osiedli, które zajmują więcej niż dwa hektary, lub te, które mają powierzchnię ponad 200 metrów. Zakaz nie oznacza, że płoty nie mogą pojawić się w ogóle.

- Wystarczy, że inwestor zostawi pewien ciąg, który jest dostępny dla użytkowników zewnętrznych i pozwoli na przejście przez obszar danego osiedla. Ale to nie znaczy, że on ma otworzyć całe osiedle dla tych użytkowników – mówi Wojciech Wagner.

Mówiąc prościej, przez każde nowe osiedle będzie można przejść na skróty.

"Moda się zmienia"

Bloki za płotem są popularne w każdym dużym mieście. Socjologowie, zajmujący się zamkniętymi osiedlami, twierdzą, że mieszkańcom chodzi o poczucie bezpieczeństwa i prestiż.

Deweloperzy przekonują, że są za tym, żeby ogrodzeń nie stawiać. Jak tłumaczą, robią to dlatego, ponieważ tego oczekują klienci. Moda jednak się zmienia.

- Najlepsze budynki są właśnie pootwierane, tam się już nie stawia płotów, to jest ewidentnie niemodne. Dobry przykład idzie z góry rynku, a deweloperzy tak naprawdę będą się cieszyli, bo mamy jedną pozycję w budżecie mniej - komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Postawionych już ogrodzeń nikt nie musi demontować.

Źródło: TVN24

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek, kz

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Warszawie trwa protest rolników, którzy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Powoli otwierane są kolejne ulice zamknięte w trakcie przemarszu. Otwarta została Świętokrzyska, Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie i fragment Nowego Światu. Nadal zamknięte są Aleje Ujazdowskie.

Rolnicy i politycy PiS przed Sejmem. Ruch na trasie przemarszu wraca do normy

Rolnicy i politycy PiS przed Sejmem. Ruch na trasie przemarszu wraca do normy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

86-letni mężczyzna wyszedł z domu do lekarza, jednak przy cmentarzu żydowskim na Bródnie stracił orientację w terenie. Seniorem zaopiekowała się mieszkająca w pobliżu kobieta. Okazało się, że mężczyzna ma zaniki pamięci. W znalezieniu jego domu pomogli strażnicy miejscy.

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Uchylenie decyzji lokalizacyjnej dla pomnika smoleńskiego wywołuje pytania o powody takiego ruchu resortu rozwoju, a przede wszystkim o przyszłość monumentu. Czy w świetle prawa stanie się samowolą budowlaną? Sprawa jest skomplikowana.

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna", PAP

Chuligani upatrzyli sobie zabytkowy obiekt "szkoły tramwajarzy" na Pradze i ciągle tam wracają. Strażnicy miejscy po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy interweniowali po tym, jak grupa nieletnich przedostała się przez ogrodzenie i rzucała kamieniami i cegłówkami w okna budynku.

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Płatne parkowanie w centrum miasta również w weekendy. Prezydent Warszawy wprowadzenie opłat w soboty i niedzielę zaproponuje nowym radnym. Miasto zyska pieniądze, kierowcy więcej wolnych miejsc. Stolica nie jest pierwsza. We Wrocławiu już trzeba płacić za parkowanie w śródmieściu siedem dni w tygodniu. W Poznaniu od poniedziałku do soboty. Co to oznacza w praktyce w stolicy sprawdził Łukasz Wieczorek z magazynu "Polska i Świat".

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Źródło:
TVN24

W rejonie Dworca Wileńskiego odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli ratusza, Urzędu Dzielnicy Praga Północ, aktywistów oraz kolejarzy. Zapadła decyzja o budowie nowego przejścia przez tory, które ułatwi komunikację w podzielonej linią kolejową dzielnicy. Te, z którego korzystali mieszkańcy, zostało zamknięte kilka miesięcy temu.

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z głosami mieszkańców burmistrzem Pułtuska miał zostać Krzysztof Nuszkiewicz. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed inauguracyjną sesją Rady Miasta został on zawieszony przez Donalda Tuska. Powód? Korupcyjny proces, który toczy się w sprawie Nuszkiewicza. Jednocześnie do pełnienia obowiązków włodarza miasta szef rządu wyznaczył Marzenę Cendrowską, która w wyborach zajęła dopiero czwarte miejsce. W mieście zawrzało.

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Źródło:
Radio Zet/Pułtusk24.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl