Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bramki to przeżytek?
Bramki to przeżytek?
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Bramki to przeżytek?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. Te tradycyjne z pieczątkami na odwrocie zastąpią plastikowe karty ze zdjęciem. W Warszawie, nowy dokument będzie mógł pełnić funkcję bezpłatnego biletu komunikacji miejskiej dla uczniów (obecnie tę rolę pełni Karta Ucznia).  Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

"Gazeta Stołeczna" dotarła do dokumentu rozesłanego przez wiceprezydentkę Warszawy Renatę Kaznowską do burmistrzów dzielnic ."Uczniowie korzystający z przejazdów metrem otrzymają opaskę, która będzie otwierać bramki w metrze. Sama opaska nie będzie jednak wystarczająca w przypadku kontroli - uczeń nadal musi posiadać przy sobie ważną e-legitymację" - cytowała jego fragment gazeta.

Jeden wzór, dwa rodzaje

Okazuje się, że w obiegu mogą być dwa rodzaje nowej legitymacji. Obie wersje mają ten sam wzór, ale różnią się ważnym szczegółem. "W rozjaśnionym polu na rewersie można umieszczać numer układu mikroprocesorowego i kodować usługi związane z działalnością statutową szkoły oraz z przejazdami środkami publicznego transportu zbiorowego. Nie każda szkoła jest zainteresowana kodowaniem usług. Dlatego jedna szkoła zamówi blankiet z mikroprocesorem, a inna bez" - wyjaśnił w mailu do naszej redakcji wydział informacyjno-prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wzór nowej legitymacji szkolnejMEN

Jak wskazał dalej MEN, "kodowanie usług jest możliwością, a nie wymogiem". O tym jaki blankiet zostanie ostatecznie zamówiony, decyduje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym. W przypadku Warszawy są to urzędy dzielnicowe.

Z kolei jak tłumaczył nam Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM, w trakcie konsultacji z miejskim Biurem Edukacji padła propozycja aby w przypadku, gdy e-legitymacje dla szkół podstawowych byłyby takimi bez warstwy elektronicznej, uczniowie, którzy chcą korzystać z metra, otrzymywali plastikowe opaski z elementem elektronicznym otwierającym bramkę. Zastrzegł jednak, że nie jest to ostatecznie przyjęte rozwiązanie.

Temat opasek zamknięty

Po ponad trzech tygodniach, odkąd sprawa opasek pojawiła się w przestrzeni medialnej, usłyszeliśmy w ratuszu, że temat mógł wynikać z nieporozumienia na linii Zarządu Transportu Miejskiego oraz biura edukacji w urzędzie miasta.

- Problem jest bardzo prosty, jeśli chodzi o jego rozwiązanie. Dzielnice muszą zamówić legitymacje z warstwą elektroniczną, na którą bez problemu zostanie wgrany moduł umożliwiający otwarcie bramek do metra. Będziemy rekomendować to rozwiązanie – powiedziała rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

Zwróciła uwagę, że legitymacja z cyfrową nakładką umożliwia wgranie wielu innych przydatnych modułów, np. karty bibliotecznej. - Jesteśmy za tym, aby wprowadzać te bardziej nowoczesne rozwiązania. Tym bardziej, że nie ma bardzo dużej różnicy w cenie pomiędzy kartą zwykłą, a tą z warstwą umożliwiającą zapis danych  – podkreśliła przedstawicielka ratusza. Temat opasek otwierających bramki do metra określiła jako zamknięty.

Rozporządzenie w sprawie nowych legitymacji

W czerwcu ubiegłego roku resort edukacji wydał rozporządzenie dotyczące nowych wzorów świadectw szkolnych, arkuszy ocen, a także legitymacji. Zgodnie ustawą o aplikacji mObywatel szkoły będą obowiązane do wydawania uczniom legitymacji także w postaci "dokumentu mobilnego". Dostaną go wszyscy pełnoletni uczniowie, a niepełnoletni - jeżeli rodzice nie wyrazili sprzeciwu.

W rozporządzeniu utrzymano dotychczasowe e-legitymacje przedszkolne i szkolne w postaci prostokątnej, plastikowej karty. Zmieni się jednak ich wzór. Nie będzie podanego numeru PESEL ucznia. Funkcjonujące obecnie legitymacje w formie papierowej będą stopniowo wygaszane.

Autorka/Autor:dg/ec

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę 22 czerwca warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują w czwartek, czy udzielą prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok. Odbędzie się sesja absolutoryjna.

Raport o stanie miasta, a później debata. Dzisiaj sesja absolutoryjna Rady Warszawy

Raport o stanie miasta, a później debata. Dzisiaj sesja absolutoryjna Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Na ulicy Grójeckiej doszło do ataku w karetce pogotowia. Jak ustalił nasz reporter, kobieta pobiła ratownika medycznego, gdy ten udzielał pomocy jej koleżance z objawami zawału. 24-letnią napastniczkę zatrzymała policja.

Wtargnęła do karetki, uderzyła ratownika

Wtargnęła do karetki, uderzyła ratownika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Przed komendą policji na Wilczej odbył się protest solidarnościowy ze studentami podejrzanymi o zakłócenie miru domowego na Uniwersytecie Warszawskim. Zarzuty usłyszało 29 osób.

"Nie ma wolności bez wolnej Palestyny". Protest przed komendą

"Nie ma wolności bez wolnej Palestyny". Protest przed komendą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10 czerwca Jarosław Kaczyński wraz z bliskimi współpracownikami pojawił się przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał ze sobą sprej, którym zamalował tabliczkę na wieńcu, na której odpowiedzialnością za tragedię obciążany jest jego brat. Policja wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez prezesa PiS.

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, OKO.press

W miejscowości Kisielany Kuce (województwo mazowieckie) dachował samochód osobowy. Podróżowała nim rodzina z dwójką dzieci. Kierujący pojazdem ojciec był pijany, a matka miała do odbycia zasądzoną karę więzienia.

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Źródło:
PAP

W okolicy stacji Kobyłka doszło do tragicznego wypadku. Osoba dostała się pod pociąg. Były utrudnienia w ruchu na szlaku Warszawa-Białystok.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl