Warszawa szykuje się na 21:37

Dzieci już w piątek pojawiły się na pl. Piłsudskiego, żeby budować symboliczny most - fot. PAP/Jacek Turczyk
Dzieci już w piątek pojawiły się na pl
Źródło: | Faser Johnston

Modlitewnie, ale też rodzinnie - tak Warszawa w weekend uczci szóstą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Już od rana na pl. Piłsudskiego zbierają się dzieci, które w ramach zabawy poznają życie "Lolka", czyli młodego Karola Wojtyły. Natomiast wieczorem, o godzinie 20.00 zacznie się czuwanie.

Już w piątek w namiotach na placu Piłsudskiego stanął dom, szkoła, poczta i inne elementy Wadowic z lat młodości Karola Wojtyły. Dzieci dowiedzieć się tam mogą więcej o codziennym życiu "Lolka".

- Na dzieci czekać będzie namiot, w którym będą mogły wziąć udział w quizach, konkursach i zabawach. Będą też animatorzy, którzy zajmą się dziećmi. Na miejscu czekać będą też wszystkie potrzebne materiały do gier i zabaw – zapowiada Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.

W sobotę można odwiedzać to miejsce od 10.00 do 15.00.

2 kwietnia: czuwanie i wspomnienia

O godz. 20.00 Placu Piłsudskiego rozpocznie się na modlitwene czuwanie. Wierni usłyszą teksty Jana Pawła II o świętości, odczytane przez aktorów, a także głos papieża – zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski.

Na telebimie wyświetlone zostaną filmy, których tematem jest świętość. Osoby, które osobiście znały Ojca Świętego, hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze – opowiedzą, jak rozumieją świętość Jana Pawła II i czym ona jest dla nich.

Nad oprawą muzyczną wydarzenia czuwał będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godzinie 21.37 wojskowi wykonają utwór "Cisza".

Warszawa szykuje się na 21.37: zobacz zdjęcia na portalu Kontakt24.tvn.pl

Tego dnia, od rana do zakończenia czuwania o godz. 22.00, odbędzie się kwesta na rzecz fundacji Żyć z chorobą Parkinsona.

3 kwietnia z mobilnym muzeum Jana Pawła

W niedzielę o godz. 10.00 na placu Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II. Znajdą się w nim osobiste rzeczy papieża Polaka - buty i narty, serdak, którego Jan Paweł II używał podczas podróży, zegar, piuska, sutanna, wreszcie pióro, którego papież używał do osobistych notatek. Towarzyszyć im będzie prezentacja multimediów i wystawa fotografii. Samochodowe muzeum przyjeżdża do Warszawy z Krakowa.

Jak wygląda mobilne muzeum? Zobacz na portalu Kontakt 24

Wieczorem zaśpiewa chór

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Archikatedrze rozpocznie się koncert "Pokolenia JP2". Będzie można usłyszeć oryginalne nagrania fragmentów przemówień Jana Pawła II. Będą one wplecione w repertuar Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Chór CMJPII wykona repertuar złożony głównie z kompozycji współczesnych. Obok twórców polskich, takich jak Marian Sawa czy Marek Jasiński, zabrzmią utwory Mortena Lauridsena i Michaela Waldenby - zagranicznych sław twórczości chóralnej.

– W ciągu niedługiej historii nasz zespół zdobywał nagrody w konkursach w Łodzi, Petersburgu, a także towarzyszył Andrei Boccelliemu podczas jego jedynego koncertu w Polsce w 2009 roku - mówi dyrygent chóru Zofia Sokołowska.

myk/mz/aq

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

fot

Czytaj także: