Ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu 1. stopnia wydało IMGW dla południowo-wschodniej częściej Polski, również dla części Mazowsza, w tym Warszawy. Prognozowano opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm.
- Są bardzo trudne warunki drogowe. Jeżdżą posypywarki i główne ulice są czarne, ale śliskie. Jezdnie lokalne, chodniki i ścieżki rowerowe pokrył śnieg - opisał przed godziną 7 Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.
Jak przekazał Bartłomiej Śniadała z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, od rana nie odnotowano jednak na ulicach Warszawy więcej kolizji niż zwykle. Zdaniem policji, tych zdarzeń jest nawet mniej, a powodem jest to, że przez zmieniające się warunki atmosferyczne kierowcy są ostrożniejsi.
Śnieg w Warszawie. 170 posypywarek na ulicach
Na sytuację na bieżąco reaguje Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) w Warszawie. "Służby oczyszczania miasta w akcji. 170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic" - napisano w komunikacie przesłanym nad ranem.
Posypywarki wyjechały na ulicę już o godzinie 3.
ZOM zapewnił po południu, że na chodnikach i przystankach działają też ekipy porządkowe wyposażone w szufle i piasek do posypywania terenów dla pieszych. ZOM zleca odśnieżanie 3,5 mln mkw. chodników nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. Ale przypomina: jeśli chodnik przylega do nieruchomości, o jego sprzątnięcie powinien zadbać właściciel.
W Centrum Dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta analizowane są bieżące warunki meteorologiczne w mieście, kontrolerzy składają raporty o rzeczywistym stanie nawierzchni dróg. Na podstawie tych danych podejmowane są dalsze decyzje o akcjach na ulicach i chodnikach.
Kto odpowiada za odśnieżanie?
Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, za odśnieżanie terenów w Warszawie odpowiadają także m.in.:
urzędy dzielnic – odpowiadają za ulice gminne, po których nie kursują autobusy, chodniki wzdłuż dróg gminnych, część tras rowerowych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – odpowiada za drogi ekspresowe, most Południowy im. Anny Jagiellonki, most gen. Stefana Grota-Roweckiego, część chodników i tras rowerowych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – odpowiada za alejki i chodniki w parkach i wokół nich, administratorzy i zarządcy osiedli – odpowiadają za chodniki i drogi osiedlowe, właściciele i zarządcy nieruchomości – odpowiadają za chodniki, które przylegają do tej nieruchomości.
W minionym sezonie zimowy (2021/22) posypywarki wyjeżdżały 38 razy. Pierwszy raz wysłano je do akcji 27 listopada 2021 r., ostatni – 3 kwietnia tego roku.
W Warszawie na potrzeby zimowego oczyszczania ulic stosowany jest chlorek sodu zwilżony 20 proc. solanką, a przy niższych temperaturach - mieszanka chlorku sodu z chlorkiem wapnia w proporcji 3:1. Z kolei na drogach o nieutwardzonych nawierzchniach używane jest kruszywo w dawce 150 g/m2. Zgarnianie śniegu, czyli płużenie wykonywane jest na wszystkich rodzajach dróg.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl