Najnowsze

Ratusz pyta ministerstwo o szczegóły organizacji szczepień uczniów

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek o przygotowaniach szkół do stacjonarnej nauki od września
TVN24Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek o przygotowaniach szkół do stacjonarnej nauki od września

Ministerstwo Zdrowia, resort edukacji oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały ogólne zasady nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września. Z kolei warszawski ratusz pyta resort zdrowia o organizację szczepień uczniów.

Stołeczny ratusz przekazał, że w ogólnych zaleceniach organizacji zajęć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych znalazły się informacje o dezynfekcji, dystansie, zasadach higieny, wietrzenia pomieszczeń, zachowaniu dystansu społecznego i stosowania maseczek ochronnych. Z kolei rządowe wytyczne dotyczą organizacji zajęć lekcyjnych, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, zasad żywienia w szkołach oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

– W opracowanych zaleceniach zwrócono uwagę na kwestię, zarówno bezpieczeństwa w organizacji zajęć lekcyjnych w szkołach, jak również troskę o zdrowie psychiczne uczniów. W Warszawie natomiast już w zeszłym semestrze szkolnym, kiedy dzieci wróciły do nauki stacjonarnej, przygotowaliśmy dla dyrektorów stołecznych szkół poradnik "Wracamy do szkoły!". Publikacja zawiera rekomendacje, jak organizować zajęcia dla uczniów po okresie długotrwałej izolacji i zdalnego nauczania, scenariusze zajęć oraz m.in. ofertę wsparcia psychologicznego – poinformowała cytowana w komunikacie ratusza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Jak dodała wiceprezydent Kaznowska w wytycznych przygotowanych przez resorty zdrowia i edukacji oraz GIS znajduje się również rekomendacja dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych dotycząca szczepień przeciw COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szczepienia w szkołach

Zgodnie z wcześniejszymi informacji resort edukacji zapowiada, że na początku września w szkołach będzie prowadzony tydzień informacyjny o szczepieniach. Planowane są lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami. W drugim tygodniu września zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, tak żeby w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów. – Dwukrotnie zwróciliśmy się już do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie kilku kwestii, które są kluczowe dla przeprowadzenia procesu szczepień uczniów. Nasze pytania dotyczą m.in. czy na terenie szkół wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego przy szczepieniu młodzieży w wieku 12-16 lat– przekazała Renata Kaznowska. – Kto i jak będzie zgłaszał uczniów na szczepienia? Czy placówki oświatowe mają pośredniczyć w zbieraniu oświadczeń ze zgodami na szczepienia dzieci w szkołach? Podobnych pytań mamy więcej i czekamy na szczegółowe wytyczne żeby prawidłowo i profesjonalnie przeprowadzić cały proces – dodała.

Jak informuje ratusz, w Warszawie dotychczas zaszczepiło się około 60 tys. ze 120 tys. uczniów uprawnionych do szczepień, a do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał niecały miesiąc.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości