W przyszły weekend, 4 i 5 czerwca, na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Równolegle z zawodami zorganizowane zostaną spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenie na SUP-ach. Zapisy ruszają w poniedziałek, 30 maja.
Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na weekend 4 i 5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jak zaznaczył ratusz, jeśli pogoda pozwoli odbędzie się 14 wyścigów dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy, który przyznawany jest w każdej klasie, zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.
Regaty zaczną się w sobotę, 4 czerwca o godz. 11. Równolegle zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie – między godziną 14. a 17. W niedzielę między 11. a 15. ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.
Spływy kajakowe i szkolenie na SUP-ach
Ratusz zachęca do kibicowania na brzegu, a tych, którzy są amatorami wodnych szaleństw zaprasza na dwa bezpłatne spływy kajakowe z Plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do Plaży Rusałka (koło ZOO). Miasto jest przygotowane na 80 chętnych. Na spływ można zapisać się przez stronę internetową – od 30 maja.
Na plaży Rusałka będzie uruchomione miasteczko żeglarskie. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych pychówkach i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach. Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego jak zwykle będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert, na którym wystąpi Melancholia Hill i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska.
Tydzień później – w niedzielę 12 czerwca – w Porcie Czerniakowskim zaplanowano bezpłatne warsztaty wioślarskie. Podszkolić w wioślarstwie – w teorii i w praktyce – będzie się mogło 48 osób. Warsztaty również zostały przeniesione z ostatniego weekendu maja i również trzeba się na nie zapisać (od 30 maja) przez internet.
Szczególna rocznica
Tegoroczne regaty są szczególne – przypadają w 80. rocznicę zbudowania kultowej żaglówki – omegi. W trakcie II wojny światowej, w okupowanej Warszawie, wybitny szkutnik Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą omegę. Konstrukcja okazała się ponadczasowa, omegi można spotkać prawie na każdym akwenie w kraju.
Jachty na Wiśle nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym. W dwudziestoleciu międzywojennym podczas sezonu co weekend odbywała się rywalizacja warszawskich klubów żeglarskich z siedzibami nad samą rzeką. Z czasem, m.in. przez zmiany poziomu wody, czy utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego, Wisła stała się mniej popularna wśród żeglarzy. Kluby jednak nadal działają, a YKP WARSZAWA jest na Wiśle nieprzerwanie od 1924 roku.
- Pragniemy, aby YKP WARSZAWA dalej tworzył wodną Warszawę. Nasi klubowicze to sportowcy najwyższych lotów, którzy przez lata zdobyli mnóstwo tytułów mistrzowskich oraz trzy medale olimpijskie – dwa Mateusza Kusznierewicza i jeden Zofii Klepackiej – przypomniał Komandor Klubu Paweł Kalota.
YKP WARSZAWA weźmie udział nie tylko w rywalizacji omeg, ale wystawi załogę mistrzów. Jej sternikiem będzie Paweł Gardasiewicz – wielokrotny mistrz Europy i świata w windsurfingu. - Zapraszając ikony polskiego żeglarstwa pragniemy pokazać, że Wisła jest dla wszystkich, a omega jest jachtem dla każdego. Czy może być lepsza promocja żeglarstwa i pływania w Warszawie niż regaty w centrum Miasta, z tysiącami zgromadzonych na bulwarach i plażach kibiców? – powiedział pomysłodawca imprezy Kasper Orkisz.
Znakiem rozpoznawczym warszawskiego żeglarstwa jest też pływająca galeria sztuki. Na żaglach stołecznych omeg są już prace m.in. Sławka Pawszaka i Ewy Ciepielewskiej. W tym roku dołączą do nich charakterystyczne prace Oli Jasionowskiej.
Informowaliśmy również o postępach w budowie mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę:
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa