"365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". Manifestowali solidarność z Ukrainą

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
Manifestowali solidarność z Ukrainą
Manifestowali solidarność z UkrainąTVN24 Polska i Świat
wideo 2/5
Manifestowali solidarność z UkrainąTVN24 Polska i Świat

Przed Sejmem zakończył się marsz solidarności z Ukrainą pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". - Było spokojnie i bezpiecznie - poinformowała podkomisarz Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji.

W piątek po południu przed ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrali się uczestnicy wydarzenia pod hasłem "365 dni bohaterstwa, 365 dni wsparcia". W ten sposób oddali hołd bohaterom oraz uczcili pamięć ofiar w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Uczestnicy mieli ze sobą transparenty z hasłami m.in.: "Rosja to państwo terrorystyczne" oraz flagi Ukrainy, Polski i biało-czerwono-białe - Białorusi.

Podczas marszu uczestnicy nieśli dwie duże flagi obok siebie - Polski i Ukrainy. Skandowali m.in.: "Norymberga dla Putina", "Chwała Ukrainie", "Broń dla Ukrainy" oraz "Ukraina to Europa".

W czasie przemarszu uczestnicy przeszli ulicami Belwederską, alejami Ujazdowskimi do Pięknej i Wiejskiej, które były zamknięte dla ruchu. Z utrudnieniami musieli się liczyć też pasażerowie autobusów linii: 116, 131, 166, 167, 168, 180, 503 i E-2.

Latarkami zaświecili światło pokoju, światło zwycięstwa

Około godziny 19.30 przemarsz dotarł przed Sejm. Podczas wiecu przemawiali politycy i aktywiści. Nawoływali do dalszej pomocy Ukrainie. Dziękowali też za już otrzymaną pomoc wojskową i dla uchodźców. Na koniec uczestnicy latarkami zaświecili światło pokoju, światło zwycięstwa oraz odśpiewali hymn Ukrainy.

W trakcie marszu trwała zbiórka latarek na baterie dla ukraińskich dzieci. "4,5 miliona dzieci w Ukrainie żyje w ciemności, gdyż w wyniku ciągłych bombardowań wiele miejscowości jest odciętych od prądu. Wiemy, jak dzieci boją się ciemności, dlatego chcemy wręczyć każdemu dziecku w Ukrainie latarkę - którą zawsze może mieć przy sobie jako symbol światła od świata" - apelowali podczas wydarzenia organizatorzy.

Podczas marszu organizatorzy prowadzili też zbiórkę pieniędzy na agregaty prądotwórcze dla ukraińskich szpitali.

Około godziny 20.30 podkom. Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji przekazała, że oficjalnie wydarzenie zostało zakończone. - Podczas marszu było spokojnie i bezpiecznie. Uczestnicy rozchodzą się - dodała policjantka.

Nie tylko w Warszawie

W związku z pierwszą rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wielu miastach w Polsce organizowane są marsze solidarności. W Krakowie z Wawelu przez ulicę Grodzką na Rynek Główny przejdzie marsz pod hasłem "Razem dla pokoju".

W planach rzeszowskich obchody m.in. premiera wystawy "Trzymaj się siostrzyczko", debaty oraz przekazanie agregatów dla miast Ukrainy. Szczecińskie stowarzyszenie Mi-Gracja organizuje w piątek przemarsz ulicami miasta z niebiesko-żółtymi flagami. "Przeżyjmy ten dzień razem" - zachęcają organizatorzy. Zebrani na pl. Solidarności przejdą z niebiesko-żółtymi flagami przed Urząd Miasta.

Z kolei uczestnicy wrocławskiego marszu spotkają się w piątek po południu na Rynku pod Pręgierzem. Następnie uczestnicy przejdą w kierunku placu Wolności na uroczystości Dnia Pamięci.

Czytaj też: Rok wojny. Fotografie odbudowywanej Ukrainy, które napawają optymizmem

W cerkwi greckokatolickiej 24 lutego modlono się o pokój na Ukrainie

W rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę w Kościele greckokatolickim oraz Kościele katolickim w Polsce i na Ukrainie modlono się o sprawiedliwy pokój. W Warszawie główne uroczystości odbyły się w greckokatolickiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy monasterze ojców bazylianów. Po mszy św. przed ikoną Matki Bożej sprawowane było nabożeństwo, któremu przewodniczył bazylianin o. Piotr Kuszka OSBM. W modlitwie wziął także udział dominikanin o. Jakub Nesterowicz, były duszpasterz Wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji, który posługiwał w Ukrainie oraz wicedyrektor Caritas Polska, ks. Tomasz Roda.

- Jednocząc się ze społecznością ukraińską mieszkającą obecnie w Polsce, jako ludzie wiary modliliśmy się o ustanie konfliktu wojennego, bo pokój sprawia, że człowiek czuje się bezpiecznie i może się rozwijać. Chcemy, żeby nasi bracia i siostry nie stracili nadziei i kiedy wojna ustanie, mogli odbudowywać na nowo swoje życie we własnej ojczyźnie - powiedział PAP wicedyrektor Caritas Polska ks. Tomasz Roda.

Modlitwa w czasie nabożeństwa prowadzona była w języku ukraińskim. Ewangelię i modlitwę powszechną odczytano w języku polskim. - Chcieliśmy, żeby Ukraińcy, mimo tragedii, która ich spotkała, poczuli namiastkę bliskości rodzinnego domu, dlatego modliliśmy się wspólnie w ich obrządku i w ich języku - wyjaśnił ks. Roda.

W czasie nabożeństwa o. Jakub Nesterowicz wygłosił słowo w języku polskim i ukraińskim.

Dominikanin zwrócił uwagę, że obok ogromu zła, śmierci i cierpienia niewinnych ludzi, na Ukrainie dzieje się też bardzo dużo dobra. Jako przykład wskazał otwartość Polaków, którzy cały czas okazują wsparcie swoim ukraińskim sąsiadom. - Bardzo wielu Polaków, zwłaszcza w pierwszych dniach wojny, solidaryzowało się z Ukraińcami, którzy doświadczyli cierpienia, przemocy i zniszczenia, nazywając ich swoimi braćmi i siostrami. To pokazuje, że chcemy być jak jedna rodzina; chcemy coraz bardziej sobie ufać; chcemy się nawzajem wspierać - powiedział duchowny.

Dominikanin zwrócił uwagę, że "na długo przed 24 lutego ub.r. biskupi Kościoła katolickiego w Ukrainie głosili rok liturgiczny 2021/2022 - rokiem Krzyża Świętego. - Z perspektywy tego, co się wydarzyło, widzimy, że było to proroctwo. Bez Chrystusa, który ofiarowuje swoje życie na Krzyżu, bardzo trudno byłoby nam odnaleźć się w obecnej sytuacji, bardzo trudno byłoby nam przeżywać skandal zła, osobiste doświadczenie cierpienia czy cierpienie niewinnych ludzi - powiedział zakonnik.

Ojciec Nesterowicz podkreślił, że "cierpienie, zło, ból, przemoc, zniszczenie nie jest ostatnim słowem Boga". - Wszystko nie kończy się na krzyżu, ale tam rodzi się wielka nadzieja nowego życia. Jezus ze swojej śmierci uczynił dar, który przyniósł nam zbawienie - wskazał.

Tłumaczył, że przeżywanie cierpienia w jedności z Chrystusem "zmienia perspektywę patrzenia na swoje doświadczenia; nabierają one wówczas głębszego sensu".

- Każdy nasz wysiłek, żeby wesprzeć kogoś cierpiącego, aby być przy nim, płakać razem z nim, jest darem, który - jeśli przeżywany jest w jedności z Jezusem - przynosi owoce. (...) Wierzę, że krew Ukraińców przyniesie dobro nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie - wyznał o. Nesterowicz.

Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.

Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy - w Polsce. Największe skupiska wiernych są na Warmii i Mazurach, w okolicach Koszalina, Wrocławia i Przemyśla. Rozproszenie wiernych tej cerkwi w Polsce wynika z przesiedleń ludności z południa kraju w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku.

Obecnie wierni pochodzenia ukraińskiego należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) olsztyńsko-gdańska i eparchia wrocławsko-koszalińska.

Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

W niedzielę, 26 lutego, po mszach św. w Kościele katolickim odbędzie się zbiórka do puszek. Zebrane środki, za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. 

Autorka/Autor:dg,mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po jednej stronie ogródki działkowe, po drugiej wzniesione w latach 60. ubiegłego wieku bloki osiedla Dolna-Piaseczyńska. Władze Mokotowa chcą, aby na wąskiej, zielonej rezerwie terenowej, powstała droga odciążająca zakorkowaną ulicę Dolną. Spora grupa mieszkańców jest temu przeciwna.

Dzielnica szuka pieniędzy na drogę, część mieszkańców jej nie chce

Dzielnica szuka pieniędzy na drogę, część mieszkańców jej nie chce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Lubowidza (Mazowieckie) najpierw uszkodził posterunek policji, rzucając w okno kostką brukową, a następnego dnia zaatakował policjanta w czasie wolnym od służby. 33-latek rzucił się na dzielnicowego z pięściami. Został zatrzymany.

Kostką brukową rzucił w okno posterunku

Kostką brukową rzucił w okno posterunku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wymienią nawierzchnię na ulicy Fort Wola. Od poniedziałku do środy (2-4 grudnia) zamknięty będzie wjazd na pętlę autobusową. Autobusy pojadą zmienionymi trasami.  

Prace na ulicy Fort Wola, zmiany w komunikacji

Prace na ulicy Fort Wola, zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz chwali się, że gospodarka turystyczna osiągnęła rekordowy wkład w PKB Warszawy. "Stolica odnotowuje dynamiczny wzrost w tym sektorze, co potwierdza najnowszy raport opublikowany przez Stołeczne Biuro Turystyki. Jak wynika z szacunków, aż 34 miliardy złotych pochodziły z działalności związanych z transportem, zakwaterowaniem, gastronomią czy rozrywką" - informują urzędnicy.

Rekordowe 34 miliardy złotych z turystyki

Rekordowe 34 miliardy złotych z turystyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

58-letni obywatel Rosji poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez niemiecki wymiar sprawiedliwości został zatrzymany na Lotnisku Chopina. Chodzi o przestępstwa finansowe.

Przyleciał z Wilna i trafił do aresztu

Przyleciał z Wilna i trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalają, kto prowadził samochody osobowe, które przejechały na czerwonym świetle przez przejazd w Nowej Suchej pod Sochaczewem (Mazowieckie) zanim doszło do zderzenia pociągu z ciężarówką. Grożą im wysokie mandaty i punkty karne. Niebezpieczne manewry nagrały kamery monitoringu.

Zderzenie pociągu z ciężarówką. Kara grozi także kierowcom aut osobowych

Zderzenie pociągu z ciężarówką. Kara grozi także kierowcom aut osobowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oferował w sieci suszone kapelusze muchomora czerwonego, a także nalewki i ekstrakty z innych roślin. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu. - Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna - informuje dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Oferował w sieci muchomory czerwone. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu

Oferował w sieci muchomory czerwone. Odwiedzili go policjanci i inspektorzy sanepidu

Źródło:
tvnwarszawa.pl/Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki.

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Strażacy i policjanci interweniowali w nocy na jednej z posesji pod Piasecznem. Płonął tam garaż. Ucierpiała jedna osoba.

Ogień w garażu. Dwa auta spłonęły, jedna osoba ucierpiała

Ogień w garażu. Dwa auta spłonęły, jedna osoba ucierpiała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod koniec listopada do Muzeum Historycznego w Legionowie anonimowo przekazano rzadko występujący na terenie Polski wykonany z brązu czekan. Sensacyjne znalezisko z terenu obecnej Warszawy, decyzją mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, zostanie w Legionowie.

"Wyznacznik wysokiego statusu właściciela". Sensacyjne znalezisko z terenu Warszawy

"Wyznacznik wysokiego statusu właściciela". Sensacyjne znalezisko z terenu Warszawy

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w niedzielę rano pod Legionowem. Zderzyły się dwa samochody osobowe, jedna osoba ucierpiała.

Zderzenie dwóch taksówek, jedna osoba w szpitalu

Zderzenie dwóch taksówek, jedna osoba w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drugiego grudnia rusza akcja "Świeć blaskiem z odblaskiem". W 34 punktach stolicy już po raz 10 staną świąteczne choinki udekorowane kolorowymi odblaskami, które każdy przechodzień może zdjąć i zabrać ze sobą. Będzie ich ponad 20 tysięcy. Akcja potrwa do 6 grudnia.

Ponad 20 tysięcy odblasków na 34 choinkach

Ponad 20 tysięcy odblasków na 34 choinkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Ryszard Poznakowski - muzyk i kompozytor, członek zespołów Trubadurzy i Czerwono-Czarni. Informację w tej sprawie przekazał w niedzielnym wpisie na Facebooku Piotr Iwicki ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych. Poznakowski miał 78 lat.

Nie żyje muzyk i kompozytor Ryszard Poznakowski

Nie żyje muzyk i kompozytor Ryszard Poznakowski

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci 23-letniego Bartosza. Mężczyzna zmarł dzień po tym, jak trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych komendy w Wołominie (Mazowieckie). Matce miał powiedzieć, że został tam pobity przez policjantów. Obdukcji nie dożył. Inną wersję zdarzeń przedstawiali funkcjonariusze. Śledczy sprawdzali jednak, czy przekroczyli swoje uprawnienia i czy są winni śmierci młodego mężczyzny. Co ustalili?

Bartosz powiedział, że został pobity na komendzie, zmarł dzień po zatrzymaniu. Koniec śledztwa

Bartosz powiedział, że został pobity na komendzie, zmarł dzień po zatrzymaniu. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja informuje o zarzutach dla dwóch mężczyzn. Chodzi o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 28-latka z Myszyńca (Mazowieckie), który zaginął w lipcu tego roku. Sąd aresztował podejrzanych na trzy miesiące.

W lipcu bliscy zgłosili jego zaginięcie, w listopadzie znaleziono ciało. Dwie osoby aresztowane

W lipcu bliscy zgłosili jego zaginięcie, w listopadzie znaleziono ciało. Dwie osoby aresztowane

Źródło:
PAP

Dodatnie temperatury nie stoją na przeszkodzie by pojeździć na łyżwach. Od kilku dni można już korzystać z lodowiska w Parku Bródnowskim. Kolejne otwierają się wraz z początkiem grudnia. Łącznie do dyspozycji będzie 17 miejskich lodowisk.

Startuje sezon łyżwiarski, otwierają się miejskie lodowiska

Startuje sezon łyżwiarski, otwierają się miejskie lodowiska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że od pierwszego grudnia zmienią się trasy niektórych linii podmiejskich komunikacji miejskiej. Część z nich będzie kursowała częściej, a na najbardziej obciążone trasy wyjadą większe autobusy.

Sporo zmian w rozkładach i trasach podmiejskich autobusów

Sporo zmian w rozkładach i trasach podmiejskich autobusów

Źródło:
PAP

Nie tylko pochwalenie przestępstwa i wywołanie fałszywego alarmu w Sejmie. Prokuratura rozszerza zarzuty dla polityka Jacka Ć. Teraz mężczyzna jest też podejrzany między innymi o rasizm.

Wpis o bombie w Sejmie i pochwała zgaszenia świec chanukowych. Kolejne zarzuty dla polityka Jacka Ć.

Wpis o bombie w Sejmie i pochwała zgaszenia świec chanukowych. Kolejne zarzuty dla polityka Jacka Ć.

Źródło:
tvnwarszawa.pl